Farklı Akor Dizilimindeki Şarkıyı Standart Dizilimde Çalmak

Merhabalar. Çalmak istediğim bir şarkı var fakat orijinalinde C# standart diziliminde çalınmış ve derslerde de hep bu akort diziliminde anlatılmış. Bu şarkıyı ben E standartta nasıl çalabilirim? Ya da akordu C# standarda çekmenin gitara ne gibi etkileri olabilir? Birkaç araştırma yaptım internette ama işin içinde çıkamadım bir türlü yardımlarınız için teşekkürler şimdiden.

Gitarım : Cort AERO-2 WP Elektro Gitar (KILIF ve PENA HEDİYELİ)

Bildiğim kadarıyla (yanlış biliyorsam düzeltin). Eğer E de çalmak istiyosan backing trackide 3 yarım ses ileri almanız gerekicek ama istediğin etkiyi yaratmayabilir. Down tunning yapmak istiyorsanda ve tellerin 9*42 civarında ise C# aldığında teller biraz ''gevşek'' gelebilir. Şarkı da bullet in falan mı merakımdan soruyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler cevabın için, şarkı Slipknot Snuff.
Bildiğim kadarıyla (yanlış biliyorsam düzeltin). Eğer E de çalmak istiyosan backing trackide 3 yarım ses ileri almanız gerekicek ama istediğin etkiyi yaratmayabilir. Down tunning yapmak istiyorsanda ve tellerin 9*42 civarında ise C# aldığında teller biraz ''gevşek'' gelebilir. Şarkı da bullet in falan mı merakımdan soruyorum.

Aslında çekindiğim şey entonasyon ve sap ayarı konuları. Bu konularda sıkıntı çıkabilir mi down tunning yaptığım zaman?

Şarkı dediğiniz gibi Standart C# düzeninde. Eğer ikinci bir gitar alma şansınız yoksa, digitech pitch switcher pedalını düşünebilirsiniz. Ayrıca C# standart yapman için herhangi bir teli gevşetmeye gerek kalmayacaktır.

11 - 52 gibi ya da 12 - 52 (54 de olabilir) kalınlıkta bir tel takımı seçip takman lazım. Köprüyü dengeleyip, sap ayarı yapıp son olarak da entonasyon ayarı yapman lazım.
Fakat C diyez çok da yaygın değil sanki. Uzun vadede işini görür mü bilmem.

Geri