Klasik Gitar Ses Sorunu

Merhabalar,
Yaklaşık 1 ay önce Valencia vc204 klasik gitar aldım. Son 1 haftadır 10-11 ve 12.perdelerde cızırtı sorunu var. 3.telin 2.perdesinde de bazen bu cızırtılar geliyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim. Gitar öğrenme hevesim kaçtı bu ses yüzünden.

Konuyu çok iyi bilmiyorum ama hem bir iki önerim olacak hem de bir bilenin dikkatini çeksin diyerek cevaplıyorum. Öncelikle bu tarz şeyler yüzünden hevesiniz kaçmasın. Cızırdama olmayan bölgelerde öğrenmeye devam edin derim.

Klasik gitarda biraz daha sert basmak gerekiyor. Tellerin cızırdama yaptığı yeri tam tespit edebildiğiniz mi? Yani tele bastığınız perde mi cızırdıyor? Yoksa ondan bir sonraki perdeye mi tel değiyor? Teller fazla alçaksa ya da sapta bir problem varsa tel bastığınız perdenin bir sonraki perdesine çarpıp cızırtı yapabilir. Eğer bastığınız perdeden ses geliyorsa daha güçlü basmayı deneyin. Ses kesiliyorsa belki sadece sorun budur. Gitarın sapıyla ilgili bir sıkıntı varsa muhtemelen onu siz halledemezsiniz. Yine de konuya hakim biri görüp cevaplar umarım. Kolay gelsin.

Merhabalar,
Yaklaşık 1 ay önce Valencia vc204 klasik gitar aldım. Son 1 haftadır 10-11 ve 12.perdelerde cızırtı sorunu var. 3.telin 2.perdesinde de bazen bu cızırtılar geliyor. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim. Gitar öğrenme hevesim kaçtı bu ses yüzünden.
Abi aynı sorun bende de vardı genelde bas tellerde ve 3. Telde çıkıyor o ses. Sap atmıştır. bende bidaha düzelmedi hatta daha da arttı Luthiere götürdüm dedi sapı gövdeye yapışan yerden kırıp tekrar yapıştırmak lazım. Öyle bir risk bende alamam dedi kaldı öyle. Ben pek sorun etmedim sende 1-2 sene çal ondan sonra daha iyi bir gitara geçersin 🙂

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yorumlarınız için teşekkür ederim. Gitarı alalı yaklaşık 1 ay oldu ve çalmadığım zaman yatağın üstünde duruyor. Sap atması böyle bir durumda mümkün olabilir mi bilmediğimden soruyorum. Yani gitar herhangi bir yerden düşmedi veya bir yere çarpmadı. Cızırdama olmayan yerlerde çalmaya çalışıyorum şu an için. Bana yandaki perdeye değiyormuş gibi geliyor ama çok da emin değilim. Sert basmayla alakalı olduğunu düşünmüyorum 1.ve 2. telde normal çıkıyor çünkü ses. Yeterince sert basarak da denedim ama çok kötü bir cızırtı çıkıyor. Acaba perdeler mi alçak diye düşünüyorum. Alt eşiği bir kaç kere yerinden çıkartıp tekrar taktım ama herhangi bir değişiklik olmadı. Müsait bir zamanda bir mağazaya götürüp baktırmayı düşünüyorum şu an başka bir şey gelmiyor elimden. Baktım da sap çubuğu yoktur gitarda. Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin.

Yorumlarınız için teşekkür ederim. Gitarı alalı yaklaşık 1 ay oldu ve çalmadığım zaman yatağın üstünde duruyor. Sap atması böyle bir durumda mümkün olabilir mi bilmediğimden soruyorum. Yani gitar herhangi bir yerden düşmedi veya bir yere çarpmadı. Cızırdama olmayan yerlerde çalmaya çalışıyorum şu an için. Bana yandaki perdeye değiyormuş gibi geliyor ama çok da emin değilim. Sert basmayla alakalı olduğunu düşünmüyorum 1.ve 2. telde normal çıkıyor çünkü ses. Yeterince sert basarak da denedim ama çok kötü bir cızırtı çıkıyor. Acaba perdeler mi alçak diye düşünüyorum. Alt eşiği bir kaç kere yerinden çıkartıp tekrar taktım ama herhangi bir değişiklik olmadı. Müsait bir zamanda bir mağazaya götürüp baktırmayı düşünüyorum şu an başka bir şey gelmiyor elimden. Baktım da sap çubuğu yoktur gitarda. Yorumlarınız için tekrar teşekkür ederim. Kolay gelsin.
Bende gitarimi duvara asıyordum. gövde ve sapın birleştiği yerde çatlaklar oluşmaya başladı daha da ayrılmaya devam ediyor 😅

Evet o zaman basmak ile ilgisi yoktur. Tel yüksekliği ihtimalini de elemişsiniz. Bu durumda geriye sadece sap sorunu kalıyor. Gitarları bir zemine koyarken telleri üzerine koymak gerekir diye biliyorum. Sapı korumak için böyle yapılıyor. Ya da işte saptan asmak gibi yapabilirsiniz. Teller üstte kalacak şekilde sapı desteklemeden gitarı öyle bekletmek iyi değildir diye duymuştum.

Geri