Musteri daima hakli midir ?

Tüm forumdaslarima merhaba
Dun yasadigim bir olayı anlatmak istiyorum.
Musteri adayı dükkandan adımını atacaktı baktim maskesi çenesinin altında kibarca uyardım. Maskenizi burnunuzun üstüne gelecek şekilde takar misiniz?
Bu ara da dukkan kapısında " maskesiz iceriye girmek yasaktir" yazısı da mevcut ustelik.
Gözlerini belertip istemsizce maskesini takti.
Günde 20 kisiyi uyarıyorum artık cok yoruldum. Neyse
Gitar fiyatlarini öğrenmek istiyorum dedi. Hangi gitar diye sordum
Klasik ,akustik, electro, bas
Adam soyle dedi hiç abartmıyorum.
Ya iste zaten beni sinir ettin bu sıcakta maske tak dedin. Şimdide ukalaca hangi gitar diye soruyorsun.

Derin bir nefes alarak, Beyefendi işimizi kolaylaştırmak için soruyorum
Her gitar birbirinden farklı, calim teknikleri de öyle siz hangi gitari çalmak istiyorsanız söyleyin ben size yardımcı olmaya çalışayım.

Elektro iste su mesela dedi. Soyledim fiyatini pahaliymis dedi. Evet dedim
Sizin bütçeniz nedir diye sordum 500 TL dedi. Bizde o bütçede gitar yok deyince başladı bağırmaya
Efendim biz ne bicim esnafmisiz
Bizi google a yazacakmış.

Hala nezaketimi bozmadan kendisine daha fazla yardımcı olamayacağımı izah ve ikna ederek dükkandan çıkartmayı başardım.

Fakat daha sonra bir nevi kucuk çapta sinir krizi geçirdim.
İnsanlar neden bu kadar duyarsız?
Musteri her zaman haklı olmamalı! Ben de başka bir yerin musterisiyim ve asla böyle davranmam.
Su maske konusunda gunde 20 kere insanları uyarıyorum. Kisi inanmıyor olabilir ama benim dukkanimda benim kurallarım geçerlidir.
Yasli bir babam var neden birileri dikkat etmiyor diye ona virüs getireyim.
12 saat maske ile çalışıyoruz biz
Bize yazık değil mi ? Surekli dezenfekte ediliyor dukkan.
Ben niye uyarmak zorunda kalıyorum?
Ünlü muzisyenlerde bile bu durumu yaşıyorum

Ülkemi cok sevsemde bazen çekip gitmek istiyorum
Neyse kafanızı sisirmeyeyim
Dertleşmek için yazdım.

Ben bizim şu deyimlerimize, atasözlerimize bayılıyorum ya. Müşteri her zaman haklıdır denir, herkes müşteriyi öpmeye çalışır veya müşteri bundan cesaret bulur. Anadolu insanı şöyle böyle denir, dönen dolapların haddi hesabı yoktur. Nerede bir söz varsa neredeyse tüm ülke tam zıttı durumda.

Benim için iki sınıf var; düzgün insanlar ve diğerleri. Diğerleri için tüm atasözü ve deyimlerin canı cehenneme. :)

Müşteri memnun kalmadıysa haklıdır yani satıcı illa ona memnun kalması gerektiğine ısrar edemez ya da keyfi olmadıysa iade etmek isteyebilir onda haklıdır. Kalan herşey müşterinin yavşaklığıdır. Benim dükkanıma böyle girse en iyi ihtimalle aynı şekilde nazikçe yolcu ederdim ... en iyi ihtimal :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben böyle insanlarla karşılaşınca sabrımı geliştirmek için fırsat olarak görüyorum. Başka türlü yaklaşılırsa işin içinden çıkılmaz çünkü böyle kişilerin sayısı ülkemizde hiç az değil.

Evet oldukca artti, Rifat ustanin müşterisi böyle değil sanatçı insanlar
Ama gel gelelim asaginin yani dukkan kısmının yol üstünde olduğu icin de herkes girebiliyor dukkana
Gelecek elbette insan ayiramam ama bir adap bir üslup olur yani
Anadolu insanına cok hitap etmiyoruz
Senede 1-2 baglama burgusu alırlar onlarda duzgundur
Biz gitarcilarla ve ender de olsa yaylicilarla çalışıyoruz
Hep söylerim tamir ve yapım icin gelen müşterilerimiz için son derece kibar naziktirler
Ama ne istediğini bilmeyen biliyormuş gibi davranan zihniyet yok mu ?
Ben o dukanin sahibi olmasaydım onu bir güzel haslardim o dua etsin
Resmen sinaniyorum
😃

• Konu Sahibi Konu Sahibi
sanal da da hic sikinti yasamiyorum
Ama dukkana gelen maskesi çenesinde aslinda virüs yok biliyorsun diyerek baslayan cümleler
Hangi gitar ne kadar diyenler
Pahali knoblari vitrine de koyuyorum
Musteri geldiği zamanda yanında yardimci oluyorum
Cunku gibson knobu ust vitrinden alıp
Taa en alt cin mali olan knoblarin oray koyan müşteriler olunca mecburen müdahale ediyorum
Neler vsr neler yazsam Best seller olurum

Kendi kişisel blogumda yazjyorum bazen deşarj olmak için

Ne müşteri haklı, ne de hizmet veren veya ürün satan kişi haklı olmalı.
Her şey, kurallar içinde ve belli nezakette devam etmeli.

Bir müşteri olarak, satış personeli ile temas etmekten hoşlanmayan biriyim.
Çünkü ürün alırken birçok detay üzerinde düşünmem gerekebiliyor.
Konu müzik aleti olunca, uzun süre kullanacağınız, yol arkadaşınız olacak.

Ne yazık ki müzik mağazalarında, ürünler ile ilgili bilgi ve fiyat bilgis, çoğunda yazmıyor.
Hangi ağaç kullanılmış, neresinin üretimi, kullanılan elektronik aksam vb.
Her ürününde herşeyi soramıyorsunuz ki, sorsanız da karşı taraf bilmiyor, dur bilgisayara bakayım diyor.
Zuhal'de Dore Müzikte de aynı...
"Size yardımcı olayım mı" diye soruyorlar, Bir gitarın ağacını soruyorsunuz, sonra bilgisayara bakmaya gidiyor.
Ürünü arıyor, internet yavaş diyor aradan 2-3 dk. geçiyor. Manyetiklerini sorsanız durum aynı bilgi almak ciddi problem.
Bu arada verilen bilgilerin yanlış olma ihtimali de var.
Şimdi düşünün bu kişi 4. mağazaya girdiğinde 10 tane gitar görmüş, hepsinde yarım yamalak bilgi almış, hayatından mutsuz.
Aradığını bulamamış, kafası karışmış oluyor. Muhtemelen size de patlaya biliyor...

Bence alan taraf açısından da, satan taraf açısında bir etiket standardı getirilmesi iyi olur.
Ürünün bir çok özeliğini yazan etiketler gerekli...
Siz bunu yapmazsanız, internet mağazaları sizin yerinizi alacak...

Eskiden müşteri her zaman haklı denirdi,
Günümüzde "Müşteri Memnuniyeti, önemli" deniyor.

Her ürününde herşeyi soramıyorsunuz ki, sorsanız da karşı taraf bilmiyor, dur bilgisayara bakayım diyor.
Zuhal'de Dore Müzikte de aynı...
Zuhal'de mağazaya gidip bizzat sorduğum ürüne ekrandan bakıp yok dediler, ben cebimden bağlanıp sitelerinde olanı gösterdim hatta o an bulunduğum mağazada olduğunu söyledim, askılara baktık hakikaten oradaymış.

Tüm forumdaslarima merhaba
Dun yasadigim bir olayı anlatmak istiyorum.
Musteri adayı dükkandan adımını atacaktı baktim maskesi çenesinin altında kibarca uyardım. Maskenizi burnunuzun üstüne gelecek şekilde takar misiniz?
Bu ara da dukkan kapısında " maskesiz iceriye girmek yasaktir" yazısı da mevcut ustelik.
Gözlerini belertip istemsizce maskesini takti.
Günde 20 kisiyi uyarıyorum artık cok yoruldum. Neyse
Gitar fiyatlarini öğrenmek istiyorum dedi. Hangi gitar diye sordum
Klasik ,akustik, electro, bas
Adam soyle dedi hiç abartmıyorum.
Ya iste zaten beni sinir ettin bu sıcakta maske tak dedin. Şimdide ukalaca hangi gitar diye soruyorsun.

Derin bir nefes alarak, Beyefendi işimizi kolaylaştırmak için soruyorum
Her gitar birbirinden farklı, calim teknikleri de öyle siz hangi gitari çalmak istiyorsanız söyleyin ben size yardımcı olmaya çalışayım.

Elektro iste su mesela dedi. Soyledim fiyatini pahaliymis dedi. Evet dedim
Sizin bütçeniz nedir diye sordum 500 TL dedi. Bizde o bütçede gitar yok deyince başladı bağırmaya
Efendim biz ne bicim esnafmisiz
Bizi google a yazacakmış.

Hala nezaketimi bozmadan kendisine daha fazla yardımcı olamayacağımı izah ve ikna ederek dükkandan çıkartmayı başardım.

Fakat daha sonra bir nevi kucuk çapta sinir krizi geçirdim.
İnsanlar neden bu kadar duyarsız?
Musteri her zaman haklı olmamalı! Ben de başka bir yerin musterisiyim ve asla böyle davranmam.
Su maske konusunda gunde 20 kere insanları uyarıyorum. Kisi inanmıyor olabilir ama benim dukkanimda benim kurallarım geçerlidir.
Yasli bir babam var neden birileri dikkat etmiyor diye ona virüs getireyim.
12 saat maske ile çalışıyoruz biz
Bize yazık değil mi ? Surekli dezenfekte ediliyor dukkan.
Ben niye uyarmak zorunda kalıyorum?
Ünlü muzisyenlerde bile bu durumu yaşıyorum

Ülkemi cok sevsemde bazen çekip gitmek istiyorum
Neyse kafanızı sisirmeyeyim
Dertleşmek için yazdım.
Zaten değil :) gereksiz saçma bir atasözü sadece.

Geri