Değişik Başlık

Selam forum meydanı. Aklıma ilginç bir paylaşım fikri geldi. Tüm prodüksiyon işleri tamamlanıp bir yerde kaydı alınmış bestelerin bazılarında enstrümanlardan bir ya da daha fazlasını yalnızca onu dinleyerek ele aldığımızda çalınan melodiler bazen kulağa absürt geliyor. Ama tekrar grupla bir arada dinlendiğinde ilginç bir uyumla karşılaşıyoruz.

Bu anlamda sizin buna benzer durumla karşılaştığınız anlar oldu mu? Ben bir örnek olarak aşağıda şu albümün 14:19 - 18:20 dakikaları arasındaki Caliban isimli şarkısında özellikle üflemelilerin olduğu bölümleri gösteriyorum. Paylaşımları bekliyorum. 🤘

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Buradaki hiç bir enstrümanın tek başına bir uyumu olduğunu düşünmüyorum. Parça bu arada la minör'müş.

Albüm kapağına bayıldım. Keşke bunun gibi ilginç albüm kapakların gösterildiği sergi olsa, gezmesi çok zevkli olurdu.

Şarkıya gelince, hem kompozisyon hem de enstrümanların yaklaşımı epey progresif. Böyle bir uyum çok nadir denk geliyor sanırım. La minör olduğuna kim karar vermiş merak ettim. 😃

Şimdi aklıma gelen, çok sevdiğim Eric Dolphy - Out to Lunch albümünün neredeyse tamamı bu şekilde. Enstrümanlar oldukça bireysel dolanıyorlar ama hepsi aynı anda dinlendiğinde alışmışın dışında bir uyumla karşılaşıyoruz.

Geri