Parmak

Ben de ilk başladığımda su toplamamıştı acıyordu sadece ama 3 ay ara verip tekrar başlayınca benim de su topladı. Su topladığında da dayanamayıp çalmaya devam ettim acı çekerek de olsa. 1 hafta içerisinde su toplayan kısım patladı düzeldi. Zamanla da keratinize yapı artıyor zaten. Olabildiğince düzenli ve çok çalmaya çalış parmakların nasırlaşmalı.

Ben klasik gitarla başlamıştım. Çok fazla bir acı çektiğimi hatırlamıyorum (belki o dönem fazlasıyla heyacandan) ama sonra nasır oldu. O zamanlar düzenli çalardım. Sonra elektroya geçtim, pek bir sıkıntı hissetmedim. Ardından yıllarca çalmadığım zaman dilimi oldu. Tekrar başlayınca tekrar su toplamadı. Normalden biraz daha fazla acıdı ama alt kısımda belli bir nasır katmanı olduğundan korumuş olabilir. Çözüm bu nasır katmanı elbette ama eğer çok kısa sürede su toplama kıvamına gelmiyorsa süreleri yavaş yavaş artırmak da mantıklı olabilir. Yani her iyileştikten sonra tekrar yara yapmak yerine, ilk su toplayıp iyileştikten sonra tekrar su toplama seviyesine gelmeden parmakları dinlendirmek, sonra çok zaman geçmeden tekrar başlamak da biraz olsun çare olabilir. Tabii anında su topluyorsa ona yapacak bir şey yok.

Geri