ESP M-ll vs JEM 7v

Senin hoca gitar hocası mı, emin misin?
Yani belki belli bir "distortion" için ID'nin öne çıkacağı anlar olabilir ama kullanmayı bilen Katana'dan grindcore tonu bile alır. Ha dese ki sat onu ENGL al eyvallah da, önerdiği ID:Core yahu. İkisi de iyi ama birini satıp öbürünü al ve para kaybet denecek bir durum yok.
Bak bu forumda Katana sayfalarca anlatıldı ben de yazdım uzun uzun. Aç Lead kanalı (brown değil), Gain'i saat 2-3 arası gibi yap, önüne ToneCentral'dan Tube Screamer koy (volume full, gain 25%) sonra bass ve treble saat 2, mid saat 11 yap. Yine ToneCentral'dan kafana göre biraz eq ile oyna, hırşlayan frekansları kes; nosie gate koy uygun seviyede......Al sana metal distortion.

Senin hoca gitar hocası mı, emin misin?
Yani belki belli bir "distortion" için ID'nin öne çıkacağı anlar olabilir ama kullanmayı bilen Katana'dan grindcore tonu bile alır. Ha dese ki sat onu ENGL al eyvallah da, önerdiği ID:Core yahu. İkisi de iyi ama birini satıp öbürünü al ve para kaybet denecek bir durum yok.
Bak bu forumda Katana sayfalarca anlatıldı ben de yazdım uzun uzun. Aç Lead kanalı (brown değil), Gain'i saat 2-3 arası gibi yap, önüne ToneCentral'dan Tube Screamer koy (volume full, gain 25%) sonra bass ve treble saat 2, mid saat 11 yap. Yine ToneCentral'dan kafana göre biraz eq ile oyna, hırşlayan frekansları kes; nosie gate koy uygun seviyede......Al sana metal distortion.
Evet hocam sağolun değişik bir hocam varmış teşekkür ederim.

Burada eleştirilerin dozu biraz kaçmış.
Zaten hocasının görüşünü paylaşmış ve bize de soruyor, bu görüş doğru mu?
Yapıcı yönlendirmeler yapsak daha iyi olur.

Benim gözümle baktığımda;
ESP M2 standart seri Japon gitarı ve özelikle metal tonları seven kesime hitap ediyor. Blues, jazz, rock gibi tarzlara ton olarak yaklaşmak zordur.
EMG manyetikler tercih edildiği için uygun değil.
İbanez JEM 7V Japon üretimi ve Signature seri bir gitar.
1990lardan bu yana en şık gitardır, Steve Vai bu gitar ile uçuyordu. Üzerimizde hala etkisi sürmekte.
M2'ye göre daha geniş müzik türlerine hitap ediyor. Jazz, blues, rock, metalle kadar pedal yardımıyla çalabilirsin.

Eğer her iki gitarı karşılaştırırsak +/- yönlerini ortaya koyarsak, JEM her türlü M2'den üstün gelir.
Bu formda birçok kullanan kişiye sorsak JEM 7V tercih edilir.

Yalnız formda yazan arkadaşlara da şu yönden katılıyorum, gitar öğrenen birisi için M2 yeterde artar bile.
Aslında onlarda "çok güzel bir gitarın var, gitarın hakkını verebiliyor musun ki, neyi eksik kaldı da JEM 7V geçmek istiyorsun" diye soruyorlar.
Onlarda bu durumun şaşkınlığında :)

İki gitarda bence güzeldir. Ama gönlünde yatan neyse onunla yola devam et.
İstemeye istemeye evlenmeye benzer. Bazen gitar değiştirmek teknik açısından değil ama ruhen iyi gelebiliyor.
Belki de yeni gitar seni ateşleyecek ve daha iyi yol almanı sağlayacak.
Yoo, bence M2 daha güzel.

Buyrun fotoğrafları istemişsiniz.
E2A92D6F-8F66-47AD-8C43-ACF4B406049B.jpeg

Dosyalar

• EE65E1EF-369E-4594-A60B-11A0BEA14241.jpeg
    EE65E1EF-369E-4594-A60B-11A0BEA14241.jpeg
    311.8 KB · Gösterim: 163
  • E3833552-B810-4CB6-B985-F68C12DA9E70.jpeg
    E3833552-B810-4CB6-B985-F68C12DA9E70.jpeg
    260.4 KB · Gösterim: 164
  • 1A79A86C-A54F-4833-88B3-CBC57B8C6113.jpeg
    1A79A86C-A54F-4833-88B3-CBC57B8C6113.jpeg
    319.4 KB · Gösterim: 156
  • D1414CBB-317E-4707-8173-E7A067548A0E.jpeg
    D1414CBB-317E-4707-8173-E7A067548A0E.jpeg
    270.5 KB · Gösterim: 160
Arkadaşın dediği gibi s2170 endonezya yapımı ve fiyatı da tuzlu, floydrose şart değilse alım satım bölümünde bir üye sv5470 satıyordu fiyatı da makuldu, çiçek gibi gitardır.

Ayrı bir soru olarak bende evde kullanmak için boss ktn50 amfi var ama yine hocam bu amfinin distortionlarının iyi olmadığını yerine bir tane id core 40 daha iyi olacağını söyledi katılıyor musunuz? (Daha çok sert tonlar çalıyorum)
Hocaya gıcık olalım Allah ne verdiyse saydıralım diye bizi gazlıyorsun gibi geldi bana 😄 malum hoca, turkrock için de popcu falan dedi mi 😄

maksat muhabbet ciddiye almayalım yazdıklarımı

Ben böyle bir hocanın varlığına inanmıyorum. Arkadaş trollüyor bence.
Hocam, hiçbir bilgisini bilmeden arkadaşa sordum hocan şurada olabilir mi diye daha sonra adı şu mu deyince de kafamdaki kişi çıktı. Bundan 8 yıl önce ders almıştım kendisinden. Böyle agresif ve çok kesin yorumlar yapabileceğini düşündüğüm için. Her kelimesi kesinlikle yaşanmıştır. Ben bunlar hariç daha bir sürü böyle yorumunu da anlatabilirim sizlere. Arkadaşın anlattığı şey diğer yorumlarının yanında basic kalıyor

Hocam, hiçbir bilgisini bilmeden arkadaşa sordum hocan şurada olabilir mi diye daha sonra adı şu mu deyince de kafamdaki kişi çıktı. Bundan 8 yıl önce ders almıştım kendisinden. Böyle agresif ve çok kesin yorumlar yapabileceğini düşündüğüm için. Her kelimesi kesinlikle yaşanmıştır. Ben bunlar hariç daha bir sürü böyle yorumunu da anlatabilirim sizlere. Arkadaşın anlattığı şey diğer yorumlarının yanında basic kalıyor

O zaman ismini ifşa edin de kimden uzak durması gerektiğini bilsin gençler.

Böyle saçma sapan yorumlar sadece gitar camiasına yeni girmiş heyecanlı ergen kardeşlerimizde mazur görülebilir, kendisine hoca diyen bir insanda kabul edilemez :)

O zaman ismini ifşa edin de kimden uzak durması gerektiğini bilsin gençler.

Böyle saçma sapan yorumlar sadece gitar camiasına yeni girmiş heyecanlı ergen kardeşlerimizde mazur görülebilir, kendisine hoca diyen bir insanda kabul edilemez :)
Birisinin iyi dediğine bir başkası kötü diyor. Kendisi iyi bir gitarist ancak bana kalırsa kötü bir hoca. Az da olsa çok yakından düzgün ilgilendiği ve anlamlı ders verdiği tanıdıklarım da var. Zamanında çalıştığı x müzik adlı yerden gitar ya da ürün sattırıp prim almak için düzenli reklam yaptığı alakasız hareketleri de mevcut. Elde kalmış çin malı gitarı yeni başladığımda bana aldırtıp 1 ay sonra o zamanın parasıyla 5 bin tlye jem7v'nin ender bulunan bir modelini aklıma sokmaya çalışmıştı. Bunu yaparken de elimdeki gitarı full kötülemişti. Halbuki kendisi oturup 20 dakika oradaki gitarlar arasından deneyip seçmişti gitarı. Yani kendi seçtiği gitarın köprüsünden çalımına kadar saydırmıştı üstelik haklıydı gitarın hiçbir şekilde ayarlanamaması ve tel yüksekliğinin falan düzeltilememesine neden olan işçilik hataları mevcuttu. Ve gerek gitar önerisi gerek boşlamasıyla bana yaklaşık 5 aylık ders sürecinde en az 2 yıl kaybettirdi. Malum gitarımı lise döneminde biriktirdiğim parayla aldım ve 2 yıl kadar değiştiremedim bütçesizlikten. Sürekli yerden yere vurulan cort marka gitarların ortalaması bu gitarın yanında jem7v gibi kalıyor dersem asla abartmış olmam yani. Ancak kendisi bulunduğu bölgenin bilinen hocalarından. Bu şekilde olup zamanında bana ve arkadaşlarıma karşı işini yanlış yapan ya da etik olmayan hareketleri olan ama zaman zaman başka kullanıcıları mutlu eden luthierler de mevcut mesela. Hatta gitarım doğransa gitarı yeniden yaratacağını bilsem götürmeyeceğim bir örneği de bu forumda arada yorumlarına denk geliyorum. İfşa etmek falan bu tarz şeyler saldırıya uğramadığım takdirde yapmayacağım şeyler. Eğer sıkıntısı olan veya bu tarz durumlardan şüphelendiğim birileri olursa mesela bu arkadaş gibi özelden iletişime geçip dinleyip ona göre yorum yapmak daha rahat benim için. Onun haricinde karışmamayı tercih ediyorum.

Son düzenleme:
Birisinin iyi dediğine bir başkası kötü diyor. Kendisi iyi bir gitarist ancak bana kalırsa kötü bir hoca. Az da olsa çok yakından düzgün ilgilendiği ve anlamlı ders verdiği tanıdıklarım da var. Zamanında çalıştığı x müzik adlı yerden gitar ya da ürün sattırıp prim almak için düzenli reklam yaptığı alakasız hareketleri de mevcut. Elde kalmış çin malı gitarı yeni başladığımda bana aldırtıp 1 ay sonra o zamanın parasıyla 5 bin tlye jem7v'nin ender bulunan bir modelini aklıma sokmaya çalışmıştı. Bunu yaparken de elimdeki gitarı full kötülemişti. Halbuki kendisi oturup 20 dakika oradaki gitarlar arasından deneyip seçmişti gitarı. Yani kendi seçtiği gitarın köprüsünden çalımına kadar saydırmıştı. Ancak kendisi bulunduğu bölgenin bilinen hocalarından. Bu şekilde olup zamanında bana ve arkadaşlarıma karşı işini yanlış yapan ya da etik olmayan hareketleri olan ama zaman zaman başka kullanıcıları mutlu eden luthierler de mevcut mesela. Hatta gitarım doğransa gitarı yeniden yaratacağını bilsem götürmeyeceğim bir örneği de bu forumda arada yorumlarına denk geliyorum. İfşa etmek falan bu tarz şeyler saldırıya uğramadığım takdirde yapmayacağım şeyler. Eğer sıkıntısı olan veya bu tarz durumlardan şüphelendiğim birileri olursa mesela bu arkadaş gibi özelden iletişime geçip dinleyip ona göre yorum yapmak daha rahat benim için
Kendisi şapka takıyor mu? Ve kel mi?

Geri