Ekonomi

Midem bulanıyor artık bu sisteme karşı. Bu ilanlar nedir ? Midem bulanıyor artık bu düzenden sanki insanlar post apokaliptik bir dünyada yaşıyor her şeyin fiyatını yükseltiyorlar. Hak etmedikleri kazançları elde ediyorlar. Etmeye çalışıyorlar. Hiçbir bilgisi olmayan sanki araba satar gibi galerici mantığıyla gitar satıyor. Gitar demeye bin şahit ister. Vasıflı odun. Ağaç degil odun, tahta yani. Ekonomik durumun kötü olmasının üstüne olduğundan da yukarıda satıyorlar. Senin sahip olduğun her şeyi de öldürüyorlar. Bir gitar satmak istesen gurur bırakmıyorlar adamda. Senin malını olabildiğince değersiz kılıp, kendi malını olabildiğince yukarda tutuyor. Yalanlar söylüyor yüzüne karşı. Vicdanına oynuyor. Ben yoruldum artık bir daha da satın alma, satma gibi bir şey yapmam. Zaten yapamıyoruz ayrı konu. Daha bir kere gitar alır, bir daha da almam. Hayalini de kurmam. Kurumsalı da böyle. Sattığı 500$ en baba gitarı elletmiyor. Bir havalar bir havalar. Bir de vergi kaçıranı da var bunların. Yetmiyor yani adama. Yetmiyor abi. İliğine kadar sömürecek. Yurt dışında zorla adama gitar veriyorlar boş boş bakma diye. Al dene diye...

Son düzenleme:
FB_IMG_1598762012451.jpg

Bir siyaset bilimi öğrencisi olarak diyeceğim şu ki; maalesef, gerçekler acıdır. Bu yüzden oturup burada isyanda etsek oturup ağlasak ta akşama kadar hiç bir şey değişmez. Bu ülke üretimle, ihracatlatla değil halktan alınan vergilerle ekonomik olarak ayakta duran bir ülke. O yüzden kardeşim bu gidişatta sen o vasıflı odunun 2. eline daha çoook paralar dökersin. Biz daha bir Peru'nun Bolivya'nın halk bilincinde bile olamadığımız için böyle şeyleri seyreder oturup ağlar dururuz anca.
Neyse karamsarlığı bir kenara bırakıp yapıcı yorum yapmak gerekirse de; neden biz bir şeyler yapamıyoruz? neden kalite standartlarında kendi gitarlarımızı üretemiyoruz? neden kendi amfimizi, pedalımızı yapamıyoruz? mühendislik eksikliğimi? kafa yormama mı? neden enstruman konusunda dışa bağımlıyız? Gelin bunları tartışalım.

Son düzenleme:
Maalesef ürünlerin sıfır fiyatları bile el sürülemeyecek derecede pahalı olunca ikinici ellerinde buna göre fiyatı artıyor o yüzden yapabileceğimiz tek şey sıfır fiyatını indirmek. O da yakın gelecekte pek mümkün olmayan bir şey.

10 kere tartışıldı forumda; kim neyi kaça istiyorsa satar piyasa belli, kurlar belli, ticaretin ve hayatın gerçekleri ortada. Hiç kimse mazlum arkadaşların gönlü olsun diye malını ucuza satmak zorunda değil. Olay ne vicdan meselesi ne de ahlak ya da açgözlülük meselesi.
İsteyen istediğini istediği fiyata satsın buna lafım yok ki. Kimseden de ucuza satmasını istemedim. Hatta pazarlık bile yapmam ben. Sevmiyorum. Fakat ben dürüst bir satış yaptığım zaman zarara giriyorum. Önemi yok, dürüstlüğün bedeli olsun. Vicdanıma ödeyeyim o parayı. Ama ederinden de aşağı çekiyorlar. Öldürüyorlar, yemiyorum. Vicdan yaptırıyorlar. Benim lafım fiyatlara değil, umurumda da değil. Ben bu zihniyetten yoruldum yalnızca. Mazlum olduğum vs. yok. Ben bu insanların mazlumu oynamasından yoruldum. Mazlum olan arkadaşlara ben imkanım varsa yardım ederim zaten. Keşke daha çok imkanım olsa. Ama gel gör ki mazlum olanı bulamıyoruz en başında bunlar yüzünden. Benim isyanım ekonomiden çok zihniyetedir.

Son düzenleme:
Demek istediğini sanırım anladım. 500 TL’e kırık dökük gitar alıp limon yağı ve gövde solüsyonu sürüp 2.000’e ilan açanlardan, diğer yandan da suratsız, kompleksli mağaza çalışanlarından yakınmışsın.

Yalanlar ilk insanın yanına ikinci insan uğradığı günden beri vardır muhtemelen, bu konuda çok kırılgan davranmışsın. :D Enstrümanda olmayan donanımı, özelliği varmış gibi gösteren kişi lehine bir şey diyemem, bir nevi kalpazanlıktır ancak ucuza alıp pahalıya satış yapana piyasadaki bütün kötülüklerin sorumlusuymuş gibi davranmak bence yanlış. vergilendirme kısmına girecek olursak mesele uzar. İkinci el gitar satan birine “vergi kaçırıyor” mantığıyla yaklaşmak bayağı paranoyak bir davranış bence. Varsın kaçırsın kardeşim, kazansın, kazanabiliyorsa ne mutlu hatta. Ben isterim ki Türkiye de insanlar enstrüman alım satarak kazansın ve kullanmak isteyenler de enstrüman alabilsin. Yani bir “gitar lobisi” olsun isterim. ikinci el piyasasında tek belirleyici etken isim yapmış müzik marketlerimizin belirlediği fiyatlar oluyor. Ya da yine Reverb üzerinden dolar kuru hesab ediliyor vs. Bunu kesinlikle “bu böyle olmalıdır arkadaş, yordamı budur” mantığıyla değilde, yaygın usulü budur diye söylüyorum. Yoksa sıfır fiyatı çok ütopik gelen bir gitarı çok daha uygun fiyata ikinci el olarak sıfır kondisyonda alabilirsin. Hani 7 kuşağının çalacağı gitarlar düşüyor, görüyoruz. Abartı ilanlarda oluyor doğal olarak. Ben mesela geçtiğiniz günlerde yan yana iki ilan gördüm; ibanez grg170=1800 TL, ibanez 370dx= 1500 TL. İkisi de gayet temiz gitarlardı. Benim yaptığım gülüp geçmek oldu. Çünkü özellikle gitara başlamışsa birisi, onun bütün varlığı elindekinden ibaret, e öyle olunca elindekini abartır insan. Bunu değiştiremezsin zaten.

Bugünkü Enstrüman pahalılığı ne ikinci el alıp satanın ne de sıfır satanın söz sahibi olduğu bir mesele değil. Dolar kuru ortadayken çok söyleyecek bir şey kalmıyor. İkinci el ilanlarda sıfırı 7 bin lira olan gitara 6 bin TL fiyat belirleyen biri gitarı satmak için değilde kar amacı güderek davranmıştır zaten, o ilanı es geçebilirsin mesela, almak isteyende alır, spesifik olarak alıcısı olabiliyor bazı şeylerin... yine bunu da kişisel algılamamalı.

Hepinizin eline sağlık çok güzel konuda iyi yerlere parmak basmışsınız. Bende birkaç ekleme yapmak istiyorum.

Sıfır gitar fiyatlarındaki artış ekonomi ile doğru orantılı gider çok iyi anlıyorum ancak: yeni çıkmış bir vergi yüzünden de 2.el gitar fiyatını artırmak nedir anlayabilmiş değilim. Gitarı adam almış 10 sene önce. Hadi iyimser bakalım 1 ay önce almış. Yine de yeni vergiler yüzünden fiyat artırması bana samimi gelmiyor. Özellikle gümrük vergileri v.b eklenince. Çünkü bu vergi ülkeye yeni girecek gitarlar için geçerli diye biliyorum. (yanlışım varsa düzeltin lütfen çok hakim değilim konuya)

Vergilerden bağımsız olarak bir de şu var kafama takılan: Satan kişinin kendi tercihi tabi ki ama üretimden kalkmış, üzerinden 20 yıl geçmiş prosesörlerde bile 2.elde fiyat arttırma yapılması hiç mi hiç mantıklı gelmiyor bana. Siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

Ekleme: Kur farkları v.b de dahil bu konuya. Dolardaki artışa oranla da artabilir fiyat gayet normal. Ben sadece vergiler üzerinden değerlendirdim.

Bir siyaset bilimi öğrencisi olarak diyeceğim şu ki; maalesef, gerçekler acıdır. Bu yüzden oturup burada isyanda etsek oturup ağlasak ta akşama kadar hiç bir şey değişmez. Bu ülke üretimle, ihracatlatla değil halktan alınan vergilerle ekonomik olarak ayakta duran bir ülke. O yüzden kardeşim bu gidişatta sen o vasıflı odunun 2. eline daha çoook paralar dökersin. Biz daha bir Peru'nun Bolivya'nın halk bilincinde bile olamadığımız için böyle şeyleri seyreder oturup ağlar dururuz anca.
Neyse karamsarlığı bir kenara bırakıp yapıcı yorum yapmak gerekirse de; neden biz bir şeyler yapamıyoruz? neden kalite standartlarında kendi gitarlarımızı üretemiyoruz? neden kendi amfimizi, pedalımızı yapamıyoruz? mühendislik eksikliğimi? kafa yormama mı? neden enstruman konusunda dışa bağımlıyız? Gelin bunları tartışalım.
Dünyanın her yerinde devlet kesimi vergiyle var olur. Ortalama devlet gelirlerinin %90, %95'i vergiden oluşur. Vergiyle ayakta duran bir ekonomi de pek mantıklı bir söylem değil.
Turkiye de daha çok talebi olan enstrümanların yerli üretimi mevcut. Yerli pazarın zaten cok küçük olması ve o pazarda da fender ile rekabet etmenin pek mümkün olmadığı bir ortamda, nasıl yerli bir uretici bekleyebilirsiniz ki.

Hepinizin eline sağlık çok güzel konuda iyi yerlere parmak basmışsınız. Bende birkaç ekleme yapmak istiyorum.

Sıfır gitar fiyatlarındaki artış ekonomi ile doğru orantılı gider çok iyi anlıyorum ancak: yeni çıkmış bir vergi yüzünden de 2.el gitar fiyatını artırmak nedir anlayabilmiş değilim. Gitarı adam almış 10 sene önce. Hadi iyimser bakalım 1 ay önce almış. Yine de yeni vergiler yüzünden fiyat artırması bana samimi gelmiyor. Özellikle gümrük vergileri v.b eklenince. Çünkü bu vergi ülkeye yeni girecek gitarlar için geçerli diye biliyorum. (yanlışım varsa düzeltin lütfen çok hakim değilim konuya)

Vergilerden bağımsız olarak bir de şu var kafama takılan: Satan kişinin kendi tercihi tabi ki ama üretimden kalkmış, üzerinden 20 yıl geçmiş prosesörlerde bile 2.elde fiyat arttırma yapılması hiç mi hiç mantıklı gelmiyor bana. Siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum.

Ekleme: Kur farkları v.b de dahil bu konuya. Dolardaki artışa oranla da artabilir fiyat gayet normal. Ben sadece vergiler üzerinden değerlendirdim.

Almayın.

Serbest piyasa ekonomisi budur arkadaşlar. Yaşadığın ülke dışa bağımlıysa, kazandığın para birimi döviz karşısında değer kaybediyorsa fakirleşirsin, satın alma gücün düşer. Bu kural hayatın gerçeğidir, sadece Türkiye için geçerli değildir, evrenseldir. Sadece enstrüman piyasası için değil bütün mal ve hizmetler için geçerlidir.
İkinci el piyasasında fiyatlar sıfır fiyatları ile birlikte artar, çünkü sıfır enstrüman fiyatları artınca talep ikinci ele kayar ve talebin arttığı yerde fiyat da artar.
Dolayısyla bu durum insanların çakal olmasından değil, piyasa koşullarının getirdiği bir sonuçtur.
Diğer yandan bir malı ederinin üzerinde satmaya çalışmak vs gibi durumlarda alıcı neyi ne kadara alması gerektiğini bilecek. Fiyatı satan değil alan belirler, bir mal belli bir fiyattan talep görümüyorsa o fiyat düşmeye mahkumdur.

Lafım orijinal post'un sahibine değil, yanlış anlaşılmasın.

Bana bu konulardaki tartışmalarda bir samimiyetsizlik ve hatta bazen iki yüzlülük varmış gibi geliyor. Yani bu konudaki şikayet ve muhabbetin çoğu marka değeri yüksek ekipman üzerinden dönüyor. Yani işte örneğin Fender-Gibson muhabbeti. Şimdi bakın bu ekipmanın pahalı olmasının sebebi marka değerinin piyasadaki diğer ürünlere göre daha yüksek olması. Bunun sebepleri başka yerde var, burada tekrar girmeyeyim. Ötte yandan, pahalılıktan şikayet edenler yine bu pahalı ekipmanın peşinde koşuyor. Sanki bu marka değeri yüksek ekipmanı almak zorunlu bırakılmış gibi. Hepimiz biliyoruz, bizi hele ki her yerin elini atsan gitara çarpar bir hale geldiği bir ortamda kısıtlayan şey 'Amerikan Strat'ımızın olmaması değil. Bu ekipmanı çoğu zaman bizler de marka değeri için arzuluyoruz. Bunun bilincinde oldukça bunda bence kötü bir şey yok. Fakat hem bu marka değerini isteyip hem de satanların aynı kaygıları gözetmemesini beklemek garip bir entitlement, şımarıklık ve hatta ikiyüzlülük.

Elbette bunu her durum için söylemiyorum. Burada kastım ülkemizin bilinen şartlarında oluşan pazar. Bir de gayet standart, milyonlarca örneği olan ve sahibinin sadece naiflik veya kurnazlıkla fiyatını şişirdiği ekipman var. Orada da gülüp geçmek dışında gerçekten yapacak bir şey yok. 'Ama piyasayı yükseltiyorlar!!1' tarzı argümanlara pek katılmıyorum. Pazar ekonomilerinde fiyat balonları olur. Sonra söner/patlar vb. Burada çemkirmekle çözülebilecek bir şey değil.

Son olarak hepimiz görüyoruz işte yüksek fiyattan koyulan ekipman aylarca hatta yıllarca bekliyor. Arada olması gereken veya uygun fiyattan koyulan ekipman ise saatler içinde satılıyor.

Ha pardon, bir de ekipmanını sattıktan sonra ucuza gittiğini düşünüp pişmanlık duyanların serzenişleri var. Arkadaşlar orada da satarken bir sebeple o fiyata satmışsınız. O saatten sonra başkasının ne yaptığı sizi çok da ilgilendirmemeli bence.

Geri