Rahmetli Olmuş Bir Sanatçının Eserine Rework

Merhabalar herkese abilerim, kardeşlerim.

Sizlere bir sorum olacaktı.Mesela "Hey Joe" parçasını bir çoğumuz Hendrix'ten duyduk.Fakat parça aslen Hendrix'in değil.Ya da Tarkan'ın "Aşık Veysel - Kara Toprak" parçasını coverlaması gibi durumlarda telif hakları nasıl işliyor?

Aslında Tarkan örneği pek uymadı, demek istediğim şey coverdan ziyade rework gibi baştan bir değişim sözkonusu.Çok eskiden yaşamış bir sanatçının herhangi bir eserinin sözlerini kullanıp müziğini değiştirmemiz gibi durumlarda nasıl bir yok izlemeliyiz?

Şimdiden cevaplayan, yol gösteren herkese teşekkür ederim.

www.telifhaklari.gov.tr/Telif-Hakki-Kac-Yil-Sureyle-Korunur

Telif Hakkı Kaç Yıl Süreyle Korunur?
Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır.
Eser sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır. Sahibinin ölümünden sonra alenîleşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.
Eser sahibi belli değilse, koruma süresi eserin alenîyet kazanmasından itibaren 70 yıldır.
Koruma süresi eser alenîleşmediği sürece işlemeye başlamaz.
Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar sona erer. Bu sebeple koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
www.telifhaklari.gov.tr/Telif-Hakki-Kac-Yil-Sureyle-Korunur

Telif Hakkı Kaç Yıl Süreyle Korunur?
Koruma süresi, eser sahibi yaşadığı sürece ve ölümünden itibaren 70 yıldır.
Eser sahibi tüzel kişiyse, koruma süresi aleniyet tarihinden itibaren 70 yıldır. Sahibinin ölümünden sonra alenîleşen eserlerde koruma süresi ölüm tarihinden sonra 70 yıldır.
Eser sahibi belli değilse, koruma süresi eserin alenîyet kazanmasından itibaren 70 yıldır.
Koruma süresi eser alenîleşmediği sürece işlemeye başlamaz.
Koruma sürelerinin dolmasıyla birlikte eser sahibine tanınan mali haklar sona erer. Bu sebeple koruma süresi dolmuş eserler, eser sahibinden izin alınmaksızın serbestçe kullanılabilir.
Hocam selamlar aynı yazıyı gün içerisinde okumuştum. Sektörden bir ağabey de aynı sorunla uğraştığını ve bu 70 yıl olayını plakçıların yenilediğini söyledi...

1889 da yaşamış bluescu bi üstadın sözlerini rework yapmayı istiyoruz.Bu durumda plak şirketiyle mi iletişim kurmalıyız? (Herhangi bir yenileme durumu varsa netleştirmek için)

Yoksa 70 yıl geçtiği için serbesr bir şekilde işe girişebilir miyiz?

Bluescu babanın o eseri bence artık kamu malı olmuştur.

Plakçıların telif yenilemesi ile ilgili bir şey bilmiyorum. İşin doğasına aykırı bir durum bu. Ancak, bir esere yeni bir özellik kazandırmak da (romandan çekilen film, filmden yapılan bale, bir besteden yapılan özgün bir düzenleme, ...) telif hakkı konusuna giriyor diye bir avukat söylemişti.

Kolay gelsin.

Bluescu babanın o eseri bence artık kamu malı olmuştur.

Plakçıların telif yenilemesi ile ilgili bir şey bilmiyorum. İşin doğasına aykırı bir durum bu. Ancak, bir esere yeni bir özellik kazandırmak da (romandan çekilen film, filmden yapılan bale, bir besteden yapılan özgün bir düzenleme, ...) telif hakkı konusuna giriyor diye bir avukat söylemişti.

Kolay gelsin.
Çok sağ olun hocam :). İyi ki varsınız iyi akşamlar dilerim kendinize çok dikkat edin.

Yaptığım besteleri yayınlamak için "Distrokid" isimli aracı bir site ile çalışıyorum. Geçenlerde sözleri anonim olan bir türkü coveri yaptım ve müziğinin telifi için yine "Distrokid" aracılığı ile 12 dolar karşılığında cover lisansı satın aldım. Ben de olaya çok hakim değilim ancak yayınlamanın ardından herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Eğer telif sıkıntısı varsa benzer bir yol izleyebilirsiniz belki.

Yaptığım besteleri yayınlamak için "Distrokid" isimli aracı bir site ile çalışıyorum. Geçenlerde sözleri anonim olan bir türkü coveri yaptım ve müziğinin telifi için yine "Distrokid" aracılığı ile 12 dolar karşılığında cover lisansı satın aldım. Ben de olaya çok hakim değilim ancak yayınlamanın ardından herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Eğer telif sıkıntısı varsa benzer bir yol izleyebilirsiniz belki.
Hocam selamlar öncelikle yanıt için teşekkürler.Muhtemelen anonim olduğu için sorun çıkmamış olabilir.Dediğiniz siteyle iletişim kuracağız.Bakalım ne diyecekler.Buraya son durumu ileteceğim.

Hocam selamlar öncelikle yanıt için teşekkürler.Muhtemelen anonim olduğu için sorun çıkmamış olabilir.Dediğiniz siteyle iletişim kuracağız.Bakalım ne diyecekler.Buraya son durumu ileteceğim.
Rica ederim hocam, sözler anonim idi ama @Dikenlitel 'in de bahsettiği üzere müzik için telif sıkıntısı doğdu. Sorunuza çözüm olabilecek açıklama kısmını da link olarak buraya ekleyeyim, belki sizin için daha açıklayıcı olabilir.

Alacağınız yanıtı buradan paylaşmanız güzel olur. Bizim de sonraki çalışmalarımız için faydalı olacaktır.

İyi çalışmalar.

ben işin edebi kısmıyla alakalı olarak şöyle bir anektod belirteyim, belki konu bununla bağlantılı olabilir.

daha önce yaptığım çeviriler konusunda eserin müellifinin vefatının üzerinden 70 yıl geçmesi, telifsiz olması için yeterliydi. hiçbir problem yaşamadım. ancak karşılaştığım tek bir eserde şöyle bir ibare gördüm, eserin ne olduğunu hatırlamıyorum. 'xxxx isimli yazar, vefatından önce yapıtlarının tüm haklarını yayınevimize bağışlamıştır, izinsiz kopyalanması ve çoğaltılması yasaktır.' gibi bir ibareydi. eserin telifini vefatından önce bir yayınevine bağışlaması, olayı şirket boyutuna taşıyor.

sizin yapmak istediğiniz işe gelirsek; eğer parçanın icracısı, parçanın haklarını bir plak şirketine verdiyse ve plak şirketi halen bu abinin parçalarından para kazanıyorsa sıkıntı yaşanabilir. olayın hukuki boyutunu bilmeden, sadece karşılaştığım ve çekindiğim bir örnekle açıklamaya çalıştım, kesin bir yargı sözkonusu değildir, bilginize.

Abilerim çok teşekkürler. @kadiraksoy 'un dediği siteyle iletişime geçeceğim.Çok bilinmedik ve baya eski bir eser olduğundan problem çıkacağını sanmıyorum.Umarım çıkmaz...

Gelişmeleri aktaracağım iyi günler dilerim :)

Merhaba,

Tam olarak hangi şarkı bilmemekle birlikte yüksek ihtimal artık bahsettiğiniz türden bir telif kapsamına girmez zira 1923 öncesi kayıtlar ABD'de kamuya ait sayılıyor. Fakat ne olabilir biliyor musunuz? Bakın müzik endüstrisinin nasıl şeytani bir şey olduğuna şaşıracaksınız. Şimdi sizin oynamayı düşündüğünüz parça diyelim 1960'larda vs. popüler bir grup tarafından 'yorumlandı' (yani işte atıf yapılmadan direk araklandı). Sizin yorum da popüler oldu. İşte o 60'larda yapılan kayıdı kataloğunda bulunduran şirket tepenize binebilir. E malum, bahse konu şarkının ilk resmi kaydı o dönemden... O nedenle sizin orijinal kayıt değil de onun 1925 sonrası kayıtları var mı diye bir bakın derim.

Merhaba,

Tam olarak hangi şarkı bilmemekle birlikte yüksek ihtimal artık bahsettiğiniz türden bir telif kapsamına girmez zira 1923 öncesi kayıtlar ABD'de kamuya ait sayılıyor. Fakat ne olabilir biliyor musunuz? Bakın müzik endüstrisinin nasıl şeytani bir şey olduğuna şaşıracaksınız. Şimdi sizin oynamayı düşündüğünüz parça diyelim 1960'larda vs. popüler bir grup tarafından 'yorumlandı' (yani işte atıf yapılmadan direk araklandı). Sizin yorum da popüler oldu. İşte o 60'larda yapılan kayıdı kataloğunda bulunduran şirket tepenize binebilir. E malum, bahse konu şarkının ilk resmi kaydı o dönemden... O nedenle sizin orijinal kayıt değil de onun 1925 sonrası kayıtları var mı diye bir bakın derim.
Abi selamlar.İyi geceler ve de yanıt için teşekkürler.
"Lead Belly - Black Betty" şarkı bu abim.Dediğiniz gibi sonradan yapılma bir iş var mı kontrol edeceğiz.Üstte atılan siteye de mail atacağız.Bakalım işin sonu nasıl bitecek.

Abi selamlar.İyi geceler ve de yanıt için teşekkürler.
"Lead Belly - Black Betty" şarkı bu abim.Dediğiniz gibi sonradan yapılma bir iş var mı kontrol edeceğiz.Üstte atılan siteye de mail atacağız.Bakalım işin sonu nasıl bitecek.
Hocam o dediğiniz şarkı Lead Belly'nin en bilinen kayıtlarından biridir, 1930'larda kaydetmiş olması lazım. Malum, meşhur bir Ram Jam yorumu da var. Sanmıyorum ki telif koruması olmasın. Siz yine de bir kontrol edin elbette. Bu durumda şarkıyla hala oynayabilirsiniz ama onun kendi kuralları var ve bir kazanç bekliyorsanız o kazancı telif sahibiyle bölüşmeniz gerekebilir.

Hocam o dediğiniz şarkı Lead Belly'nin en bilinen kayıtlarından biridir, 1930'larda kaydetmiş olması lazım. Malum, meşhur bir Ram Jam yorumu da var. Sanmıyorum ki telif koruması olmasın. Siz yine de bir kontrol edin elbette. Bu durumda şarkıyla hala oynayabilirsiniz ama onun kendi kuralları var ve bir kazanç bekliyorsanız o kazancı telif sahibiyle bölüşmeniz gerekebilir.
Abim çok teşekkürler.Umarım telif koruması yoktur.Yarın mail atacak abim.Daha net bir yol izleriz mail sonucuyla.Sonucu buraya yazarım.

Abilerim selamlar.Belirttiğim şarkı Spotify'da başka bir grup tarafından reworklenmiş.Malesef daha fazla irdelemeyeceğiz.Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.Kendinize dikkat edin.

Ekleme: Hatta Ram Jam dışında 4 grup daha şarkıyı kullanmış :)

Son düzenleme:
Geri