Elektro Gitar ÖTV vs.. (Yurt dışı alışveriş)

Arkadaşlar selam, Yurt dışından internetten gitar siparişi verdiğimizde %20 vergi ödüyoruz. Bunu biliyorum.
Fakat ek gümrük vergisi ve ötv gibi başka şeyler de ödüyor muyuz ? Nasıl hesaplıyoruz formulünü açıklarsanız sevinirim.
Mesela 450 euro olan bir gitara ne öderim takriben ?

Son zamanlarda gitar alışverişi yapanlar da tecrübelerini paylaşırsa sevinirim. Yurt dışı alışverişinde son bir kaç ayda prosedürler değişmiş sanırım.

Son düzenleme:
Soru net olmadığı için genel olarak bildiğim kadarını söyleyeyim, eğer gidip alıyorsan, tax-free yapıp oraya ödediğin verigiyi geri alıyorsun. Türkiyeye geldiğinde de bir ücret ödemen gerekmiyor ekipmanın için.
Eğer internetten sipariş veriyorsan, her site böyle mi emin değilim ancak thomann tarzı yerler sana ülkeni seçtiğinde vergisiz fiyata satıyorlar. Biniyorsa gümrükte biniyordur ama yurtdışı alışverişini siteden yaptığında vergi ödemiyorsun.
Eğer bunların haricinde yabancı siteden 10x'lik bir ürünü yurtdışı vergisi olmadan 8x'e satın alıp, süreç içerisinde kargoda eklenen vergileri soruyorsan o konuda bilgim yok. Bunu bilen birisi açıklarsa ben de öğrenmiş olurum

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Soru net olmadığı için genel olarak bildiğim kadarını söyleyeyim, eğer gidip alıyorsan, tax-free yapıp oraya ödediğin verigiyi geri alıyorsun. Türkiyeye geldiğinde de bir ücret ödemen gerekmiyor ekipmanın için.
Eğer internetten sipariş veriyorsan, her site böyle mi emin değilim ancak thomann tarzı yerler sana ülkeni seçtiğinde vergisiz fiyata satıyorlar. Biniyorsa gümrükte biniyordur ama yurtdışı alışverişini siteden yaptığında vergi ödemiyorsun.
Eğer bunların haricinde yabancı siteden 10x'lik bir ürünü yurtdışı vergisi olmadan 8x'e satın alıp, süreç içerisinde kargoda eklenen vergileri soruyorsan o konuda bilgim yok. Bunu bilen birisi açıklarsa ben de öğrenmiş olurum
internettten alınan ürüne hangi vergiler biner bunu merak ediyorum.

Ben yakında cevaplayabilirim bu soruyu. Gitar değil ama pedal satın aldım doğrudan üretici firmadan. Gönderi gümrüğe takıldı tabiki, şuan evrakları yolladım bekliyorum. Tahminim ürün bedelinin %20 si kadar gümrük vergisi ve dosya bedeli (ya da gümrüğe sunma bedeli mi ne) ödemek gerekiyor. Ötv çıkacak mı hiçbir fikrim yok. Bu arada ürün DHL ile 3 günde Amerika'dan geldi süreç bayağı hızlı sadece gümrükteki süreç 3-4 iş gününe kadar uzayabiliyor.

Thomann'dan daha çok yeni vergi düşülmüş hali ile Seymour Duncan Black Winter manyetik seti aldım. 2 haftada geldi. PTT kargo kapıma getirdi. Thomann'a 1,700 TL civarı para ödedim. Üstüne PTT'ye 308 TL ödedim. Hepsi bu.

Toplam ne kadar vergi ödediniz acaba sadece ptt ye ödediğiniz mi yoksa başka ödediniz mi

Mevzuat değişti, sizi buraya alalım.

Geri