Gitar Sapını Takamadım

Selamlar iyi bayramlar dilerim. Bir elektro gitarımız var (tele). Sapını sökmüştüm. Tekrar taktığımda tellerin fretlere değdiğini gördüm. Hiç çalınmayacak kadar berbat durumda oldu. Neden böyle oldu ? Sökmeden önce herşey yolundaydı. Hatta teller de aynı hala. Bu şekilde problem olduğu için sapı tekrar söktüm ve bir luthiere götürme kararı aldım. Bir kere daha denemek istemiyorum vida yuvası yalama falan olur diye korktum açıkcası. Bir fikri olan var mı ? Sapa veya sap vida yuvasına vs.. bilmeden bir zarar falan vermiş olabilir miyim acaba ?

Son düzenleme:
Selamlar iyi bayramlar dilerim. Bir elektro gitarımız var (tele). Sapını sökmüştüm. Tekrar taktığımda tellerin fretlere değdiğini gördüm. Hiç çalınmayacak kadar berbat durumda oldu. Neden böyle oldu ? Sökmeden önce herşey yolundaydı. Hatta teller de aynı hala. Bu şekilde problem olduğu için sapı tekrar söktüm ve bir luthiere götürme kararı aldım. Daha fazla denemek istemiyorum vida yuvası yalama falan olur diye korktum açıkcası. Bir fikri olan var mı ? Sapa veya sap vida yuvasına vs.. bilmeden bir zarar falan vermiş olabilir miyim acaba ?
sap ayarı açısından bir sıkıntı olmuş olabilir. Sapı söktüğünüzde teller hala üzerinde ise saddle lar yer değiştirmiş olabilir. Nut kısmını da kontrol etmenizi öneririm.

Korkacak bir şey yok. Sapın üzerinde tel gerilimi var ve bu gelirimi sap ağacıyla beraber sapın içindeki truss rod karşılıyor. Siz sapı sökünce tel gerilimi devre dışı kaldı bu yüzden truss rod sapı geri doğru büktü, böylelikle teller fretlere yaklaştı. Sapı doğru düzgün geri takın, telleri gerip bir süre bekleyin. Sap tekrar öne gelir, eğer sonuç yeterli gelmezse truss rodu çok küçük miktarlarda gevşetip gözlemleyerek ideal hale getirebilirsiniz tekrardan. Tabi burada saddlelardan yükseklik ayarlarını değiştirmediğinizi varsayarak söylüyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Korkacak bir şey yok. Sapın üzerinde tel gerilimi var ve bu gelirimi sap ağacıyla beraber sapın içindeki truss rod karşılıyor. Siz sapı sökünce tel gerilimi devre dışı kaldı bu yüzden truss rod sapı geri doğru büktü, böylelikle teller fretlere yaklaştı. Sapı doğru düzgün geri takın, telleri gerip bir süre bekleyin. Sap tekrar öne gelir, eğer sonuç yeterli gelmezse truss rodu çok küçük miktarlarda gevşetip gözlemleyerek ideal hale getirebilirsiniz tekrardan. Tabi burada saddlelardan yükseklik ayarlarını değiştirmediğinizi varsayarak söylüyorum.
Sapı doğru düzgün takın demişsiniz. Doğru takmak için özel bir püf nokta veya dikkat edilecek bir husu var mı? Ben direk sapı oturttum vidalarıda taktım. Vidaları sonuna kadar sıktım. Ama çok sıkmadım. Yalama falan olur diye düşündüğüm için. Bu konularda hiç tecrübem yok. Gitar Fender tele. Luthiere de götürebilirim bayram sonu.

Selam, telleri takıp gerekli gerginlige (düzgünkenki akortlu haline) geri getirdiniz mi? Eğer getirmediyseniz tellerdeki gerilim sapı kendine doğru çekmiyor oldugu için cızırdama normal.

Eger akordunuz yapmanıza ragmen böyle olduysa sapı takarken vida diş atlamıştır ve istemeden bir miktar "neck shim" oluşmuştur. Bu durumda söküp, iyi oturtup, vidanın diş atlamadıgindan emin olup tekrar takmanız gerekir. Atlayan diş agaçta yuva yaparsa eski haline dönmeyebilir dikkat etmeniz gerekir. Neck shim olayını araştırirsanız bu sorunu neden yaşadığınızı daha iyi anlayabilirsiniz. Öte yandan umarım teller gergin olmadıgi icin bu sorunu yaşiyorsunuzdur ve söküo geri takma zahmetine girmekten kurtulursunuz

Sap cebinde daha öncesinde sap açısını ayarlayan shim denen küçük bir parça (tahta parçası olabilir, bant olabilir, plastik parça olabilir vs) varsa ve siz o parçayı farketmediyseniz yerinden çıkmış, düşmüş vs olabilir. Eğer öyle olduysa sizin bunu yeniden ayarlamanız anladığım kadarıyla mümkün değil. En iyisi ustaya götürün.

Sap cebinde daha öncesinde sap açısını ayarlayan shim denen küçük bir parça (tahta parçası olabilir, bant olabilir, plastik parça olabilir vs) varsa ve siz o parçayı farketmediyseniz yerinden çıkmış, düşmüş vs olabilir. Eğer öyle olduysa sizin bunu yeniden ayarlamanız anladığım kadarıyla mümkün değil. En iyisi ustaya götürün.
sap cebi tam olarak nedir cahilliğime verin.

Tüm cesaretimi topladım, sapı sıkıca yerine oturttum ve sonra vidaları nazikçe sıkıştırarak taktım. Hiçbir cızlama yok. Fakat bu defa entonasyon gitti :D
peki, Bu shim denilen parça düştüyse ve benim haberim yoksa sorun olur mu ? Önceden böyle bir parçanın olup olmadığını nasıl anlarım acaba?
Yinede luthiere yolum düşerse sorarım bi baktırırım sap iyi oturmuşmu diye. luthier sapın tam doğru oturtulup oturtulmadığını gözle görerek anlar değil mi ?

Son düzenleme:
Tüm cesaretimi topladım, sapı sıkıca yerine oturttum ve sonra vidaları nazikçe sıkıştırarak taktım. Hiçbir cızlama yok. Fakat bu defa entonasyon gitti :D
peki, Bu shim denilen parça düştüyse ve benim haberim yoksa sorun olur mu ? Önceden böyle bir parçanın olup olmadığını nasıl anlarım acaba?
images (59).jpeg

Son düzenleme:
Sapı doğru düzgün takın demişsiniz. Doğru takmak için özel bir püf nokta veya dikkat edilecek bir husu var mı? Ben direk sapı oturttum vidalarıda taktım. Vidaları sonuna kadar sıktım. Ama çok sıkmadım. Yalama falan olur diye düşündüğüm için. Bu konularda hiç tecrübem yok. Gitar Fender tele. Luthiere de götürebilirim bayram sonu.

Konuşulduğu gibi bazen tam oturmama durumlarını kastetmiştim. Yerine düzgünce oturduğundan emin olup, vidaları sağlam bir şekilde sıktınız mı sorun kalmaz.

Genel ayarlar için şöyle videolar fikir vermesi açısından yardımcı olur.

klavyenin boyun kısmı kolay kolay yalama olmaz kanımca. Yani akçaağaç oldukça sert bir ağaç Öyle talaş gibi de değil. hani 6 vidalı tremolo köprülerin vida yuvaları aşınır da klavyeye açılan vida yuvaları kolay aşınmaz ama tecrübeniz yoksa sökmeseydiniz keşke

Geri