Butik Pedal Firmasının Kargolaması hk.

Selamlar abilerim kardeşlerim.

Bir sorum var.Mesela yurtdışında butik pedal üreticisi bir arkadaşım var.( 😉 ) Arkadaşım bana doğum günüm için yaptığı pedallardan birisini hediye ( 😉 ) etmek istiyor.Kargo esnasında yurtdışından geldiğinden mütevellit herhangi bir vergiye tabi tutulur mu bu hediye ( 😉 )?

Vergiye tabi tutulur evet. Geçen sene zorunlu bir uygulama getirildi. 1 Cent'lik bir ürün alsan dahi en az 8₺ gümrüğe sunma bedeli+0.70₺ damga vergisi+ ürün bedelinin %20'si(Avrupa Birliği ülkesi ise %18) olarak vergi ödersiniz.

Peki, ücretin azalması için ne yapılabilir?
Ürün paketindeki ürün bedeli az yazılabilir, zaten butik olduğu için internetten gerçek bedelini de göremezler :).

Son düzenleme:

Dosyalar

• vergi.jpeg
    vergi.jpeg
    73 KB · Gösterim: 181
Son düzenleme:
şimdi memur gıcıklık yaparda açıp bakarsa, üzerinde de bilmemne overdrive vs cart curt edition yazıyorsa, google bakar ilk çıkan şeyin fiyatına göre vergi belirler. Hatta ödeme göster diyecekler vs hediye almak bile eziyet :D

zamanında anasını ağlatmışlar gümrüğün gift gift diye, acısını biz çekiyoz.

Haklısınız abilerim.Bi iş buldum umarım devamlı olur.Biraz para biriktirdikten sonra almaya kalkacağım muhtemelen 2/3 ay sonra süreci yaşayarak göreceğim.Size de aktarırım.

En az $10 fatura gösterin. Adam eline alır google a yazar sonra gördüğü satış bedelinden vergilendirir. Onlar senden benden uyanık

bunun için uğraşmıyorlar, emin olabilirsiniz. çok spesifik elektronik cihazlarda didikliyorlar. aksi halde gümrükte yoğunluk çok olduğundan şöyle bi bakıp geçiyorlar. zaten onun müzik ekipmanı olduğunu anlayabilecek kapasitede birinin gümrük memuru olmasına ihtimal vermiyorum, tuhaf bir ön yargı işte :)

bunun için uğraşmıyorlar, emin olabilirsiniz. çok spesifik elektronik cihazlarda didikliyorlar. aksi halde gümrükte yoğunluk çok olduğundan şöyle bi bakıp geçiyorlar. zaten onun müzik ekipmanı olduğunu anlayabilecek kapasitede birinin gümrük memuru olmasına ihtimal vermiyorum, tuhaf bir ön yargı işte :)

Benim bizzat başıma geldi. Malezya'dan alüminyum işlenmiş araç yedek parçası getirttim. Kabaca 40 adet kadardı. Düşük fatura kestirtmiştim. Tanesi $30 civarındaydı ben $4 gibi göstertmiştim. Tam da yılbaşı öncesiydi. Ürünleri incelemeye aldılar kadın açtı yanımda ebay ve google ı tek tek ürünlere bakmaya başladı. Neyse arıza çıkacak o belli oldu sonra müdür geldi. O süreç Suriye savaşının başlangıcıydı ışidlilerin bizim sınırdan girip tedavi olup geri döndüğü haberleri çıkıyordu. İsyan ettim suçumuz ülkenin batısında yaşamak mı doğusunda millet gönlünce giriyor çıkıyor falan diye. Müdür odasına çağırdı beni muhtemelen benim isyanıma o da katılıyordu bu seferlik geçireceğim ancak diğer sefere bunu kabul etmeyeceğim dedi. Neyse ben geçirdim ürünleri ancak bana iyi bir ders oldu. Tek tek ürünleri aradıklarını gördüm yaşadım :(

Parçaları sanki ayrı almışsın da sadece birleştirtmek için adama göndermişin gibi gösterebilirsin. Yani faturada sadece lehim/servis/parça birleştirme (artık ne dersen) ücreti gözükür. Firmanın ne kadar butik olduğuna da bağlı elbet.

Benim bizzat başıma geldi. Malezya'dan alüminyum işlenmiş araç yedek parçası getirttim. Kabaca 40 adet kadardı. Düşük fatura kestirtmiştim. Tanesi $30 civarındaydı ben $4 gibi göstertmiştim. Tam da yılbaşı öncesiydi. Ürünleri incelemeye aldılar kadın açtı yanımda ebay ve google ı tek tek ürünlere bakmaya başladı. Neyse arıza çıkacak o belli oldu sonra müdür geldi. O süreç Suriye savaşının başlangıcıydı ışidlilerin bizim sınırdan girip tedavi olup geri döndüğü haberleri çıkıyordu. İsyan ettim suçumuz ülkenin batısında yaşamak mı doğusunda millet gönlünce giriyor çıkıyor falan diye. Müdür odasına çağırdı beni muhtemelen benim isyanıma o da katılıyordu bu seferlik geçireceğim ancak diğer sefere bunu kabul etmeyeceğim dedi. Neyse ben geçirdim ürünleri ancak bana iyi bir ders oldu. Tek tek ürünleri aradıklarını gördüm yaşadım :(

hem çok sayıda sipariş vermişsiniz hem de kritik bi dönemde alışveriş yapmışsınız. şanssızlığınız o olmuş maalesef. yoksa eğer adetinde bir aşırılık yoksa, şekli şemali de pahalı ya da yasaklı bir ürüne benzemiyorsa geçiriyorlar. ha, son düzenlemelerden sonra gümrüğe sunma ücreti almak için her ürünü açıp baktıklarında kıllık yapacakları tutarsa yaparlar. ama ben sırf gümrüğe sunma ücreti geçirmek için paketleri tek tek kurcaladıklarını bile sanmıyorum, bakmadan geçiriyorlar ücreti. şuna bak, ülkemizde hiçbir kurum işini düzgün yapmadığı için bin tane spekülasyon üzerinden beyin fırtınası yapıyoruz. yazık bize

sık sık yurtdışından kargoyla pedal alıyorum. Hangi kargoyla gönderildiğine bağlı olarak süreç çok değişiyor. Ptt muadili devlet postalarıyla gönderilirse Türkiye’ye girdikten sonra teslimatını ve vergi tahsilini PTT yapıyor. PTT benden her seferinde üzerinde yazan değer üzerinden vergi aldı ama kargo üzerine 5-10 dolar gibi absürt değerler değil 40-50 dolar yazdırdım. Buna dikkat etmek gerekiyor. UPS, DHL gibi firmalarla gelirse maille ürünü satın aldığınız sitenin linkini ve ödeme gösteren fatura, dekont vs. istiyorlar. Bu kargolarla geldiğinde 50 dolar gibi şeyler yazdırmam işe yaramadı hatta internetten araştırıp bulabildikleri en yüksek fiyat üzerinden vergilendirdikleri oldu. İşin ilginç yanı bu vergilendirmeyi yapan gümrük memurlarının kargo firmasına göre farklı çalışması. Alakası olmaması gerekir diye düşünüyordum ama en az 10 deneyime dayanarak söylüyorum fark ediyor.
Kısacası mümkünse PTT ile (gönderilen ülkenin resmi posta ofisi ile) alın ve göndericiden gümrük belgesinde 40-50 dolar civarı değer bildirmesini rica edin.

Benimde kafamda aynı sorular var. Yaz dönemi indirimini (%20 indirim var) kaçırmamak için bugün bir pedal siparişi verdim zvex in kendi sitesinden. Adamlara da satış bedelini 50 $ göstermelerini rica eden bir mail yolladım. Henüz cevap gelmedi bakalım neler olacak.

Geri