Duman Tonu Almamak İçin Ne Yapmalıyım?

Eyvallah sağolasın, ya ben acemiyim henüz iki üç aydır elektro gitarla uğraşıyorum. Setup işlerine falan pek aşina değilim. Henüz prosesorüm ve amfim başlangıç seviyesinde. Prosesoru değiştirdikten sonra daha verimli bir sonuç için amfiyi de değiştirmeliyim değil mi? Varsa bir önerin paylaşır mısın? Amfi olarak pek cep yakmayan bir şey fena olmazdı doğrusu :)

Hocam prosesörden bir amfi açtiğin zaman prosesor önce preamp modellemesi yapıyor. Sonra poweramp ve kabin modellemesi yapiyor. Yani bir amfinin yaptığı şekillendirmeyi dijital ortamda yapıyor.

Sonra o sesi amfiye yolluyorsun amfi de preampdan geciriyor sonra hoperlorden veriyor o yuzden ses tezek gibi oluyor.

Amfinin fx loopuna bağlasan bile bu sefer kabini iki kere modellemiş oluyorsun.

Setupta hiçbir şey iki defa modellenmemeli. Kötü ses verir de demiyorum, bu yapılmaması gereken bir şey diyorum. Yanlış bir yöntem yani.

Prosesörü direl 5+1 ses sistemine falan baglamayı denedin mi? O tarz hoperlörler sesi işlemez ve prosesör ile daha iyi sonuc verir bence mutlaka dene bunu

Hocam prosesörden bir amfi açtiğin zaman prosesor önce preamp modellemesi yapıyor. Sonra poweramp ve kabin modellemesi yapiyor. Yani bir amfinin yaptığı şekillendirmeyi dijital ortamda yapıyor.

Sonra o sesi amfiye yolluyorsun amfi de preampdan geciriyor sonra hoperlorden veriyor o yuzden ses tezek gibi oluyor.

Amfinin fx loopuna bağlasan bile bu sefer kabini iki kere modellemiş oluyorsun.

Setupta hiçbir şey iki defa modellenmemeli. Kötü ses verir de demiyorum, bu yapılmaması gereken bir şey diyorum. Yanlış bir yöntem yani.

Prosesörü direl 5+1 ses sistemine falan baglamayı denedin mi? O tarz hoperlörler sesi işlemez ve prosesör ile daha iyi sonuc verir bence mutlaka dene bunu
Düşünülebilir çok teşekkür ederim, çok üst üste sordum bağışla:) . Analog pedal alsam peki nasıl olur sence daha mı tatmin edici soundlar alırım? Bu arada şu an elimde cort x-11 var gitar olarak bunu bir iki sene kullanmayı düşünüyorum fakat setupları onumuzdeki sene kesin olarak değiştirmeyi düşünüyorum. Amfi Marshall MG15FX. Var mı bu konuda da bir fikrin?^^

Düşünülebilir çok teşekkür ederim, çok üst üste sordum bağışla:) . Analog pedal alsam peki nasıl olur sence daha mı tatmin edici soundlar alırım? Bu arada şu an elimde cort x-11 var gitar olarak bunu bir iki sene kullanmayı düşünüyorum fakat setupları onumuzdeki sene kesin olarak değiştirmeyi düşünüyorum. Amfi Marshall MG15FX. Var mı bu konuda da bir fikrin?^^
Benim analog setupta tercihim booster + lambalı amfi şeklinde ve çok basit. Gerekmesi halinde eq pedalı, delay reverb pedali chorus pedali da alinabilir. Analog setuplarla çok tecrübem yok açıkcası 2015de blackstar ht5 aldım onla idare ettim 3 sene, pedal olarak da boost yapsın diye sd1 kullandım. Bir ara eq pedalı taktim vs. Ama ben msrshal mg15in yola gelebileceğine inanmiyorum. Prosesörü hoperlore baglamayi dene bence öncelikle

Bende vox ac4tv var bide fender player tele okadar uyumlularki yakın zamanda add+ tube drive alıcam bence uzun yıllar bişey almam artık çünkü istediğim herşeyi veriyor amfi küçük mekanda sahne bile kaldırabilecek kapasite görüyorum bide görüşünüşü çok şirin.

Benim analog setupta tercihim booster + lambalı amfi şeklinde ve çok basit. Gerekmesi halinde eq pedalı, delay reverb pedali chorus pedali da alinabilir. Analog setuplarla çok tecrübem yok açıkcası 2015de blackstar ht5 aldım onla idare ettim 3 sene, pedal olarak da boost yapsın diye sd1 kullandım. Bir ara eq pedalı taktim vs. Ama ben msrshal mg15in yola gelebileceğine inanmiyorum. Prosesörü hoperlore baglamayi dene bence öncelikle
Mantıklı bir fikir evet, analog setup yapmak daha orijinal bir fikir gibi gelse de multiefekt pedalı hepsini çözüyor zaten, fakat ben bir şey okumuştum başka bir forumda ya da burada tam hatırlamıyorum. Prosesor ve hoparlör kullananlar gerçek bir amfinin karşısına geçtiklerinde sudan çıkmış balığa dönerler vb. diye çünkü çok ayar varmış sanırım. Bu da beni korkutmustu açıkçası. Bir de lambalı amfi konusuna gelirsek volume ne kadar yüksek olursa o kadar güzel bir veriyormuş sanırım. Ki malum apartmanda oturduğumuz için böyle bir şansım pek yok. Ondan dolayı ya yarı lambalı amfi ve analog pedal tercih edeceğim ya da dediğiniz gibi prosesor ve ses sistemi kuracağım. Şu an için kafam karışık zaman icinde karar verebilirim umarım.

Selamlar,

Son sekiz aydır setubuma son şeklini verdim ve gayet memnunum. Ge300 marka prosesör kullanıyorum. Yalnız bir sorunhm var, prosesördeki amfi seceneklerinin veya pedal seceneklerinin çoğunda light crunch/ light overdrive şeklinde ayar yaptığimda Duman tonu alabiliyorum. Yani çok basit bir ton, ve bunu almamak neredeyse imkansız. Mesela amfi nodellemesi crunch tadinda bir gainde, booster açıp heavy distortion alıyorum ama boost kapatınca duman tonu geliyor. Ya da clean tonuma hafif bir overdrive pedalı ekleyince duman tonu aliyorum.

Bu durumdan kurtulmak ve duman tonu alamamak için ne yapmalıyım? Yardımlarınızı beklemiyoru.

Saygılar şimdiden
Siyah bir Squier Bullet Strat alıp basit duman riffleri çalarak metalcilere laf atan lamerların kanından dökmeniz gerek gitarınıza

Mantıklı bir fikir evet, analog setup yapmak daha orijinal bir fikir gibi gelse de multiefekt pedalı hepsini çözüyor zaten, fakat ben bir şey okumuştum başka bir forumda ya da burada tam hatırlamıyorum. Prosesor ve hoparlör kullananlar gerçek bir amfinin karşısına geçtiklerinde sudan çıkmış balığa dönerler vb. diye çünkü çok ayar varmış sanırım. Bu da beni korkutmustu açıkçası. Bir de lambalı amfi konusuna gelirsek volume ne kadar yüksek olursa o kadar güzel bir veriyormuş sanırım. Ki malum apartmanda oturduğumuz için böyle bir şansım pek yok. Ondan dolayı ya yarı lambalı amfi ve analog pedal tercih edeceğim ya da dediğiniz gibi prosesor ve ses sistemi kuracağım. Şu an için kafam karışık zaman icinde karar verebilirim umarım.
Ben hepsini kullandım hocam hiç balığa dönüşmek gibi metamorfozlar geçirmedim. Şu güne kadar amfi olarak: belcat 5 wat, blackstar ht5, ht5 metal, engl fireball 100, blackstar s145, engl screamer, bugera 6260 ve mesa mini recto kullandım. Bu amfilerden hicbirinde (mini recto ve fireballı evde denemedim) evde komsulari gücenmeyece volümlerde tatmin edici sesler alamadım.

Prosesör olaral: digitech rp1000, line 6 hd pro rack, line6 pod 2.0, mooer ge200 ve ge 300 kullandim. Bu prosesorlerin hepsiyle komşulari rahatsi, etmeyecek düzeyde aldığim sesler, lambali amfilerle aldığim kısik seslerden daha iyiydi.

Öte yandan mooer ge300ü stüdyoda çok yüksek seste denedim performansi müthişti. Zaten dijital alette ses seviyesi performans kaybettirmiyor. Hatta bence ge300ün yüksek ses performansı engl fireball'ın yuksek ses performansina çok yakındı ve mini rectodan daha iyiydi.

Şu an evde kullaniyorum prosesör hic ugraştirmiyor, konser veriyor olsam yine prosesor alıp pa sistemine bağlar calarım ordan oraya amfi mi taşıycam. Yabi prosesör bence her kulvarda kazaniyor sesler de gayet tatmin edici

Ben hepsini kullandım hocam hiç balığa dönüşmek gibi metamorfozlar geçirmedim. Şu güne kadar amfi olarak: belcat 5 wat, blackstar ht5, ht5 metal, engl fireball 100, blackstar s145, engl screamer, bugera 6260 ve mesa mini recto kullandım. Bu amfilerden hicbirinde (mini recto ve fireballı evde denemedim) evde komsulari gücenmeyece volümlerde tatmin edici sesler alamadım.

Prosesör olaral: digitech rp1000, line 6 hd pro rack, line6 pod 2.0, mooer ge200 ve ge 300 kullandim. Bu prosesorlerin hepsiyle komşulari rahatsi, etmeyecek düzeyde aldığim sesler, lambali amfilerle aldığim kısik seslerden daha iyiydi.

Öte yandan mooer ge300ü stüdyoda çok yüksek seste denedim performansi müthişti. Zaten dijital alette ses seviyesi performans kaybettirmiyor. Hatta bence ge300ün yüksek ses performansı engl fireball'ın yuksek ses performansina çok yakındı ve mini rectodan daha iyiydi.

Şu an evde kullaniyorum prosesör hic ugraştirmiyor, konser veriyor olsam yine prosesor alıp pa sistemine bağlar calarım ordan oraya amfi mi taşıycam. Yabi prosesör bence her kulvarda kazaniyor sesler de gayet tatmin edici
Eyvallah kral sağolasın önerilerin için

Ben Duman "tiribüt" grubu kurdum. Sahnede ilk pedalı kullanıyoruz, kayıtlarda ise ikinci pedal. Amfiye, aporlöre veya başka pedala da gerek yok. Direkt kasetçalar sisteme giriş yapıyoruz.
Herkese tavsiye ederim.
349784.jpg

61tQGUAEAeL._AC_SX425_.jpg

Şaka bir yana neden bu kadar tepki çekiyor:

- Duman oldukça popüler ve "tonu" internette basit bir arama ile yaklaşılabilecek bir grup.. hatta çoğu grup öyle, bu ton denen şey sonuçta gizli bir formül değil

- kimse ne yapmak istediğini bilmeden eline gitar alıp rockstar hatta Dumanstar olmak istiyor... çalışmaya, öğrenmeye, emeğe saygısı yok, hapı al rock tanrısı ol kafası var

- aynı şey zahmet edip 2 dk arama yapmadan 17 binince kere soruluyor ve uyarınca hemen racon kesiliyor... artık gerçekten Duman tonu ile ilgili soru sormak isteyen de agresif şuursuz ergen muamelesi görüyor... önyargı da var doğru

- Duman herhangi bir grup... güzel şarkıları var, belli bir dönemin sembol grubu ama gitar dünyası için öyle peşinde koşulacak, iz bırakan bir ton filan değil... yanlış anlamayın müzisyenliklerine filan laf etmiyorum haşaa ama Duman tonu dediğiniz şey bildiğiniz birkaç efektle desteklenen Fender ağırlıklı blues-rock tonu işte... yani ne yaptığını bilirsen, ekipmanı tanırsan uğraşır alırsın o tonu

Burada verilen bazı yanıtlar, "Duman tonu ALMAMAK İÇİN " diye açılan başlığın doğru okunmadığını düşündürüyor:)
Keşke başlığı açan, o kısmı vurgulasaymış.

Başlığı açan arkadaş nükteli şekilde dalga geçmiş, zaten çok kolay artık sormayın demeye getirmiş. Üzerine bu kadar kıyamet kopuyor ama bu konuyu soran birçok yeni hesap büyük olasılıkla trollüyor, forumda böyle bir tepki olduğunu bildiklerinden canı sıkılan eski hesaplı bir arkadaş (nasıl olsa herhangi bir engelleme olmadığı için (yani kolay değil ama yine de biraz olsun hesaplar denetlenebilir)) iki saniyede yeni hesap açıp "duman tonu" ile mevzuya giriyor ve istediği tepkiyi alıyor, yani görmezden gelmeniz yeterli aslında. Bu kadar büyütülecek bir mesele değil gerçekten... "Eğlence" çıkması haricinde bir faydasını da göremiyorum.

Geri