Mxr Dyna Comp vs. Mooer Yellow Comp

Genellikle Wahla ritim çalarken anlık ses patlamalarından şikayetçiyim. Comp pedallarından hiç anlamıyorum. Sevdiğim çoğu gitaristin setup'unda Mxr var ama ondan bir tık ucuza Yellow Comp iyi mi? Sizce hangisi daha tercih edilmeli?

İkisini de kullandım, Yellow Comp harika bir pedal. Örnek alınan pedalı denemedim ama güzel bir muadil yapmışlar muhtemelen, fiyatına göre performansından çok memnundum. Ciddi anlamda Dyna Comp'a kıyasla transparan. Sevmeme ihtimaliniz yok. Dyna Comp da iş görür elbet ama öteki hiç pişman etmez. Üstündeki tone kontrolü de gayet efektif çalışıyor. Alın gitsin.

Ben de böyle bir başlık açıyordum ki benden önce davranılmış :) ben de az önce aldım yellow comp öve öve bitirilemedi bu pedal geldiğinde fikirlerimi yazarım illa ki , sağolsun @forbidden_city hocamın görüşleri bizi böyle fiyat performans ürünlerine götürüyor , add+ blues player içinde aynı şeyleri söylemişti cidden inanılmaz bir performans alıyorum , yellow comp hakkında bi çok arkadaş olumlu yorumlar yaptı , deneyeceğiz artık boston classic ile :)

Ben de böyle bir başlık açıyordum ki benden önce davranılmış :) ben de az önce aldım yellow comp öve öve bitirilemedi bu pedal geldiğinde fikirlerimi yazarım illa ki , sağolsun @forbidden_city hocamın görüşleri bizi böyle fiyat performans ürünlerine götürüyor , add+ blues player içinde aynı şeyleri söylemişti cidden inanılmaz bir performans alıyorum , yellow comp hakkında bi çok arkadaş olumlu yorumlar yaptı , deneyeceğiz artık boston classic ile :)

Anam, benim ekipmanlar :p Eyvah eyvah, sorumluluk hissetmeye başladım. Umarım memnun kalırsınız. Ben Boston'la kullanırken çok keyif alıyordum.

Yalnız madem başlık açıldı altında şunu da söyleyeyim, Yellow Comp sinyal zincirine dahil olunca, üst frekanslarda kayıp oluyordu bir miktar. Boston'la kullanırken yani. Sırf bu yüzden, üst frekansları clean'de çok önemsediğimden bağlamadan çalıyordum gerekmiyorsa. Kullandığım kablolar gayet kaliteli bu arada, ki başka ekipmanlarımda böyle bir durum olmuyordu hiç. Buffer işlerine filan girmeyeyim hiç ama böyle bir durum yaşarsanız şaşırmayın diye dedim. Gayet güzel çalınsa da böyle bir gerçek var.

Tavsiyem Boston'ın ve Mooer'in tone knobunu saat 1 yönü gibi tutun ve hoparlörün baktığı noktaya çok uzak olmayın. Bir de single manyetik varsa, değme keyfine.

Anam, benim ekipmanlar :p Eyvah eyvah, sorumluluk hissetmeye başladım. Umarım memnun kalırsınız. Ben Boston'la kullanırken çok keyif alıyordum.

Yalnız madem başlık açıldı altında şunu da söyleyeyim, Yellow Comp sinyal zincirine dahil olunca, üst frekanslarda kayıp oluyordu bir miktar. Boston'la kullanırken yani. Sırf bu yüzden, üst frekansları clean'de çok önemsediğimden bağlamadan çalıyordum gerekmiyorsa. Kullandığım kablolar gayet kaliteli bu arada, ki başka ekipmanlarımda böyle bir durum olmuyordu hiç. Buffer işlerine filan girmeyeyim hiç ama böyle bir durum yaşarsanız şaşırmayın diye dedim. Gayet güzel çalınsa da böyle bir gerçek var.

Tavsiyem Boston'ın ve Mooer'in tone knobunu saat 1 yönü gibi tutun ve hoparlörün baktığı noktaya çok uzak olmayın. Bir de single manyetik varsa, değme keyfine.
Eyvallah hocam şu an’a kadar harika gidiyor valla sizin setup :) analog pedal dünyasına yeni girdik yavaş yavaş toparlanıyor board , şu an için , Boston Classic - Strymon Flint - Yellow comp ve Add blues player , bakalım sonum ne olacak :) sıralama konusunda varsa bi ipucu alabilirim bu aileye (boss tu3 ve wah katmayı düşünüyorum)

Compressor setupta nereye konulmalı? gitar->tuner-wah-drive-mod-delay-reverb->amp şeklinde kullanıyorum şuan

Ben wah sonrasında tercih ediyorum. Kompreslenmiş sinyalin wah pedalına gitmesi bana göre değil. Ha böyle dediğime bakmayın analog setup işlerini bırakalı uzuun zaman oldu :) Denemesi serbest tabii ama ben wah pedalından sonra koymanızı tavsiye ederim. Zaten siz de ilk mesajınızda wah kaynaklı fazla ses artışı gibi konulardan bahsediyordunuz, bu mesaja göre tam olarak konulması gereken yer burası. Çünkü comp sonrası, wah pedalının gezindiği frekans bölgesi sinyale göre tekrar patlayabilir. Ha asıl çözüm girişi (inputu, manyetik çıkış gücü mesela) düşük tutmaktır tabii.

Comp amfiden sonra bile kullanılabilir bu arada, ya da drive pedalınızdan sonra. Ancak en sık kullanılan hali, anlattığım şekilde. Deneyin bakalım.

Son düzenleme:
Eyvallah hocam şu an’a kadar harika gidiyor valla sizin setup :) analog pedal dünyasına yeni girdik yavaş yavaş toparlanıyor board , şu an için , Boston Classic - Strymon Flint - Yellow comp ve Add blues player , bakalım sonum ne olacak :) sıralama konusunda varsa bi ipucu alabilirim bu aileye (boss tu3 ve wah katmayı düşünüyorum)

Valla bu işler o kadar göreceli ki, hepsi ayrı tat verir. Yanlışı doğrusu yok. Genellikle dinlediklerimizden hareketle yorum yapmaya özen gösteriyorum ben o yüzden, ki onlar da eminim her yerde ulaşacağınız bilgilerdir :) Tuner'ı sinyalde hiçbir değişim olmadan sesi algılaması için en başa koymak mantıklı gibi, daha iyi karar versin. Wah ve comp olayını da yukarıda söyledim. Ama bir eq pedalı olsa elimizde, bunun da yeri duruma göre değişebilir, oradaki ihtimalleri ayrıca konuşuruz yeri gelirse :) Sizin için tuner-wah-comp-drive-mod/reverb sıralaması en geleneksel şekilde. Yine de drive sonrasında bir deneyebilirsiniz comp'u.

Şöyle 3-4 sene öncesinden bahsettiğimiz aletlerle yaptığım bir video bırakayım hadi, çok takılmacasına bir kayıttır efendim. Telefon (Xperia z2) kaydı bu arada.

Dosyalar

• Round Midnight.mp4
    8.2 MB
Ben wah sonrasında tercih ediyorum. Kompreslenmiş sinyalin wah pedalına gitmesi bana göre değil. Ha böyle dediğime bakmayın analog setup işlerini bırakalı uzuun zaman oldu :) Denemesi serbest tabii ama ben wah pedalından sonra koymanızı tavsiye ederim. Zaten siz de ilk mesajınızda wah kaynaklı fazla ses artışı gibi konulardan bahsediyordunuz, bu mesaja göre tam olarak konulması gereken yer burası. Çünkü comp sonrası, wah pedalının gezindiği frekans bölgesi sinyale göre tekrar patlayabilir. Ha asıl çözüm giriş inputunu düşük tutmaktır tabii.

Comp amfiden sonra bile kullanılabilir bu arada, ya da drive pedalınızdan sonra. Ancak en sık kullanılan hali, anlattığım şekilde. Deneyin bakalım.
Teşekkürler yer yer deneyeceğim bakalım. Her ne kadar tuşeme özen göstersem de inputtan kıssam da, wah (cry baby 535q) devreye girince anlık patlamaların önünü alamıyorum hele ki funky tarzı seri ritimlerde ses dengesizliği aşırı rahatsız edici oluyor. Analog setup dışında synth ile kullandığım prosesorüm de var (zoom g3) ondaki comp ile çözüyorum bu sorunu ama o da tonumu çok bozuyor. Analog'a hem bu nedenden dolayı comp ekleyeceğim hemde volume boost olarakta kullanacağım.

Geri