Elektro Gitarıma Manyetik Tavsiyesi

Selamlar,

Elimde şu gitardan mevcut ve çok severek çalıyorum ve şu ana dek hiç üzmedi.

Ancak bir konuda fikrinizi almak istiyorum: bu gitar maple sap maple klavye, gövde ash. Her parçası tiz ve high mid ağırlıklı. Ayrıca skalası uzun ve ben bunu 9luk telle e standart olarak kullaniyorum bu da ek bir tizlik katiyor. Üzerinde emk 81 89 manyetik mevcut. Bu manyetiklerde de mid ve high mid karakteri yüksek. Bu durumda gitardan vazla tiz ses alıyorum ve low end biraz zayıf kalıyor.

Bu gitara hangi manyetiği taksam bu durumu dengeler? Tizleri hafif traşlayacak, bottom endi biraz güçlendirecek bir manyetik tavsiyesine açığım. Elimde fazlalik dimarzio dp 151 manyetik seti var ama bu manyetiklerin işimi göreceğini sanmıyorum? Ya da sizce görür mü? Elimdeki fazlalık set bu https://www.senkop.com.tr/urun/dimarzio-dp151-manyetik

Konu hakkında pek bilgim yok her türlu tavsiyenize açığım.

Şimdiden teşekkurler

Son düzenleme:
Seymour duncanın sitesinde hangi manyetiğin hangi sesleri ne oranla verdiğini grafikle gösteriyor.
Oradan sana uygun olanları öğrenip thomann music internet sitesinden veya youtube dan ses demolarına bakıp beğendiğini bulabilirsin

Merhaba, elinizdeki 81 7 kablolu yani tw olandan ise 89 ile telleri gevşetip kolayca değiştirebilirsiniz. Ben de 81/85 seti 85 köprüde olacak şekilde kullanıyorum, büyük ölçüde istediğinizi alacaksınız.

Geçen aylarda dimarzio activator x set aldım. Karakteristiğinden çok memnunum. Ancak ash gövde, maple sap gitarda nasıl bir sonuç verir bilmiyorum. Zira ben magnezyum bir gitarda kullanıyorum 😁
FCFD40B4-B31F-464B-9037-53DDB3A726E7.jpeg

Gitarparça.com dan bulabilirsiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam selamlar, benim gözüme 85-89 set var gibi geld ama yanlış mı görüyorum acaba ?
Hocam bir arkadaş daha uyardı bu konuda şu an kafam karışti. Ben gitarda ne manyetik var diye düşünmemistim tonuna bakmıştım sadece. Ama köprüde 81 var neckte de 85in coil split olanı var saniyordum. En kısa sürede söküp bakacağım hangi manyetikler var diye. Eğer koprü 81 ise neckle köprünün yerini degiştirmeyi deneyecegim hazir sökmüşken

81TW'de 7 pin, 85'de ise 3 pin çıkışı vardır. Yerlerini değiştirirken kabloları ile değiştirmek gerek, potanslara dokunmaya gerek yok ama switch'i 180 derece çevirmek lazım. Yalnız köprüdeki 85 tiz geliyorsa, 81 köprüde olduğu zaman daha tiz olacaktır.

Hocam anlaşamadık :D 81 85 yerinr 85 81 olarak kullaniyorum demişsiniz ya benim gitar da öyle şu an neck 81 tw bridge 85
ahahah ben köprüde 81 sanıyordum, o zaman yeni manyetik yolu göründü size :D ben alder gövde ve maple ntb gitarda kullanıyorum. 81'in sevmediğim özelliği tiz olmasından da öte cok fazla compression var ve hacimsiz hissettiriyor, seveni çok ama bana göre değil. Maun gövde ve saplı gitarımda 81 o kadar sırıtmıyordu mesela.

Maple saplı gitarların genel sorunu bu aslında. Jeff loomis, Satchel, Glenn Tipton gibi akçaağaç klavye kullanan gitaristlerin gitarlarındaki manyetikleri araştırarak bir çözüme ulaşabilirsin. Bence emgyi hangi manyetikle değiştirirsen değiştir bir miktar daha rahat edeceksin bu konuda. Jilet gibi kesiyordur senin gitarın tonu şimdi, gain açmaya korkuyorsundur muhtemelen. Seymour Duncan Blackout'lara bak bi, emglere kıyasla bass ve midleri bariz daha belirgindi benim kullandığım gitarlarda.

Maple saplı gitarların genel sorunu bu aslında. Jeff loomis, Satchel, Glenn Tipton gibi akçaağaç klavye kullanan gitaristlerin gitarlarındaki manyetikleri araştırarak bir çözüme ulaşabilirsin. Bence emgyi hangi manyetikle değiştirirsen değiştir bir miktar daha rahat edeceksin bu konuda. Jilet gibi kesiyordur senin gitarın tonu şimdi, gain açmaya korkuyorsundur muhtemelen. Seymour Duncan Blackout'lara bak bi, emglere kıyasla bass ve midleri bariz daha belirgindi benim kullandığım gitarlarda.
Blacouts kullandım, basları istediğim şekilde toparlayabilir diye düşünüyorum aslında ama istediğim karaktere yakın olsa da çok aşırı gainli ve dinamiği emg'den daha düşük blackouts'ın. Bir dönem schecter atx solo6 ile ltdec1000i aynı anda kullandım. Ec1000deki emg 81 60, duncanların yanında low output vintage manyetik gibi kalıyordu :D o yüzden şu an ilk tercihim blacouts değil. Pasif manyetik bulmak hedefim. Ek olarak gitarın üzerindeki plastik kapagı maun bir kapakla değistirmek istiyorum, hem o plastik tonundan kurtarır hem sesi bir tık daha koyulaştırır diye düşünüyorum.

Bu gitar ağaç yapısı olarsk schecter jef loomis modeli ile aynı, jef loomis gitarında da aktif emgler var sanırım, ama kimse tutup da o gitarı e standarta akort etmiyordur heralde ki böyle bir sorunla karşilaşmazlar benim kadar :D

Ek olarak o kadar da kötü değil, yani dayanılmaz bir keskinlik yok aslında ama elimde hazır boşta manyetik varken bunları mı takayım, bunları takaslayıp veya satıp başka manyetik mi alayım bunu bir değerlendirmek istedim. Çok sevdiğim bir gitar olduğu için tonu daha iyiye taşımaya değer diye düşünüyorum

Blacouts kullandım, basları istediğim şekilde toparlayabilir diye düşünüyorum aslında ama istediğim karaktere yakın olsa da çok aşırı gainli ve dinamiği emg'den daha düşük blackouts'ın. Bir dönem schecter atx solo6 ile ltdec1000i aynı anda kullandım. Ec1000deki emg 81 60, duncanların yanında low output vintage manyetik gibi kalıyordu :D o yüzden şu an ilk tercihim blacouts değil. Pasif manyetik bulmak hedefim. Ek olarak gitarın üzerindeki plastik kapagı maun bir kapakla değistirmek istiyorum, hem o plastik tonundan kurtarır hem sesi bir tık daha koyulaştırır diye düşünüyorum.

Bu gitar ağaç yapısı olarsk schecter jef loomis modeli ile aynı, jef loomis gitarında da aktif emgler var sanırım, ama kimse tutup da o gitarı e standarta akort etmiyordur heralde ki böyle bir sorunla karşilaşmazlar benim kadar :D

Ek olarak o kadar da kötü değil, yani dayanılmaz bir keskinlik yok aslında ama elimde hazır boşta manyetik varken bunları mı takayım, bunları takaslayıp veya satıp başka manyetik mi alayım bunu bir değerlendirmek istedim. Çok sevdiğim bir gitar olduğu için tonu daha iyiye taşımaya değer diye düşünüyorum
Hazır akçaağaç klavye varken pasif manyetik almak, özellikle de cleanlerde de başarısını kanıtlamış bir modele yönlenmek gitarın ton yelpazesini bayağı bir genişletebilir cleanler açısından. Emg'lerin cleaninden ben pek memnum değilim şahsen.

Geri