Döviz karşısında gitar piyasası.

Gitar piyasasını döviz değil, çakallar bozuyor.

İki tarafta gitarları beğenmiş takasa uygun demiş, üstüne eklenecek fiyat konuşuluyor. Sıfır fiyatlarının arasındaki fark teklif edilmesine rağmen, bu farkın iki katını istiyor karşı taraf. Şimdi buna ne denir? Gitar fiyatlarını geçtim, aldı başını gitti zaten ama bari elimizde gözden çıkaracağımız şeylerle takasa girelim diyorsun, o da yok.

50 lira için ne diller döküyor millet. Ulan üstüne takılan telin en ucuzu o kadar artık. Son fiyat diye belirtiyorsun, hala 3-5 kuruş koparma derdindeler. Bazıları pahalıya gelse bile 3-5 kuruş indirim aldığı zaman mutlu oluyor. İlginç kafalar.

İlanımda gitarın vb. yurt dışı fiyatını belirtiyorum, takasta yurt dışı fiyatlarını kaale alırım diyorum ama ederi gitarımın yarı fiyatı olan şeylerle utanmasalar kafa kafaya takas teklif edecekler. Birkaç kez denk geldim, önceden gördüğüm ve fiyatını bildiğim ilanı adam takas teklif edecekken fiyatını arttırıp öyle teklif ediyor. Sonra çakal deyince de içerleniyorlar. :)

Bence gayet doğal bu. Ben de satacak olsam sıfır fiyatları göz önünde bulundururum. Diyelim gitarı sattınız ve bu parayla başka bir şey alacaksınız. Bu alınacak şeyin dolar kurundan etkilenmemiş olması mumkun degil.
Bazı satıcılar çok uçuyor o ayrı bir mesele ama onların derdi zaten satmak degil. Piyasaya bakıyor kimi oltaya getirirsem kar gözüyle bakıyor. Uzun aylar satılmıyor zaten bu gitarlar.
Makul fiyat koyan, muzik seven alıcı ve satıcı her şekilde anlaşır.

Hep aynı başlıklar cidden sıkılmadınız mı? ikinci elde uçmuş fiyatlara lafım yok ama. önce genel olarak sıfır müzik aletleri fiyatlarını eleştirmek daha mantıklı gelmiyormu sizede? Mesela gibson sıfır fiyatlarına baktınız mı hiç? Yada fenderin sıfır fiyatlarına?

Döviz kurları artmadan önce de Zuhal'de stokta olan gitara, sıfırdan fazla para isteyen, bir de bunu savunan, sırf hevesli ve arıyor diye soran kişiye, elinde olan gitar için fahiş kere fahiş fiyat çeken, almaya geldi mi üç kuruş teklif edip satmaya gelince abuk fiyatına tok satıcı ayakları yapan satıcı gördü bu gözler. Kur belki bir gün düşer de, bu tipler ne olur bilemiyorum.

Burada yazılanların yüzde 90'ına ben de katılıyorum. Lakin son 6 ayda 40.000 tl üzeri fiyatlı gitar hem aldım hem sattım. Takas da dönmedi, direkt nakit. Ülkede işin ticari boyutu ile ilgilenmeyen, pahalı gitarlara merak salmış küçük bir topluluk var. Yeterli güven ortamını ve tanınırlığı sağladığınızda, para biriminizin pek önemi kalmıyor, çünkü direkt döviz alıp veriyorsunuz. Şimdi akıllara maaş da mı dövizle kardeşim sorusu gelebilir, evet haklısınız. Fakat yıllar önce gitar hobisi için belli bir miktar döviz bütçesi oluşturmuş bir çok kişi, o havuzun kolay kolay ne üzerine çıkıyor, ne altına iniyor diyeyim. Kolay kolay sarı site üzerinden alışveriş dönmüyor, genelde whatsapp, telegram, facebook gruplarında oluyor bu işler.

Burada yazılanların yüzde 90'ına ben de katılıyorum. Lakin son 6 ayda 40.000 tl üzeri fiyatlı gitar hem aldım hem sattım. Takas da dönmedi, direkt nakit. Ülkede işin ticari boyutu ile ilgilenmeyen, pahalı gitarlara merak salmış küçük bir topluluk var. Yeterli güven ortamını ve tanınırlığı sağladığınızda, para biriminizin pek önemi kalmıyor, çünkü direkt döviz alıp veriyorsunuz. Şimdi akıllara maaş da mı dövizle kardeşim sorusu gelebilir, evet haklısınız. Fakat yıllar önce gitar hobisi için belli bir miktar döviz bütçesi oluşturmuş bir çok kişi, o havuzun kolay kolay ne üzerine çıkıyor, ne altına iniyor diyeyim. Kolay kolay sarı site üzerinden alışveriş dönmüyor, genelde whatsapp, telegram, facebook gruplarında oluyor bu işler.
Aklıma kuzey koreyi getirdin.

Sevdiğiniz bir gitar alırsınız uzun süreler kullanırsınız hem duygusal bağınız, kendi tonunuz olur. Müziğinizi iyi yönde etkiler diye düşünüyorum. Benim hayalim tek gitar, tek amfi mesela.
Ama şu gitar telleri ve pil fiyatları çok uçuk. Telleri iyi şekilde temizlerseniz her çaldıktan sonra 1 hafta rahat kazancınız oluyor. Pilleri de adaptör yoksa (adaptörüm bozuldu sonradan aldığım adaptör ise amfimi beslemedi.) amfinin volume'u en düşükte kulaklık çıkışından ucuz USB bir hoparlöre bağlayıp o hoparlörden sesi arttırarak kullanıyorum vs. Umarım daha iyi günler görürüz ama amaç müzik olduktan sonra öyle böyle yapılır müzik. Gitar konusunda ise tek isteğim dürüst satıcı. Fiyatlar yüksekse bile dürüst olsun insan. Her yerde illa ki böyle çürükler oluyor ama artık o kadar fazla ki çürük elma sayısı ister istemez diğerleri de çürüyor. Bunu iki fare tıklaması ile görebiliyorum ve çok komik oluyor ilanları. Bazıları da profesyonel şekilde yapıyor. Dürüst insanlar da gitar satmaktan soğuyor sanırım bu durum yüzünden. Alıcısı dürüst olmayan satıcılar olabiliyor çünkü.

Son düzenleme:
Geri