Logic Pro X almaya değer mi?

Aranızda Logic Pro X kullanmış olanlar varsa fikirlerini merak ediyorum. Ben Sırf bu DAW için MacOS'a geçmeyi düşünüyorum. Diğer taraftan MacOS işletim sisteminde olmanın mailyetleri var.
Sizce tek başına Logic Pro X ₺1.349,99 verilecek kadar değerli mi?

(Şuan Reaper kullanıyorum)

Kesinlikle değmez. Bende sizin gibi düşünüp 1yıl önce mac sisteme ve logic pro x e geçtim. Logic in yaptığıyla diğer dawların yapabildiği arasında fark yok. Öncelikle bunu unutmayın.
Bir kere para verirsiniz ve sonsuza kadar güncelllemeleri alır.
Mac sistemde biraz daha özgür hareket edersiniz. Windowsdan mace geçişte biraz alışma süresi de oluyor.
Sonuç olarak windows ve şimdiki daw ınızda memnunsanız fazla maceraya gerek yok ama işte merak, değişiklik derseniz ki ben de bu şekilde geçmiştim, çok bir şey değişmiyor yaptığınız aynı ortaya çıkarrtığınız aynı.
Unutmadan tek bir artısı drummer özelliği güzel logicin. Sizin temponuza seçtiğiniz türe ve çalım şekline göre davul yazabiliyor otomatik. Biraz kurcalarsanız özellikle alt yapı, jam kayıtları için kullanışlı ama baştan sona bi şarkı yazmak için oturup baştan davul yazmak daha iyi tabi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Benim merakımın kaynağı çoğu müzisyenin Logic Pro X ile çalışması. Hali hazırda kullandığım DAW bana yetiyor aslında. Tek merak ettiğim şey Logic ile gelen plugin ve VSTs ler. Hiçbir harici şey kullanmadan sadece Logic'in araçlarıyla albüm yapanlar var.
İşin yaratıcılık kısmında çalıştığımız DAW'ın etkisi var mı bunu merak ediyorum. İnsanlar tarafından sürekli olarak "sorunsuz" çalıştığı söyleniyor. Diğer DAW'lar sorunlu mu çalışıyor? :)

MacOS çok masraflı bir sistem biliyorum. Baştan sona taşınmak istemiyorum ancak yeni Apple silikon işlemcili Macbook'lar ucuz olacak.(En azından varsayım böyle) Belki sadece müzik için taşınabilir bir laptop alırım.

Macos'un ücretsiz yazılımı garageband var. Garageband ile logic pro x birbirine çok benziyor. Ben iki yıldır garageband kullanıyorum logicpro alma ihtiyacı hiç hissetmedim. Yapılan işin niteliğine, beklentilere göre değişir tabii. Profesyonel aranjeler yapılmayacaksa garageband gayet yeterli olabilir.

Başıma bir iş gelmeyecekse paramın hiç ama hiç olmadığı zamanlarda Nmac adlı siteden indirip kullandım 1 sene kadar.Açıkçası İpad ile SideCar olabilmesi gibi çok pratik şeyleri var.Daha Doğrusu Eğer Evinizdeki Tüm ekosistem Apple ise Müthiş basite indirgiyor her şeyi.1-2 senedirde lisanslı kullanıyorum yaklaşık.Ama eğer kurulu bir düzeniniz varsa hazır olarak,gereksiz bir aksiyon olabilir.Yine de Logic Pro X Hem kullanım kolaylığı hem özellikleri ile Sorunsuzluğuyda Kendi alanında en iyisi olabilir.

Logic pro x ve cubase sistemiimde yüklü. Kullanıcı dostluğu ölçüsünde elim cubase'e daha alışkın olduğundan logic hep bana ters geldi. Elbette kendi eklentileri, sesleri falan hepsi kaliteli ama ben kişisel olarak cubase'i tercih ediyorum. Bir tek yukarda da denildiği gibi drummer olayı var. Onun alternatifini bulamadım. Onun haricinde zaten ortak vst yükleyip hepsine aynı şekilde kullanıyorsunuz. Yani belki logic için hazır vstleri çok kurcalamadım, mutlaka işlevi bol olan vardır.

4 yıldır sorunsuz kullanıyorum, bir sefer bile sıkıntı yaşamadım. Tek bir projem ya da track’im çöpe gitmedi, hiçbir bir donma çökme vb. olay yaşamadım. Tabi “hackintosh“ olarak tabir ettiğimiz sistemlerde nasıl bir performansla çalışıyor, siz hangi sistem üzerinden kullanacaksız bilemiyorum. Değip değmemesi de tamamen gözden çıkarmaya hazır olduğunuz bütçe ile ilgili bir durum, haliyle ona da yorum yapamıyorum. Bu arada evet, güncellemeler ücretsiz.

Özetle; dengeli ve sağlıklı bir DAW’dır, sistem gereklilikleri ile doğru orantılı olarak kolay kolay kabus yaşatmaz. Yine de seveni kadar nefret edeni de mevcuttur.

Ben de Logic Pro'ya geçmeyi düşünüyorum. Hatta sırf bunun için iMac alacağım gibi gözüküyor, Reaper'ın çatırdamalarından ve çökmelerinden gına geldi. Daha stabil ve tutarlı bir DAW istiyorum. Windows sistemde illa bir sıkıntı çıkıyor...

İşin kötüsü iMac veya Macbook şimdi alınmaz gibi gözüküyor çünkü Apple seneye tüm Mac platformunu değiştirerek ARM tabanlı chipsetlere geçecek. Çok majör bir değişiklik olacağından ben de seve seve bekleyeceğim gibi gözüküyor :)

Ben de Logic Pro'ya geçmeyi düşünüyorum. Hatta sırf bunun için iMac alacağım gibi gözüküyor, Reaper'ın çatırdamalarından ve çökmelerinden gına geldi. Daha stabil ve tutarlı bir DAW istiyorum. Windows sistemde illa bir sıkıntı çıkıyor...

İşin kötüsü iMac veya Macbook şimdi alınmaz gibi gözüküyor çünkü Apple seneye tüm Mac platformunu değiştirerek ARM tabanlı chipsetlere geçecek. Çok majör bir değişiklik olacağından ben de seve seve bekleyeceğim gibi gözüküyor :)
Reaper ne kadar güvenilir bilmiyorum. Daha önce ciddi bir proje çalışmadım. Benim ısınamadığım şey dışarıdan toplama VSTs pluging yükleyerek DAW'ı ayakta tutmaya çalışmak. Bazıları çalışıyor, bazen çalışmıyor ve yükledikten sonra pişmanlık yaşıyorum. :)
Evet ARM için bekleyenler ordusundayım ben de. Alır mıyım bilmiyorum benim tek sebebim Logic Pro X olacak.

4 yıldır sorunsuz kullanıyorum, bir sefer bile sıkıntı yaşamadım. Tek bir projem ya da track’im çöpe gitmedi, hiçbir bir donma çökme vb. olay yaşamadım. Tabi “hackintosh“ olarak tabir ettiğimiz sistemlerde nasıl bir performansla çalışıyor, siz hangi sistem üzerinden kullanacaksız bilemiyorum. Değip değmemesi de tamamen gözden çıkarmaya hazır olduğunuz bütçe ile ilgili bir durum, haliyle ona da yorum yapamıyorum. Bu arada evet, güncellemeler ücretsiz.

Özetle; dengeli ve sağlıklı bir DAW’dır, sistem gereklilikleri ile doğru orantılı olarak kolay kolay kabus yaşatmaz. Yine de seveni kadar nefret edeni de mevcuttur.
hackintosh sistemde çalıştıran insanların olduğunu biliyorum. Ancak benim hackintosh sistem kurmak gibi bir düşüncem yok. Aynı paraya macbook alınabiliyor neredeyse. :)

Geri