Gitar Ayarları Bakımı hakkında

İyi günler herkese
Ben Ankara’ya gittiğim zaman bir elektro gitar aldım 2. El. (Jelatini sökülmemişti neredeyse çalınmamış bile çok temizdi.)Sonra geri geldiğimde yaşadığım şehire, bi bakım gerekliyse yaptırayım dedim. Aslında gitarı çalıyorum bir sıkıntısı yok.(belki de ben farketmiyorum). Neyse gittim luthiere adam saymaya başladı teller ölmüş sapın atmış manyetik yükseklik ayarları çok kötü entonasyon ayarı lazım felan dedi 200tl ücret istedi. Tel hariç ne kadar olacağını sordum 120tl dedi. Pazarlık sordum zaten doremusic fiyatından 30tl az söylüyorum fenderin lisanslı luthieriyim dedi. Aslında entonasyon için bir bakmıştım ince mi teli boş tel ile 12. Perde aynı sesi veriyordu tuner uygulamasında. Diğerlerine bakmak istediğimde +50 +70 diye sıra sıra gidiyordu üst tellere çıktıkça forumda başka birisi daha aynı şeyden şikayet ediyordu ben de herhalde uygulamada sıkıntı vardır dedim öyle sanırım zaten. Sapa da baktığımda sadece çok az iç bükey olmuş gibi geldi. Bu arada ilk elektro gitarım önceden klasik gitar deneyimim vardı. Her neyse açıkçası adam çok ezici bir şekilde konuştu ve gitar çalma hevesimi aldı diyebilirim. Sizce başka bir yere götürmeli miyim? Zaten yakın olduğum için gittim doremusic biraz uzakta olduğu için.

Gitar ayarı nedeniyle gitar çalma hevesiniz neden gidiyor anlamadım :) Canınızı sıkmanın hiç gereği yok... Anlattığınız kadarıyla gitarda majör bir problem görünmüyor, muhtemelen ince ayar istiyor. Ya başka bir luthiyere götürün, ya da daha güzeli, gitarınızın ayarları ile ilgili bilgi edinin, youtube'dan video izleyin ve kendiniz yapın (sap ayarına fazla girmeden :) . Gitarı da daha iyi tanırsınız bu vesile ile...

Uygun fiyatlı bir gitar ise böyle ufak ayarlama işleri olabiliyor ben ilk gitarımda kendim öğrenip yapmıştım sap ayarı hariç hem gitarına daha çok bağlanıyorsun hem de bilgi sahibi oluyorsun.
Biraz amatör olduğunu görünce birden ego tavan yapabiliyor arkadaşlarda çok takma tam gaz devam.

200 liraya dediği şeyleri kusursuz yapacaksa fiyat normal, yine de başka lüthiye varsa danışabilirsin.

Bunun dışında şu jelatini sökülmemiş olayı bir kriter değildir. 2. elde aldığım bilmem kaç yıllık gitarlarda da oluyor, hemen çıkartıyorum. Ayrıca gitarın sağında solunda jelatin tutan kişiden gitar alırken ayrı dikkat ederim. Çünkü bu kişiler genellikle gitara yeni başlamış ve gitar bakımından çok anlamayan kişiler oluyor.

Bunlar hep vasıfsız esnaf ağzı. Birisi zaten 'sapın atmış' derse kafasına sapla vurasım geliyor. Ben dediklerini mealen çevireyim: Gitarınızın rutin bakım ayarı yapılması gerekiyor demiş. Bunlar sizin az uğraşarak evde yapabileceğiniz şeyler. Ha vaktiniz yoksa güvendiğiniz bir gitar teknisyenine verirsiniz yapar. Orada fiyat normal sayılır. Yalnız maalesef bizim gitar teknisyenleri (ya da LUTHIER) arasında ahlaksız olanlar var maalesef. Bazısı acemiyseniz sizden gitarı alır unutur, sonra siz arayınca 5 dakika kurcalayıp aynı gitarı verir. Hayır ben de 17 yaşında oldum. Bana da oldu bunlar. Koskoca LUTHIER ya, benden iyi biliyordur deyip susmuştum. Bu gibi ayarları kendiniz yapmayı öğrenmeniz sizin avantajınıza.

Evet zamanım var kendim öğrenmeyi çok isterim ama adam 6 saat uğraşacağım dedi e gözümde büyüdü tabi biraz dediğim gibi araştırıyorum internetten ayarların nasıl yapılacağını ama manyetik yüksekliği konusu baya bi kafamı karıştırdı

Eğer luthiere vereceksen başında bekle bence gitarının. Bu sayede nasıl yapıldığını ve denersen aslında kendin yapabileceğini görmüş olursun. Dore müzik tel+bakım için 200 TL alıyor diye biliyorum, şubesi varsa oraya git derim, hem farklı gitarlar denemiş olursun.

Bunlar hep vasıfsız esnaf ağzı. Birisi zaten 'sapın atmış' derse kafasına sapla vurasım geliyor. Ben dediklerini mealen çevireyim: Gitarınızın rutin bakım ayarı yapılması gerekiyor demiş. Bunlar sizin az uğraşarak evde yapabileceğiniz şeyler. Ha vaktiniz yoksa güvendiğiniz bir gitar teknisyenine verirsiniz yapar. Orada fiyat normal sayılır. Yalnız maalesef bizim gitar teknisyenleri (ya da LUTHIER) arasında ahlaksız olanlar var maalesef. Bazısı acemiyseniz sizden gitarı alır unutur, sonra siz arayınca 5 dakika kurcalayıp aynı gitarı verir. Hayır ben de 17 yaşında oldum. Bana da oldu bunlar. Koskoca LUTHIER ya, benden iyi biliyordur deyip susmuştum. Bu gibi ayarları kendiniz yapmayı öğrenmeniz sizin avantajınıza.
Hay bin yaşayın ya daha iyi anlatılamazdı (en azından kibar bir dille :))

Geri