Sattığınıza Pişman Olduğunuz Ekipmanlar

Var mıdır böyle satıp pişman olduğunuz ekipmanlar?

Benim örnek vermem gerekirse; 8-9 yıl kadar kullandığım Kore yapımı güzel bir Takamine akustiğim vardı. Sesi de güzeldi, uzun süre bende olmasından süregelen manevi bir değeri de vardı. Sonrasında sattım Martin alınca, sanırım çok doğru bir karar değildi keza net hatırlamamak ile birlikte oldukça uygun bir fiyata satılmıştı. Martin tabii ki daha iyi ama her şey ton ya da ağaç değil sanırım. Bunun dışında sanırım öyle bir pişmanlığım yok, belki Fender strat kalabilirdi ama akustik gitarlar benim için daha özel gibi. :)

Benim yazı uzun olacak şimdiden özür diliyorum, bol cringe içerir.

11-12 yıl önceki ekipmanlar ve pişmanlık.

Schecter Hellraiser C-1 ve Esp-Ltd nin MH 1000 QM kasa ve manyetik dizilimi bir gitarı tam hatırlamıyorum modeli. Gitarlarıda amerikadan getirtmiştim burada yoktu. Ve tonla pedal al sat yapıyordum ufacık yaşımda herşeyi deniyordum. O albümlerde dinlediğimiz bilmemkim stüdyolarından çıkan Mix masterın cillop gibi hale getirdiği sesleri almak için (cahillik)

O dönemin bütün bilindik Boss pedalları, electro harmonix ibanez vs aklınıza ne geliyorsa hepsi elimden geçtiydi daha gitarı doğru düzgün bilmiyorken, ucuzdu ekipmanlar. Cafede barda günlük çalışıp üzerine aileden 20-30 tl isteyip pedal alınabiliyordu, bazen aileden üzerini tamamlamak için para istemeye gerekte kalmıyordu baya ucuzdu.

Trem picki çözmüştüm, diğer gitar çalan arkadaşlarımdan daha hızlıydım diye gereksiz bir özgüvenim vardı, o yüzden baya bir ekipman arayışına çıktıydım :D Birde Marshall MG50DFX amfim vardı evde.

Niye sattım? 2-3 yıllık gitar tecrübem vardı o dönem, lise yeni bitmiş bir yandan üni hazırlanıyordum bir yandan ergenlik ve karşı cinsle etkileşimler. Metal power chordlar hızlı trem pickli stüdyo seansları + grup kurmacalar bozmalar yeni toplamalar baymıştı. Ergenliğinde verdiği mallıkla gezecem tozacam karşı cinle yiyecem diye ufak ufak sattım ekipmanları, nasılsa kullanmıyorum diyordum. Dolarda inip çıkmıyodu bugünlerdeki gibi tabi. (İlk uzun soluklu ilişki + evleneceğim kızı bulmuştum kafasıda var tabi, gitara gerek kalmadı veya vakit yoktu kafası artık hangisi tam emin değilim)

11-12 yıl sonra tekrar başlayınca gitara kafamı duvarlara vurdum. Hem herşey eşşek yükü pahalanmış, hemde o dönem bırakmasam belki şimdi pro bir müzisyen olabilirdim veya en azından ders verecek gençlere birşeyler öğretecek seviyede olabilirdim.

Buradan yaşı küçük arkadaşlara tavsiyem, sakın müziği bırakmayın. İlla sahnelere çıkıp rockstar olacaksınız diye birşey yok, hobi olarakta ufak ufak kenardan devam edilebilir, sevdiğiniz ve rahat ettiğiniz ekipmanlarıda ölüm kalım meselesi dğlse satmayın pişman olmayın.

Son düzenleme:

Schecter Hellraiser C-1 ve Esp-Ltd nin MH 1000 QM kasa ve manyetik dizilimi bir gitarı tam hatırlamıyorum modeli. Gitarlarıda amerikadan getirtmiştim burada yoktu. Ve tonla pedal al sat yapıyordum ufacık yaşımda herşeyi deniyordum. O albümlerde dinlediğimiz bilmemkim stüdyolarından çıkan Mix masterın cillop gibi hale getirdiği sesleri almak için (cahillik)

O dönemin bütün bilindik Boss pedalları, electro harmonix ibanez vs aklınıza ne geliyorsa hepsi elimden geçtiydi daha gitarı doğru düzgün bilmiyorken, ucuzdu ekipmanlar. Cafede barda günlük çalışıp üzerine aileden 20-30 tl isteyip pedal alınabiliyordu, bazen aileden üzerini tamamlamak için para istemeye gerekte kalmıyordu baya ucuzdu.

Trem picki çözmüştüm, diğer gitar çalan arkadaşlarımdan daha hızlıydım diye gereksiz bir özgüvenim vardı, o yüzden baya bir ekipman arayışına çıktıydım :D Birde Marshall MG50DFX amfim vardı evde.

Niye sattım? 2-3 yıllık gitar tecrübem vardı o dönem, lise yeni bitmiş bir yandan üni hazırlanıyordum bir yandan ergenlik ve karşı cinsle etkileşimler. Metal power chordlar hızlı trem pickli stüdyo seansları + grup kurmacalar bozmalar yeni toplamalar baymıştı. Ergenliğinde verdiği mallıkla gezecem tozacam karşı cinle yiyecem diye ufak ufak sattım ekipmanları, nasılsa kullanmıyorum diyordum. Dolarda inip çıkmıyodu bugünlerdeki gibi tabi. (İlk uzun soluklu ilişki + evleneceğim kızı bulmuştum kafasıda var tabi, gitara gerek kalmadı veya vakit yoktu kafası artık hangisi tam emin değilim)

11-12 yıl sonra tekrar başlayınca gitara kafamı duvarlara vurdum. Hem herşey eşşek yükü pahalanmış, hemde o dönem bırakmasam belki şimdi pro bir müzisyen olabilirdim veya en azından ders verecek gençlere birşeyler öğretecek seviyede olabilirdim.

Buradan yaşı küçük arkadaşlara tavsiyem, sakın müziği bırakmayın. İlla sahnelere çıkıp rockstar olacaksınız diye birşey yok, hobi olarakta ufak ufak kenardan devam edilebilir.
Bu anlattıklarınız hangi yıllarda oldu merak ettim? Ben sizi 20 küsür yaşlarında zannediyordum oysa ki :D.

2011 yapımı siyah Gibson les paul stüdyo p90 gitarım.50s tribute diye geçiyordu.takasla gibson Sg almıştım yerine ama asla o gitarı unutamadım bir daha.Gören duyan olursa yeşillendirsin yeniden alabilirim.

En çok özlediklerim; Takamine EF261SAN (hala daha iyi akustik duymadım)
Ibanez AW40-CE (Bunun sesi falan ortalamaydı ama hatırası vardı)
BOSS PS-3, Zoom 5050 Choir ikilisi, bu iki pedalla onlarca farklı ses alınabiliyordu, müziği bırakınca satmıştım.

İlk elektro gitarım (bu fotodaki) Epiphone'u da satmıştım 12 yıl önce ama geçen yıl arkadaşım bi yerde denk gelip almış eski gitarımı. Gerçi geri geldiğinde 10 sene falan olmuştu bunu satalı, Les Paul hatırladığımdan çok farklıymış, artık çalamıyorum bu gitarı ama evde olması güzel yine de, kırmızı renkli falan olduğu için güzel fon yapıyor.
20200717_125611.jpg

Sattığıma / takasladığıma pişman olduğum 3 şey var, biri başka bir başlıkta da yazdığım Jackson JS30 Dinky gitar, diğeri Ibanez SA260FM gitardı ki o incecik maun S gövdesi neredeyse AR kasa gitarım kadar hacimli tınlıyordu, sonuncusu da Blackstar HT-5R kombo amfi. Bunları "keşke" tutsaymışım diyorum...

Buradan yaşı küçük arkadaşlara tavsiyem, sakın müziği bırakmayın. İlla sahnelere çıkıp rockstar olacaksınız diye birşey yok, hobi olarakta ufak ufak kenardan devam edilebilir, sevdiğiniz ve rahat ettiğiniz ekipmanlarıda ölüm kalım meselesi dğlse satmayın pişman olmayın.

evlendiniz mi bari o kişiyle hocam :D

Bir Epiphone Les Paul Custom vardı kore yapımı dimarzio super distortion krem setli.Hayatımda dokunduğum çaldığım sahip olduğum en mükemmel gitardı.Öyle ki bazen sadece karşıma alıp bakardım.Layla diyordum kendisine (Eric clapton şarkısından aldım).Gibson les paul mu yoksa o gitar mı deseniz yine ben kendi gitarımı seçerdim.Ne anılarımız olmuştu her zaman birlikteydik.Hatta üstüne yatıp ağladığım zamanlar bile olmuştu dost gibiydi.Sonra maddi sıkıntılar başladı satmak zorunda kaldım ama satarken çok ağlamıştım hala da hatırladıkça gözlerim doluyor arada.Bir de Babamın hediyesiydi onun da etkisi vardı.Layla eğer bu forumdaki birindeyse ona iyi baksın 😀

Beyaz bir ltd ec -407 satmıştım 3-4 yıl kadar önce. Çok pişman oldum, ikinci el sitelerinde çokça da aradım ama bulamadım. Hala arıyorum .) Elinde olan varsa iletişime geçmek isterim.

Sattığıma çok pişman olduğum bir gitarı sahibinden'de ilanda görünce buraya yazıp içimi dökmek istedim.

Sanırım 2016 yılıydı, bir şekilde bütçemi ayarlayıp yana yakıla almak istediğim Squier Vintage Modified Jazzmaster'ı nihayet edinmiştim. Tam da bayıldığım Sonic Blue rengiydi. Bana kalırsa Jazzmaster'a en çok yakışan renktir bu arada. Neyse, mutlu mesut yaşayıp giderken maddi bir darboğaza düştüm. Hadi tek başıma olsam peynir ekmekle idare eder yine satmazdım da ailemi de etkileyen bir durum olduğumdan bir sürü ekipman satmak zorunda kaldım, en başta da Jazzmaster gitti.

İnat gibi sattığım arkadaş birkaç ay sonra tekrar satışa çıkardı, ancak benim sattığım tutarın epey üzerine. Ben de tabi o zamana kadar belimi doğrultamadığımdan alamadım. İşin ilginci arkadaş o zamandan beri sanırım satamadı, düzenli aralıklarla kah letgo'da kah sahibinden'de görüyorum. En son demin gördüm yine, 4.000 TL istiyor arkadaş. 5 Senede zengin olmuş olsam üçe beşe bakmayıp çıkarıp alacağım geri, o kadar dert oldu içime. Zaman zaman eski sevgili gibi çıkıyor karşıma, bakışıyoruz. Keşke vaktiyle başka bir çözüm bulup satmasaydım, eşşşşşşşekler gibi pişmanım.

Napalım, allah başka dert vermesin diyelim.

Ltd mh 1000 deluxe um vardı aptal gibi sattım hala içimde uktedir şimdi almaya alamam param yetmez. Bir de rg2570 vardı sırf manyetikleri biraz karakter yoksunu diye sarmıştım yap bi dimarzio tz an kullan . Aptal çocuk..

Pişman olduğum 3 gitar vardı. Biri 1957 RI LP, diğeri 1963 RI ES335. İkisini de aynı kişilerden geri aldım :) Sonuncusu Jackson USA RR1T Lightning Sky. Pişmanım ama ev ortamında oturarak çok az çalıyordum şekli gereği. Ortaokul arkadaşıma gitti o gitar. Eğer hakkıyla çalıyorsa pişman olmayabilirim :D
IMG_0274.JPG

Geri