Sağ elimin bileğini gitarın gövdesine dayıyorum

Merhabalar ben elektro gitarımı 4 ay önce aldım ve o günden beridir çalıyorum. Fakat bugün abim gitarın gövdesine bileğime dayamamın yanlış olduğunu söyledi ama bileğimi de dayamayınca pek rahat edemiyorum açıkçası bu yanlış bir çalım tekniği midir?

Marty Friedman bile o sağ el tekniğiyle bir yerlere geldiyse herkes istediği gibi gitar çalabilir bence :)

Şaka bir yana Marty bence muhteşem bir gitarist.Kendince bir teknik oturtmuş ve çok güzel çalıyor.Biraz da ne çalmak istediğin ve nasıl çalmak istediğinle alakalı . Çalabiliyorsan ve bu teknikle kendini geliştirebiliyorsan çok da problem yok bence. Ama yeni balşadıysan bir hocadan destek almanı tavsiye ederim. Forumdan sorarak kendini zor geliştirirsin, destek almak şart.

Son düzenleme:
Marty Friedman bile o sağ el tekniğiyle bir yerlere geldiyse herkes istediği gibi gitar çalabilir bence :)

Şaka bir yana Marty bence muhteşem bir gitarist.Kendince bir teknik oturtmuş ve çok güzel çalıyor.Biraz da ne çalmak istediğin ve nasıl çalmak istediğinle alakalı . Çalabiliyorsan ve bu teknikle kendini geliştirebiliyorsan çok da problem yok bence. Ama yeni balşadıysan bir hocadan destek almanı tavsiye ederim. Forumdan sorarak kendini zor geliştirirsin, destek almak şart.
marty gibi çalmak için compressor pedalı lazım ama

Hocalarım hayatım boyunca sol el pozisyonlarım hakkında bana demediklerini bırakmadılar.Sap tutmayı bilmiyorsun diyen oldu,Öyle garip kavramana rağmen Tuşen çok iyi nasıl başarıyorsun diyen oldu,İlerledikçe çalamazsın o şekilde dediler,Değiştirmedim.Evet ince saplı gitarlarda rahat edemiyorum ama zaten ince saplı bir gitarda almadım ve almam hayatım boyunca da.Herkesin kendi tarzı kendi Rahatlığı doğrultusunda bir durum bu.Eğer çıkartmak istediğin sesleri çıkartıyorsan(Palm mute doğruysa,Finger style a engel olmuyorsa,Chicken Pick yapmana engel olmuyorsa,vs vs vs)Yaptığın şeye devam et. Dinleme kimseyi bu konuda Doğru teknik diye bir şey yoktur,Yanlış teknikler vardır sadece.

gördüğüm en rahatsız çalım stillerinden biri bu. gerek sol eli, gerek sağ eli... parmaklarının havada uçuşu mu dersin, penalayış stili mi dersin, tüm aykırılıklar var sanki. göze de hitap etmiyor bence. ama adam muhteşem bir doğruluk oranı ve hissiyatla çalıyor. saygı duymak lazım, kendine has bir tarzı var.

aynı şekilde Lamb of God gitaristi Willie Adler da değişik bir stille penalıyor. kalıplara takılı kalma, seni ne rahat hissettiriyorsa ona yoğunlaş.

gördüğüm en rahatsız çalım stillerinden biri bu. gerek sol eli, gerek sağ eli... parmaklarının havada uçuşu mu dersin, penalayış stili mi dersin, tüm aykırılıklar var sanki. göze de hitap etmiyor bence. ama adam muhteşem bir doğruluk oranı ve hissiyatla çalıyor. saygı duymak lazım, kendine has bir tarzı var.

aynı şekilde Lamb of God gitaristi Willie Adler da değişik bir stille penalıyor. kalıplara takılı kalma, seni ne rahat hissettiriyorsa ona yoğunlaş.

Hocam herkesin el ve bileğinin anatomik yapısı farklı, pena tutuş ve rahatlık tamamen öznel bir durum.. Ben öyle ekstrem hızlı işlere girişmiyorum ama gitara başladığımdan beri hem sol el hem sağ el tutuş pozisyonlarım aynı attığınız videodaki gibi, bana en rahatı bu şekil geliyor.
Görünüş olarak garip ve kötü durduğu fikrinize tamamen katılıyorum ama.

Hocam herkesin el ve bileğinin anatomik yapısı farklı, pena tutuş ve rahatlık tamamen öznel bir durum.. Ben öyle ekstrem hızlı işlere girişmiyorum ama gitara başladığımdan beri hem sol el hem sağ el tutuş pozisyonlarım aynı attığınız videodaki gibi, bana en rahatı bu şekil geliyor.
Görünüş olarak garip ve kötü durduğu fikrinize tamamen katılıyorum ama.

haklısınız, kesinlikle öznel bir durum. insan zamanla deneyerek kendi için en uygun tekniği oturtuyor zaten. bir de her bir teknik için farklı pozisyonlar gerekebiliyor. tamamen olmasa da çoğunlukla kişinin yorumlamasına bağlı.

Bu teknikler zaten temiz, hızlı ve çok efor harcamadan çalmak için oluşturulmuş teknikler. Öyle herkes kendine göre çalsın olsaydı bu tekniklerin gelişmesine gerek olmazdı. Ha nasıl isterseniz, nasıl kolayınıza geliyorsa öyle çalarsınız ancak bu onun doğru olduğu anlamına gelmez. Kendinizi geliştirmek, profesyonel yolda ilerlemek istiyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirip doğru teknikleri uygulamayı öğrenmeniz gerekir. Hobi amaçlı çalıyorsanız zaten nasıl isterseniz öyle çalın zaten amaç keyif almak.

Bende tele var o köprüye koycan bileğini eski vintage bridge değil ama vintage bridge dahada tatlı olur sonra telleri yarım ses aşağı çekiyorum bide sallanıyo o teller şaldır şaldır ahh twang twang.

Bu teknikler zaten temiz, hızlı ve çok efor harcamadan çalmak için oluşturulmuş teknikler. Öyle herkes kendine göre çalsın olsaydı bu tekniklerin gelişmesine gerek olmazdı. Ha nasıl isterseniz, nasıl kolayınıza geliyorsa öyle çalarsınız ancak bu onun doğru olduğu anlamına gelmez. Kendinizi geliştirmek, profesyonel yolda ilerlemek istiyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirip doğru teknikleri uygulamayı öğrenmeniz gerekir. Hobi amaçlı çalıyorsanız zaten nasıl isterseniz öyle çalın zaten amaç keyif almak.

Selam. Arkadaşta doğru tekniğin hangisi olduğu konusunda şüpheye düştüğü için açmış başlığı. Sağ el bilek içinin köprü dolaylarında gezinmesi genel bir durum, gitar sanatçılarının geneli bu şekilde kullanıyor. ortada olması gereken bir pozisyon yok bildiğim kadarıyla. Sol eli belli kalıplara sokabiliyoruz tabi, o ayrı.

Geri