Gitar Ayarları Bakımı hakkında

Bir kaç fotoğraf ekleyeyim bilmiyorum yardımcı olur mu? Açıkçası sap ayarından biraz korkuyorum
A4BB0BBD-FD8D-4264-B760-B4C1934818F5.jpeg
9D512116-3890-4F76-93AA-2943CFCAA1A5.jpeg
7FB464DD-EA9D-4E42-A2FF-BB924787F46C.jpeg

Sap ayarı korkulacak bir şey değildir. İlk sefer tedirginlik verse de kolay bir işlemdir.
Sap ayarı laf ola beri gele yapılan haftalık bir egzersiz de değildir. 2 sene ellemediğim gitarlar var kusursuz ayarda.
Resimlerde sapla ilgili bir sorun görünmüyor.

İyi günler herkese
Ben Ankara’ya gittiğim zaman bir elektro gitar aldım 2. El. (Jelatini sökülmemişti neredeyse çalınmamış bile çok temizdi.)Sonra geri geldiğimde yaşadığım şehire, bi bakım gerekliyse yaptırayım dedim. Aslında gitarı çalıyorum bir sıkıntısı yok.(belki de ben farketmiyorum). Neyse gittim luthiere adam saymaya başladı teller ölmüş sapın atmış manyetik yükseklik ayarları çok kötü entonasyon ayarı lazım felan dedi 200tl ücret istedi. Tel hariç ne kadar olacağını sordum 120tl dedi. Pazarlık sordum zaten doremusic fiyatından 30tl az söylüyorum fenderin lisanslı luthieriyim dedi. Aslında entonasyon için bir bakmıştım ince mi teli boş tel ile 12. Perde aynı sesi veriyordu tuner uygulamasında. Diğerlerine bakmak istediğimde +50 +70 diye sıra sıra gidiyordu üst tellere çıktıkça forumda başka birisi daha aynı şeyden şikayet ediyordu ben de herhalde uygulamada sıkıntı vardır dedim öyle sanırım zaten. Sapa da baktığımda sadece çok az iç bükey olmuş gibi geldi. Bu arada ilk elektro gitarım önceden klasik gitar deneyimim vardı. Her neyse açıkçası adam çok ezici bir şekilde konuştu ve gitar çalma hevesimi aldı diyebilirim. Sizce başka bir yere götürmeli miyim? Zaten yakın olduğum için gittim doremusic biraz uzakta olduğu için.

Fenderin lisanslı luthier i
Ne kadar iddialı bir laf 🙄 nasil bu kadar kolayca söyleniyor böyle şeyler gerçekten aklim almiyor. Karşındakini resmen aptal yerine koymak bu
Hele bu devirde, bilgiye bu kadar kolay ulaşabileceğimiz bir dönemde bol keseden atmak.
Yazık...
Siz buraya yazmışsınız, yazmayan ,yazamayan bir suru insani kandırıyorlar. Cok üzülüyorum gerçekten.

Fenderin lisanslı luthier i
Ne kadar iddialı bir laf 🙄 nasil bu kadar kolayca söyleniyor böyle şeyler gerçekten aklim almiyor. Karşındakini resmen aptal yerine koymak bu
Hele bu devirde, bilgiye bu kadar kolay ulaşabileceğimiz bir dönemde bol keseden atmak.
Yazık...
Siz buraya yazmışsınız, yazmayan ,yazamayan bir suru insani kandırıyorlar. Cok üzülüyorum gerçekten.
Çok haklısınız

Tekrar merhaba yeni konu açmıyayım dedim zaten çok kısa bir şey

şimdi ben tel yüksekliği ayarı için alyan setinden aldım ama her saddleda 2şer tane sıkma gevşetme yeri var ben 1 tanesini çevirince diğerine de mi aynı şey olacak yoksa birinden ne kadar çevirdiysem diğerinden de o kadar mı çevireceğim

Tekrar merhaba yeni konu açmıyayım dedim zaten çok kısa bir şey

şimdi ben tel yüksekliği ayarı için alyan setinden aldım ama her saddleda 2şer tane sıkma gevşetme yeri var ben 1 tanesini çevirince diğerine de mi aynı şey olacak yoksa birinden ne kadar çevirdiysem diğerinden de o kadar mı çevireceğim
Bir de entonasyon ayarından hemen önce teli değişmeli miyim yoksa akort kaçırmayana kadar beklemem mi gerekli
Her iki saddle vidasını da eşit olarak dondurmelisiniz. Yani saddle düz durmalı. Entonasyon ayarı yeni tellerle yapılmalı, eski tel de akort kaçırmaz ama tonu matlasir, fretlere değen kısımları aşınıp pürüzlenir ve fretleri de aşındırmaya başlar, ayrıca entonasyonu da bozulur notayı net ve temiz olarak veremediği için.

Her iki saddle vidasını da eşit olarak dondurmelisiniz. Yani saddle düz durmalı. Entonasyon ayarı yeni tellerle yapılmalı, eski tel de akort kaçırmaz ama tonu matlasir, fretlere değen kısımları aşınıp pürüzlenir ve fretleri de aşındırmaya başlar, ayrıca entonasyonu da bozulur notayı net ve temiz olarak veremediği için.
Tamam tel yüksekliğini anladım teşekkürler
Ben şeyi kastetmiştim. Zaten yeni tel takacağım taktıktan sonra bir süre akort kaçıracakmış akort kaçırması bittikten sonra mı entonasyon yapmalıyım yoksa teli taktıktan hemen sonra mı

Yeni telleri taktiktan sonra sag elinizle tellerin her birini ayri hafifce fingerboard'dan uzaklastiracak (gerecek) sekilde cekistirin; daha sonra tekrar akort edin. Bu islemi 2-3 kez tekrarlayinca teller oturacak ve akort kacirmamaya baslayacak. Daha sonra entonasyon ayarini yapin.

Tekrar rahatsız ediyorum😬
Şimdi tel yüksekliği ayarını yapayım dedim ama hiç adamakıllı anlatan kimse yok yabancılarında ne dediği anlaşılmıyor herkes farklı yöntem uyguluyor iyice kafam karıştı bunun bir ölçüsü var mıdır strat için ya da kendimize göre cızlama olmadan mı ayarlamalıyız

Geri