Köprü dönüşümü hakkında

İyi akşamlar dostlarım. Elimde bir adet Schecter SGR Solo 6 var. Bilen bilir bu gitarın köprüsü tune o matic ve string thru bir gitar. Benim bu gitardan soğuma nedenim bu köprüden dolayı tel yüksekliğinin beklediğimden yüksek olması. Fotoğraflarda da görüldüğü gibi işaret parmağım bu boşluğa girebilir. Bu gitarı bir luthiere götürsem acaba köprü telelerdeki gibi sabit köprüye döndürülebilir mi? Ya da teller ne kadar alçaltılabilir? Sizce mantıklı bir hareket olur mu bu?

Dosyalar

• C913A105-7373-495B-AC14-BC5A3293A304.jpeg
    C913A105-7373-495B-AC14-BC5A3293A304.jpeg
    451.7 KB · Gösterim: 147
  • 168A29B7-9570-4605-A823-29F32643AB03.jpeg
    168A29B7-9570-4605-A823-29F32643AB03.jpeg
    340.2 KB · Gösterim: 120
  • E06D355F-4A6B-4D96-ACC0-3B25C33E81BC.jpeg
    E06D355F-4A6B-4D96-ACC0-3B25C33E81BC.jpeg
    313 KB · Gösterim: 143
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet dostum kasa şekline ısınamadım gitarım :) gitarlar konusunda pek fazla bi bilgim yok eksik ya da yanlış bir şey dersem kusura bakmayın. Kasa şeklinden kastım gördüğüm çoğu les paulda tune o matic (veya bilmediğim herhangi bir adı varsa o köprüden :D ) köprü var. Kimisinde telleri tutan bi parça var kimisinde de bendeki gibi string thru. Yanlış bi düşünce sanırım ama onların da telleri bi tık yüksek olabilir diye düşünüyordum. O yüzden les paulu sevmemeye başladım. E gitarı satma nedenim de o. Ama baktım gitar satılmıyo takas olmuyor ben de onu seveceğim hale getirmeliyim diye düşündüm ve aklıma böyle bir fikir geldi

Bence hiç beklemeden bir luthier'e gidin, evet. Tuneomatic köprülerde tel yüksekliği fazla olur diye bir şey yok. Ya gitarınızin ayarları birisi size şaka yapmış derecesinde bozuk ya da gitarinizda ciddi yapısal bir sorun var.

Dostum peki bu köprü değişim meselesi ne kadar mantıklı bir davranış olur? Çok masraflı olur mu ya?
Yani gitarın delinmesi,Tailpiece ve stud parçalarının alınması gerekir ama bu bir çözüm değil tel yüksekliğine.Endişelendirmek istemem,Basit bir şey çıkabilir bunun sebebi belkide ancak Çalınamaz durumda duruyor tel yüksekliği.Acilen bir Luthier e gidin.Umarım Gitarınız 1-2 aydır falan bu şekilde durmuyordur.

Evet dostum kasa şekline ısınamadım gitarım :) gitarlar konusunda pek fazla bi bilgim yok eksik ya da yanlış bir şey dersem kusura bakmayın. Kasa şeklinden kastım gördüğüm çoğu les paulda tune o matic (veya bilmediğim herhangi bir adı varsa o köprüden :D ) köprü var. Kimisinde telleri tutan bi parça var kimisinde de bendeki gibi string thru. Yanlış bi düşünce sanırım ama onların da telleri bi tık yüksek olabilir diye düşünüyordum. O yüzden les paulu sevmemeye başladım. E gitarı satma nedenim de o. Ama baktım gitar satılmıyo takas olmuyor ben de onu seveceğim hale getirmeliyim diye düşündüm ve aklıma böyle bir fikir geldi
Köprünün değişmesine gerek yok. Düzgün ayar gerek sadece. Forumda sap ayarı köprü ayarı gibi bir çok konu var. Yapamam diyorsan lüthiye yolu gözükür ama her gitarist bu ayarları yapabilmeli. Zor bir şey değil.

Fotoğraftadı tel yüksekliği şaka gibi. Değiştirme işlerinden önce onu bir düzeltip bir şans daha verin derim. Evde yapılabiliecek bir olay, zor değil. Yüzlerce video var Youtube'da nasıl yapılacağı hakkında.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yani gitarın delinmesi,Tailpiece ve stud parçalarının alınması gerekir ama bu bir çözüm değil tel yüksekliğine.Endişelendirmek istemem,Basit bir şey çıkabilir bunun sebebi belkide ancak Çalınamaz durumda duruyor tel yüksekliği.Acilen bir Luthier e gidin.Umarım Gitarınız 1-2 aydır falan bu şekilde durmuyordur.
Dostum sanırım kötü bir durumdayım 2 ay olmuş gitar teli değiştireli o zamandan beri böyle. Bir miktar berbat bir durumdayım dimi :(

Köprünün değişmesine gerek yok. Düzgün ayar gerek sadece. Forumda sap ayarı köprü ayarı gibi bir çok konu var. Yapamam diyorsan lüthiye yolu gözükür ama her gitarist bu ayarları yapabilmeli. Zor bir şey değil.
Aşırı aşırı acemiyim bu konuda, en iyisi bi luthiere götüreyim hemen. Hem genel olarak bir problem bir eksik var mı bakar bence. Biraz korkuyorum şu an acaba gitar hapı yuttu mu diye

Fotoğraftadı tel yüksekliği şaka gibi. Değiştirme işlerinden önce onu bir düzeltip bir şans daha verin derim. Evde yapılabiliecek bir olay, zor değil. Yüzlerce video var Youtube'da nasıl yapılacağı hakkında.
Aslında telleri değiştirdikten sonra köprünün vidalarıyla uğraşıp telleri bir miktar alçaltırım diye düşünmüştüm. Sonra fret buzz olunca yine kendim ayarlamaya çalıştım. Şu an fret buzz yok ama teller yüksek. Sanırım bi yerde bir hata yaptım ama umarım gitarı kullanılmaz bir hale sokmamışımdır

Geri