Gitar Parcalari.

M

MiniPinhani

Merhaba arkadaslar. Kafamda bir soru takildi. Acaba kendi gitarimin sapini, baska gitarin alt parcasina takarsam gitar calisirmi??

MiniPinhani demiş ki:
Merhaba arkadaslar. Kafamda bir soru takildi. Acaba kendi gitarimin sapini, baska gitarin alt parcasina takarsam gitar calisirmi??

Başka gitarın alt parçasına derken gövdesini kastediyorsun herhalde...

Elinde ki gitar sapının boyu 24.75" ise ve elindeki gövdede daha önce takılı olan sapın uzunluğu bundan farklı ise(mesela 25.5" ise)sorunlar yaşayabilirsin: akord kaçırma,tellerde cızırdama vs.
Ya da klavye yatağının kalınlığı derinliği farklıysa zaten klavyeyi o gövdeye takamazsın...

Bilgimin yettiği kadarıyla acıklamaya calıstım umarım faydası dokunur

• Konu Sahibi Konu Sahibi
puppet_bloody_bath demiş ki:
MiniPinhani demiş ki:

Başka gitarın alt parçasına derken gövdesini kastediyorsun herhalde...

Elinde ki gitar sapının boyu 24.75" ise ve elindeki gövdede daha önce takılı olan sapın uzunluğu bundan farklı ise(mesela 25.5" ise)sorunlar yaşayabilirsin: akord kaçırma,tellerde cızırdama vs.
Ya da klavye yatağının kalınlığı derinliği farklıysa zaten klavyeyi o gövdeye takamazsın...

Bilgimin yettiği kadarıyla acıklamaya calıstım umarım faydası dokunur

Yani benim eski gitarimla, ve yeni gitarin sapi aynisa olur diyorsun?

MiniPinhani demiş ki:
puppet_bloody_bath demiş ki:
MiniPinhani demiş ki:
Ben sadece takip ve cikartmayi biliyorum :oops: :LOL: 8O

Dostum o zaman sen sadece sapı cıkar tak sonrada bu işi bilen birine(luthier) flan götür telleri flan takıp truss rodunu o ayarlasın yada sen sapla gövdeyi götüe adam taksın ;)

Esasinda bir sorum olacak, Truss rod ne? :oops: Telleri akkord etmek
mi?

Hayır! Truss Rod denen alet aslında metal bir cubuk:(resimdeki gibi)
pt8.jpg

4_trussrod_big.jpg

800px-Truss_rod_screw.jpg

Bu cubuk sapın içine acılan bir oyuğyn içine konulur ve tellerin gitarın sapına uyguladığı baskıyı dengeler...Basit olarak gitarın kafasındaki klavyeyinin hemen bitiminde bir kapak vardır bu kapağı açtığın zaman truss rod ucunu görebilirsin...O kapağın altına bizim alyan dediğimiz (allen key) anahtarı sokup sağa-sola milimetrik cevirmelerle truss rodu sıkıstırır yada gevsetebilirsin(yapmayı bilmiyorsanız kesinlikle denemeyin sapı haşat edebilirsiniz en iyisi bilen birinden öğrenmek)...

Bazı gitaristlerin tercihi olarak gitarın sapı birkaç derece öne doğru eğimlidir bu her gitaristin calma alışkanlığına göre değişir,bu eğim tellerle klavye arasındaki boşluğu klavyenin ortalarına geldikçe yanlara göre biraz daha artırır...Ama truss rod keinlikle klavye ile teller arasındaki boşluğu artırmak için değildir!!!Bu boşluğu artırmak için köprüyü kaldırmanız gerekir...

Umarım açıklayıcı olmustur...

Geri