Yardım Kilitli Burgu vs Vintage Burgu

Arkadaşlar topladığım stratocaster gitarıma vintage burgu takmayı düşünüyorum , kararsız kaldım kilitli ve vintage arasında , bir de bu tur sayılarının az ya da fazla olması neyi değiştiriyor , fender pure vintage tuners tur sayısı 15:1 , farklı bir modelde ise 18:1 neye göre tercih edilmeli ? Aydınlatırsanız sevinirim.

18:1 demek burgu içindeki viyi 1 tur döndürmek için burgu kulakçığını 18 tur çevirmek gerekiyor demektir. Bu rakam arttıkça burgunun akort tutma hassasiyeti artar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
18:1 demek burgu içindeki viyi 1 tur döndürmek için burgu kulakçığını 18 tur çevirmek gerekiyor demektir. Bu rakam arttıkça burgunun akort tutma hassasiyeti artar.
İşin görüntü kısmını da düşünüyorum ama bu sefer daha modern olan burgular 18:1 ya da 19:1 civarında 15:1 olan vintage burgu daha fazla akort kaçıracak öyle mi?

İşin görüntü kısmını da düşünüyorum ama bu sefer daha modern olan burgular 18:1 ya da 19:1 civarında 15:1 olan vintage burgu daha fazla akort kaçıracak öyle mi?
Dogru degil. Yukarida Ketamin'in de dedigi gibi akort tutma ile ilgisi yok o sayilarin. Bahsettiginiz Fender Pure Vintage gibi kaliteli vintage stil burgularin akort sorunu olmaz. Gitariniz vintage ozellikli ise ya da vintage gorunumlu burgular dusunuyorsaniz vintage burgular takmanizi oneririm.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dogru degil. Yukarida Ketamin'in de dedigi gibi akort tutma ile ilgisi yok o sayilarin. Bahsettiginiz Fender Pure Vintage gibi kaliteli vintage stil burgularin akort sorunu olmaz. Gitariniz vintage ozellikli ise ya da vintage gorunumlu burgular dusunuyorsaniz vintage burgular takmanizi oneririm.

Bu 3’ü arasındayım pure vintage daha yakın bana , 2 vintage tuners’in 15:1 gear oranı var
Classic gear 18:1

Bulabilirseniz Gotoh SD91N burgu alin. Su anda Solomusic Ankara ve mydukkan'da stok kalmamis:
Bunlar hem kaliteli hem de biraz daha hesapli. Bulabilirsem ilk secimim bu olurdu. Sizin bahsettiklerinizden Fender'in American Vintage serisi gitarlarinda kullandigi Fender Pure Vintage ya da Fender USA Vintage burgular kalitelidir; onlardan birini secerdim.

Bulabilirseniz Gotoh SD91N burgu alin. Su anda Solomusic Ankara ve mydukkan'da stok kalmamis:
Bunlar hem kaliteli hem de biraz daha hesapli. Bulabilirsem ilk secimim bu olurdu. Sizin bahsettiklerinizden Fender'in American Vintage serisi gitarlarinda kullandigi Fender Pure Vintage ya da Fender USA Vintage burgular kalitelidir; onlardan birini secerdim.
Ben normalde Kluson almıştım fakat , stokları elle tuttukları için düşmeyi unutmuşlar kalmamış solomüzik'te ,
Fender Pure Vintage Tuners Nickel/Chrome - gitarparca.com
seçimimi bundan yana kullandım , düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler arkadaşlar.

Gitarin yarisi teknik yarisi da estetik isidir bence , gitar burgusunun kaca kac tur oldugunun hicbir önemi yok , eski flamenco gitaristleri baglamadaki gibi tahta burgular kullanirlardi ve hala benzeri üretimler var , 1:1 tur , baglama da yine 1:1 ustelik tahta , ve biraz daha fazla zaman alsa da tertemiz akord edilebiliyor. 1:15 fazlasiyla yeter.
Estetik isine gecersek , kopru ve burgu uyumu ilk bakman gereken sey , 2 point tremoya vintage burgu yamali don gibi durur fakat tersi icin bir sey diyemem .yani 6 nokta kopru ve kilitli burgu kullanilabilir fakat burda da, perde sayisi , gitarin rengi , sapin kalinligi, headstock sekli falan filan baya isin icine giriyor.
Vintage bir gitar yapacaksan surf green , olympic white, sunburst vs gibi renkler kullanacaksan , sapi da vintage profilde 21 perde falan kullanirsan , artik vintage burgu farz olur. Yoksa vintage burgunun kilitli burguya gore hicbir arti yönü yoktur. Kluson yeni uretimlerini cinde yapiyor heralde , gecen aylarda bir set siparis etmistim bi4 les paul icin , ayni gün söküp attim bir kenara. Gotoh yillarin markasi , fender pure vintage de zannimca yine gotoh ya da schaller tarafindan uretiliyor. Gotoh her turlu iyidir vintage isler icin. Gear ratio falan hikaye yani , isterse 1:10 olsun fark etmez. Onemli olan kalitesi , iyi tutmasi ve teli guzel baglayabilmen.

son resimde ki duruma getirmeye çalışıyorum şu an , biraz biraz olmaya başladı da hatta , Vintage bi köprü kullanacağım umarım istediğim görüntüye ulaşır, biraz uğraştan ötürü girdik bu işe bu kadar sıkıntılı geçeceğini bilsem bir daha düşünürdüm :)

Dosyalar

• jhj.jpg
    jhj.jpg
    129.5 KB · Gösterim: 138
  • jjjj.jpg
    jjjj.jpg
    141.5 KB · Gösterim: 160
  • Unknown.jpg
    Unknown.jpg
    127.5 KB · Gösterim: 124
  • jhjhjh.jpg
    jhjhjh.jpg
    205.1 KB · Gösterim: 153
Gitar toplamak cok sikintili bir is degil , vintage burgu cok guzel durur bu gitarda. En zor is yillar icinde orjinal parcalari degistirilmis bir gitari tekrar orjinal hale getirmek. Bir charvel model 6 nin orji manyetikleri ve koprusu icin 3 yil ilan takip ettigim olmustu.

Gitar toplamak cok sikintili bir is degil , vintage burgu cok guzel durur bu gitarda. En zor is yillar icinde orjinal parcalari degistirilmis bir gitari tekrar orjinal hale getirmek. Bir charvel model 6 nin orji manyetikleri ve koprusu icin 3 yil ilan takip ettigim olmustu.
Haklısın işin en zor kısmı senin bahsettiğin hadise , ben de güzel duracağını düşünüyorum tamamlandığı zaman paylaşacağım , teşekkür ederim fikirleriniz için , sen de yoktun forumda bayadır hoşgeldin @jackalkoray

Şöyle birşey var : US $19.8 10% OFF|GUYKER Vintage nikel/krom kilit dize tuner elektro gitar makine kafaları tuner ST TL gitar Tuning kazıklar|Gitar Parça ve Aksesuarı| - AliExpress

HTB1YTR0aOnrK1Rjy1Xcq6yeDVXaF.jpg

Hem kilitli hem Vintage, yorumlara bir bakının isterseniz. 2 farklı renk seçeneğide varmış. Bende bu burgulardan yok ama aynı markanın 25 dolarlık olan seti takılı bir gitarımda, gayet iş görüyor, fakir işi tabi belki düşünürsünüz diye atim dedim linki.
Eyvallah hocam görmüştüm bende bunları , pandemi falan sıkıntı çekerim diyerekten elimin altındakilere yöneldim , yorumları güzeldi bunun.

Son düzenleme:
Geri