Limon yağı kullanımı, tellerin normalden daha hızlı oksitlenmesi!

telleri çıkarmadan iyice gevşetip, kalın 3lüyü bir tarafa ince 3lüyü bir tarafa fretboard dışına gelecek şekilde beraber toplayıp bir bant ile neck arkasına yapışıtırıp fret ve fretboard üzerinde çalışılacak alan yaratılabilir. Ben öyle yapıyorum tellerim eski değil ve bakım yapmam gerekiyorsa.

Rosewood klavyeler ancak çok kurursa bakım yapılır, onda da yağ klavyeye yedirilir ağaç gerektiği kadarını çeker, fazlalığı silinir. öyle her ay veya her tel değişiminde sürmeye gerek yok..:)

Tellerin ömrü de ne kadar düzgün bakılırsa o kadar uzar. + düzenli sahne alan profesyonel biriyle sadece evde çalan başlangıç seviyesi birinin tel değiştirme sıklığı aynı olmaz doğal olarak.

Dosyalar

• D58B30A1-D836-422D-8F32-0274AAA12539.jpeg
    D58B30A1-D836-422D-8F32-0274AAA12539.jpeg
    305.7 KB · Gösterim: 181
Gayet normal. Tellerin oksitlenmesi aynı zamanda senin vücut fizyolojin ve metabolizmanla da çok alakalı. Benim gibi ellerin aşırı terliyorsa, telleri bir kaç saat içerisinde de karartabilirsin. Sonrasında paslanma evresi başlar.

Limon yağını ya da daha farklı temizlik ürünlerini, arkadaşların da belirttiği gibi 2-3 tel değişiminde 1 kullanmalısın. Teller üzerindeyken limon yağı uygulamak yerine sana tavsiyem, gitarla işin bittiğinde telleri kuru bir bez ya da peçete yardımıyla üzerindeki nemi mümkün mertebe alacak şekilde kabaca silip kaldırırsan, hem tuşenin hem de tellerin kirlenmesinin bir nebze daha önüne geçersin ve tellerin ömrü bir miktar uzar.

Bildiğim kadarıyla limon yağı tuşe ağacında kullanıldığında temizlik yapmaktan ziyade ağaç üzerinde ince bir katman bırakarak koruyuculuk sağlıyor. Ama fretlerde kullanıldığında pas veya kirleri eritip atıyor. Ben bu yüzden tuşe için ayda bir "temizleyici" ürün kullanıyorum. Birkaç ayda bir de limon yağı kullanıyorum. Limon yağını tuşede kullanacağım zaman öncesinde temizleyici ürünle tuşede kirlenme varsa alıyorum. Ağaç iyice kuruduktan sonra üzerine limon yağı ilave ediyorum. Onun da kuruması bittikten sonra telleri takıyorum.

Rosewood, abanoz ve diger bazi ağaçlar yağlı dokuya sahip oldugundan dış ortamda zaman içinde kuruyup çatlama ve deforme olmaları siz konusu. Bu nedenle limon yağı ve fretboard conditioner gibi yağ içerikli solüsyonlarla ağacın ihtiyaç duyduğu yagi geri kazandiriyoruz. Piyasada satılan limon yağı da fretboard conditionerlar da temelde aynı işlevi görüyor. Pamukla uygularsanız gayet güzel kir temizliği de sağlıyor ama ağaç aynı zamanda ihtiyacı kadar yagi absorbe ediyor. Ben bu işi tamamen ağacın durumuna göre bazen 3 ayda bir bazen yılda bir yapıyorum. Özellikle sıfır aldığım da genellikle cok kuru olduğundan, ilk zamanlar daha sıkça uygulamak gerekiyor.

Ancak, bu limon yağı ve türevleri fretler için yapılmış ürünler değil. Mineral yağ ve diğer solvent içerdikleri icin fret temizligi de yaparlar ama tavsiyem eger fretlere sürecekseniz sonrasında hemen kuru bezle iyice silmeniz.

Saçmalığa bak, limon yağlı klavye bakımı 6 ayda bir olsa bile yeterli. Fazla aksiyona gerek yok. 2 ayda bir tel değiştiriyorum ben, her 3 tel değiştirmede 1 olacak şekilde teller söküldükten sonra klavye temizlenir ve yağlanır. Fazlalık yağ bezle alınır, ayarlarda eksik varsa hepsi gözden geçirilir ve yeni teller takılır. Bu süreçte klavye zaten kurumuş olur, teller yağ ile temas etmez yani.

Rosewood, abanoz ve diger bazi ağaçlar yağlı dokuya sahip oldugundan dış ortamda zaman içinde kuruyup çatlama ve deforme olmaları siz konusu. Bu nedenle limon yağı ve fretboard conditioner gibi yağ içerikli solüsyonlarla ağacın ihtiyaç duyduğu yagi geri kazandiriyoruz. Piyasada satılan limon yağı da fretboard conditionerlar da temelde aynı işlevi görüyor. Pamukla uygularsanız gayet güzel kir temizliği de sağlıyor ama ağaç aynı zamanda ihtiyacı kadar yagi absorbe ediyor. Ben bu işi tamamen ağacın durumuna göre bazen 3 ayda bir bazen yılda bir yapıyorum. Özellikle sıfır aldığım da genellikle cok kuru olduğundan, ilk zamanlar daha sıkça uygulamak gerekiyor.

Ancak, bu limon yağı ve türevleri fretler için yapılmış ürünler değil. Mineral yağ ve diğer solvent içerdikleri icin fret temizligi de yaparlar ama tavsiyem eger fretlere sürecekseniz sonrasında hemen kuru bezle iyice silmeniz.
Ben fretlere pamuklu çubukla sürdükten sonra beş on dakika üzerinde bekletiyorum. Sonrasında arta kalan yağı fretlerin üzerinden alıyorum. Siz fretleri ne ile temizliyorsunuz?

Ben fretlere pamuklu çubukla sürdükten sonra beş on dakika üzerinde bekletiyorum. Sonrasında arta kalan yağı fretlerin üzerinden alıyorum. Siz fretleri ne ile temizliyorsunuz?
Aslında ben de benzer seyi yapiyorum. Limon yagi vs klavyeye surerken zaten bir sekilde bulasiyor fretlere, ardindan kuru temiz bir pamuklu bezle tum klavyeyi siliyorum ve fretler de silinmis oluyor ve bir miktar korozyon varsa gecmis oluyor. Her satin aldığım gitarı önce luthiere teslim ediyorum. Fretleri de pırıl pırıl olarak alıyorum ve sonrasında duzenli düzgün bakım ve temizlik ile fretlerde bir korozyon oluşmuyor. Tabii bunda evimin hava şartlarının ve hicbir gitarı cok fazla kullanamamamin da etkisi var 😊.

fret temizliği için guitar wax kullanıyorum ben. yıllar önce almıştım, planet waves ürünü. kadınların makyaj temizleme için kullandığı pamuklar var, ona 1 damla damlatıp fretleri bastırmadan ovaladığınızda ayna görüntüsüne ulaşıyor. sonrasında kuru pamukla üzerinden kurulamak amaçlı geçiyorum, işlem tamamlanmış oluyor. sonuç ise cidden ayna görüntüsü,

bu waxlar esasında bildiğimiz pasta cila. sadece zımpara büyüklüğü daha ince anladığım kadarıyla ve esas kullanım amacı gitardaki boyalı kısımlardaki kılcal çizikleri gidermek. o konuda da acayip etkili. gitar gövdesini fabrika kondisyonuna getiriyor. hatta ibanez bir gitarım var, bilirsiniz bu gitarların cilasında matlaşma sorunu olur manyetik altında parmağın olası temas ettiği yerlerde, pena izleri vs oluşur. 10cm2'lik alanı bu ürünle ayna görüntüsü haline getirdim ve ileride sorun oluşmaması için o bölgeyi kağıt bant yardımı ile kapattım mesela. normal pamukla da yapılabilir fakat normal pamuk hemen tüylenme yapıyor, uğraştırıyor biraz.

Dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    288.5 KB · Gösterim: 167
  • image.jpg
    image.jpg
    321.6 KB · Gösterim: 156
  • image.jpg
    image.jpg
    387 KB · Gösterim: 150
Teller için satılan bir ürün var. Bayağı tavsiye edilmiş ama bunun da tuşe’ye temas etmemesi gerekiyor sanırım. Bilginize.

Bir not: Şu an mydukkan’da stok yok, dore’den temin edilebiliyor.
Bunu kullanan var mı hiç ? Teller 10-15 gün kullanıldıktan sonra o ilk kayganlığını kaybediyor ve klavyede ileri geri hareket etmek zorlaşıyor. Bu kayganlığı biraz da olsa geri getirebiliyorsa gayet kullanılabilecek bir ürün gibi duruyor.

ghs fast fret kullanım amacınız ve aralığınız nedir acaba? Tel takımı alacağım, yanında yukarıdaki ürün yerine sizin önerinizi sipariş edeyim.
Ben iki ürünü de (ultraglide ve fast fret) düzenli kullanıyorum ama farklı amaçlarla. Yeni tel taktığım zaman akort tam oturması için 10 15 dakika çalıyorum. Sonra ultraglide ile telleri temizliyorum. Başka bir zaman gitarı elime aldığımda kayıt vs. yapacaksam çalım öncesinde ghs fast fret sürüyorum. Kayıt sonrasında da az miktarda sürüp gitarı standa koyuyorum. Fast fret'i aşağı yukarı her gün kullanıyorum. Ultraglide sadece yeni tel taktığımda ve tellerin ömrü artık bitmeye yakınken kullanıyorum. Uzun lafın kısası, fast fret alırsanız ultraglide almasanız da olur sanırım. 🙂

Üzerine vernik veya finish atılmış bir şeye limon yağı sürüp verniğin altına yağın geçmesini istemek zor gibi geliyor bana.

Bu tarz ürünleri fazlasıyla kullanmak da nem dengesini bozup daha farklı sıkıntılara yol açıyor diye biliyorum yine bu forumdaki köklü konulardan birinde okumuştum

Limon yağı da teller gitardayken sürülmüyor diye biliyorum. Yani yapanlar var ama bir tel üreticisinden brand sponsorship almıyorsanız (almadığımıza göre popülerlik derecemiz ve yaptığımız işlerin de o seviyede olmadığını varsayarak) bence sürülmemesi en doğrusu.

Normalde yıllarca gitmesi gereken limon yağı da çabuk biter. Pek çok genel bilgiye ters durumlar var sonucu iyi olsa kaideyi kırmış deriz de en dandik telin 40tl olduğu yerde ömrünü kisaltiyorsa kaideyi tasdikliyor

Geri