Gibson Les Paul Akort Kaçırma Sorununa Çözüm

Arkadaşlar selamlar,

Çok sevdiğim bir Gibson Les Paul Studio gitarım var. Gitarın sesini, tonunu, sustain’ini rengini vs kısacası herşeyini çok seviyorum. Tek bir şey dışında; sürekli akort kaçırıyor. Bildiğiniz gibi bu sorun Gibson’larda kronik bir sorundur.
Benim gitarım da çoğu Gibson gibi aynı parça içerisinde bile akort kaçırabiliyor. Özellikle Sol telinde bir iki bend bile akort kaçmasına sebep olabiliyor.

Bu konuyu baya kafayı taktım, hatta bir ara çok sevmeme rağmen gitarı gözden çıkarma noktasına kadar geldim fakat elimden gelen herşeyi yapmadan gitarı satmaya gönlüm razı olmadı. :) Diyeceksiniz ki neden bu kadar uğraşıyorsun, sat gitsin, seviyorum abi napiyim :)

İlk olarak akort burgularını bulabildiğim en hassas ve kilitli akort burgusu olan Kluson Revolution (19:1) ile değiştirdim. Tatmin edici seviyede olmasa da biraz iyileşme oldu.
Daha sonra üst eşiği Graphtech Tusq Black ile değiştirdim. Oldukça iyi bir sonuç aldım, yaklaşık 50% daha az akort etme ihtiyacı duyuyordum ama konuya takık bir noktaya geldiğim için o da beni rahatsız ediyordu.
Son olarak Amazon’dan String Butler diye bir alet satın aldım ve gitara monte ettim. Alet esas olarak tellerin üst eşikten düz bir açıyla çıkmasını sağlıyor, bu sayede üst eşikte herhangi bir sıkışma olmuyor ve akort çok daha stabil hale geliyor. Yeni tel takmama rağmen 15-20 dk’da akort oturdu ve hiçbir şekilde kaçmıyor. Bu sorunu yaşayan arkadaşlara şiddetle tavsiye ederim.
Görüntü olarak harika durduğunu söyleyemem, farklı renk seçenekleri mevcut, ben siyahı seçtim. Ama işlevsel olarak çok etkili olduğu kesin. Yıllardır sinirimi bozan sorunu kökünden çözdü.

Bu konu ile ilgili yaşadığım deneyimi sizinle paylaşmak istedim. Yazı biraz uzadı kusura bakmayın, kafa ütülediysem affola.
F1636919-ADBB-4A9B-8A8E-B5348D020AE7.jpeg

evet, string butler harika bir çözüm. çok yaratıcı bir fikir. aslında basit bir prensibe dayanıyor ancak bunu seri üretime geçirmek büyük bir girişim bana kalırsa. flying v için olan versiyonları falan da var. ben ilk thomann'da görmüştüm.

bir de buna benzer bir görevi gören başka bir aparat daha var, denk gelirsem yine atarım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir sonraki eşik kesişimi baştan fotoğraflayip buraya koyacağım :) evet, gibson bu konuda olağan şüpheli ama sorunların büyük kısmını düzgün kesilmiş bir eksikle aşabiliyoruz.
Evet ben üst eşiği değiştirdiğimde büyük oranda azalmıştı ama yine de tam olarak değil :) ben konuyu artık bir takıntı noktasına getirdiğim için string butler da taktım ve gerçekten öncesinde yaptığım değişikliklerle birlikte akort çok daha stabil hale geldi. Şu an sorunsuz diyebilirim 🙏🏻

Bu akort problemi Gibson'a özel bir sorun mu yoksa genel olarak Les Paul kasa gitarlarda görülüyor mu?
Gibson’da ve Gibson gibi headstock açısı fazla olan modellerde.

D ve G telleri eşikten sonra fazla açıyla büküldükleri için özellikle çalarken bend yaptıkça tel eski yerine geri gelemiyor. Böylece akort kaçmış oluyor. Bunu engellemek için farklı materyallerden eşikler, eşikteki tel yuvalarına grafit gibi kaygaşlaştırıcılar sürmeler, kilitli burgular takmalar veya arkadaşın yaptığı gibi headstock’a açıyı azaltacak parça ilave etmeler gibi işler yapılıyor.

Mesela Epiphone yine Gibson firmasının bir markası. Tarihçesine bir göz atın derim. Bizim İzmir’e kadar dayanıyor. Epiphonelar’da headstock acısı daha az olduğu için nispeten bu sorunlar daha az yaşanıyor.

Bu arada bu açıdan dolayı gitar düşürüldüğü takdirde headstock kırılması daha fazla yaşanıyor.

Kısacası headstock tasarım hatası. Kasa yapısıyla alakalı değil.

sabit ve standart tremolo köprülü gitarlarda tel taklılırken; teli deliğe birden fazla geçirmekten ziyade, direğe 3-4 tur sardırmak için pay bırakılması daha yararlı olmaz mı? Hem de teli akort ederken arada kendini salmasının önüne geçilir. Ben en son öyle yaptım, Floyd Rose sistem olsa da. Yüklediğiniz fotoğrafta delikten geçirildikten sonra gerilip direk akort edilmiş gibi görünüyor.

sabit ve standart tremolo köprülü gitarlarda tel taklılırken; teli deliğe birden fazla geçirmekten ziyade, direğe 3-4 tur sardırmak için pay bırakılması daha yararlı olmaz mı? Hem de teli akort ederken arada kendini salmasının önüne geçilir. Ben en son öyle yaptım, Floyd Rose sistem olsa da. Yüklediğiniz fotoğrafta delikten geçirildikten sonra gerilip direk akort edilmiş gibi görünüyor.
Kilitli burgularda teli burguya dolamaya gerçek yok çünkü zaten vida ile sıkıştırıp kilitliyorsunuz teli, ekstra sarım yapmaya gerek yok. Zaten kilitli burgunun olayı bu

Bugün Les Paul Forum'da fotoğraftaki gibi bir şeye denk geldim. Fender'lerde kullanılan string treeyi Les Paul headstockına takmış birisi. G telinin akort sorununu tamamen çözdüğünü söylüyor. Üstelik string buttler gibi garip ve çirkin de durmuyor o bence. Belki birilerinin işine yarar diye buraya da bırakıyorum:

f160a29dd48efd76c6f5e629f9675997.jpg

Bugün Les Paul Forum'da fotoğraftaki gibi bir şeye denk geldim. Fender'lerde kullanılan string treeyi Les Paul headstockına takmış birisi. G telinin akort sorununu tamamen çözdüğünü söylüyor. Üstelik string buttler gibi garip ve çirkin de durmuyor o bence. Belki birilerinin işine yarar diye buraya da bırakıyorum:

141112 eklentisini görüntüle
bu gerçekten en inovatif çözüm gibi duruyor. Tek taşla 3 kuş vurmuş oradaki vida.

141112 eklentisini görüntüle
String butler takmadan önce bunu ben de denedim. Pratik ve ucuz bir yol olduğunu kabul ediyorum ancak akort sorunu çözmede string butler kadar kesin bir çözüm getirdiğini söyleyemem.

Geri