Sapımın cilası soyuluyor

Gitar sanırsam godin Strat.Şaşırtıcı bir durum gerçekten.Benim Fender in sapının arkasında bir cila çatlağı var dikine. 7.Fretten 12.Frete kadar yaklaşık.Ne tırnak ne neşter hiç bir şey sökemiyor.Bana da wax gibi geldi bu.Acaba sapı daha da parlaklaştırmak için fabrikada yapılan bir şey olabilir mi? Sapın arkası sıcağa maruz kaldıysa wax yapar böyle çünkü...
Evet godin strat yani ben de çok şaşırdım çok profesyonel bir insan değilim ama f/p kralı dedikleri bir gitar meksikayla eş tutuyorlar ( böyle bir ithamım yok okuduklarım ) mail attım godine ama bir dönüş almadım daha atalı 1-2 saat olmamıstır yani hocam dediğim gibi ben bir şey sürmedim gitar en son 1.5 yıl önce bir usta eli gördü o bir şey yaptıysa bile 1.5 yılda kurur dökülürdü diye düşünüyorum.

Evet godin strat yani ben de çok şaşırdım çok profesyonel bir insan değilim ama f/p kralı dedikleri bir gitar meksikayla eş tutuyorlar ( böyle bir ithamım yok okuduklarım ) mail attım godine ama bir dönüş almadım daha atalı 1-2 saat olmamıstır yani hocam dediğim gibi ben bir şey sürmedim gitar en son 1.5 yıl önce bir usta eli gördü o bir şey yaptıysa bile 1.5 yılda kurur dökülürdü diye düşünüyorum.
Godinler güzel gitarlardır.Bence çalıma bir engel olmadığı sürece dert etmeyin.Yine de markaya ulaşmaya çalışın.Merakla bekliyorum şahsen Sonucu.

Az önce kafama gardırop düştü ( kafam acıdı ağrıdı ama geçti)
İstediğim üniversitenin yakınından geçecek puanı bile alamadım gram istemediğim bir üniversite kazandım.
3 senedir ders çalışmak için bıraktığım için deli gibi kilo almışım. Aynadan nefret eder hale geldim.
Gitarımda ki durumu biliyorsunuz.
Mi band 4 saatim bozuldu tepki vermiyor.
Babamla tarıtışıp duruyoruz.

Konuya da yazdım gereksiz yere ama artık çok doldum...

Ahahaha şaka gibi :D

Adamlar bana

Hi Kadir,

Please contact our distributor in Turkey.

DORE DIS TICARET LTD. STI
dedi. Ben bu gitarı 2.el aldım belki de 5 yıllık garantisi yok bir şeyi yok napim ben şimdi akıl lütfen...

@agackakan @Ketamin @canartunc @yucelyilmaz @SNOktay @TheChosenpessimist @senablackrock

Do re müziğe de mail attım ancak bir olumlu sonuç alabilecegimi pek sanmıyorum umarım şaşırtırlar.

Son düzenleme:
ne dertli adammışsın be kardeşim. neyse, elbet işler yoluna girer, kilo verir aynaya bakarsın, babanla aranı düzeltirsin, yeni saat alırsın. sakin olmak lazım.

gitara gelince, ben normal işlemlerden sonra çok ince kat bir vernik veya başka bir işlem yapıldığını düşündüm. havalardan veya eldeki terden kaynaklı da ufaktan sökülmeye başlamış. çok dert edilecek bir şey gibi gelmedi bana. tuşene ciddi etkisi olacağını düşünmüyorum.

Adamlar bana

Hi Kadir,

dedi. Ben bu gitarı 2.el aldım belki de 5 yıllık garantisi yok bir şeyi yok napim ben şimdi akıl lütfen...

@agackakan @Ketamin @canartunc @yucelyilmaz @SNOktay @TheChosenpessimist @senablackrock

Do re müziğe de mail attım ancak bir olumlu sonuç alabilecegimi pek sanmıyorum umarım şaşırtırlar.
Benim bayat tel setim konusunda bana dönmemişlerdi.Umarım size dönerler.Yine de çok dert etmeyin elinize yapışmadığı sürece Sapın arkası .En kötü bir lüthier den bakmasını rica edin.

Yarın sizin için bir lüthier arkadaşa soracağım görmeden anlaması mümkün değil elbette ancak,Bana pm den fotoğraf atma şansınız varsa detaylı hoş olur.Yardımcı olabileceğim kadar olayım en azından.
Teşekkürler ancak ilk sayfadaki fotoğraftan daha detaylı bir şey atmam mümkün değil galiba yani nasıl daha çekilir bilemiyorum :/

141375

Bir de ilk sayfada video var

Çok ciddi bir sorun değil bu fakat gitarın sapı cilasız kalırsa, odadaki nemi ve elinizdeki teri ağaç çekip zamanla şişmeye yamulmaya başlar.

Bazen uzun süre güneşe maruz kalınca cila, kırılgan bir hale gelip soyulabiliyor veya pul pul dökülebiliyor. Sizin gitarınızda kesin bu olmuştur demiyorum ama ihtimallerden biri. Godin'in sapta finish olarak ne kullandığını bilmiyorum fakat yağ gibi ince finish kullanıyorsa tırnakla tırtıklayınca çıkma ihtimali var.

Siz aldığınız yere bunu yaptırtmaya çalışın. Son ihtimal olarak sapa zımpara atılıp cila sürülebilir ama ya eliniz yatkın olmalı yada bilen biri yapacak.

Adamlar bana

Hi Kadir,

Kadircim yarin bir sorusturayim bakalim.

Ben gitarı satın aldığımda direkt 3-4 gün sonra direkt bir luthiere yollamıştım. Onunla konuştum bakımda vb sürüyor musun diye bana wax vb bir şey sürmediğini söyledi. Ben de sürmedim zaten bu elendi.
Godin markası pası direkt do-re müziğe attı.
Do re müzik ise terden dolayı cila aşınıyor normal bir durum dedi. İsterseniz luthierle görüştürelim dedi.

Ben de dındırı dındırı çalmaya devam. Herhalde forumda zaten kimsenin daha önce görmediği bir durum ilkleri mi yaşıyorum bilemicem :D

Bana zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Özellikle @senablackrock abla.

Ben gitarı satın aldığımda direkt 3-4 gün sonra direkt bir luthiere yollamıştım. Onunla konuştum bakımda vb sürüyor musun diye bana wax vb bir şey sürmediğini söyledi. Ben de sürmedim zaten bu elendi.
Godin markası pası direkt do-re müziğe attı.
Do re müzik ise terden dolayı cila aşınıyor normal bir durum dedi. İsterseniz luthierle görüştürelim dedi.

Ben de dındırı dındırı çalmaya devam. Herhalde forumda zaten kimsenin daha önce görmediği bir durum ilkleri mi yaşıyorum bilemicem :D

Bana zamanınızı ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Özellikle @senablackrock abla.

Rica ederim Kadircim
Elimden ne geliyorsa her zaman yardımcı olmaya gayret ederim
Saglikla kal canım 🙋‍♀️

Nedir bu kadar sorun olan, kimi zaman, ozellikle, eski gitarlardaki cila sebebiyle calim kolay olmaz ve kimi zaman "neck sanding" dedikleri sekilde saptaki cila kaldirilir...

Ozetle takmayin bu kadar, bol bol gitar calin...

Sorun şu aslında; gitarların giderek daha pahalı aletler haline gelmesi, kullanıcının gitarı ileride satacağı düşüncesiyle gitarı orijinal halinde tutmak istemesi ve aslında çalımı kolaylaştıracak bir aşınmanın bu bağlamda gitarin ederini düşürmesi. Ince zimpara atılmış bir poliüretan cila kadar nefis bir his ve kayganlık cok az gitar finishinde var.

Hah. Tamam foto çektim senin için. Şimdi sen aslen sapın arkasından çok ince bir kat almak istiyorsun. Öyle çok uğraşmana gerek olmayacaktır. 600 kum zımpara sana yeter. Kumu fazla artırırsan çaldıkça sapın tekrar parlaklaşması çabuk olur. Şu ürün (veya benzeri/muadili) bence ideal.

Nasıl yapacağına gelince: Ev yapımı limonata güzeldir, kek güzeldir vb. ama ev yapımı gitar çoğu zaman elime alıp giriştim ama s*çt*m anlamına geliyor maalesef. O nedenle baştan iyi planlama önemli.

Sapı söktükten sonra (sap sökülebiliyorsa. Öyle daha kolay olur) ilk yapman gereken sapını güzelce maskelemek. Sapa bak. Tuşe gül ağacı vb. ise cila klavyeye yakın bir yerde bitiyordur zaten. Orayı güzelce maskele. Değilse (tuşe de cilalıysa) tuşeye yakın bir yerden düzgünce maskele (örneğin kenardaki perde işaret noktalarının hemen arkası). İkincisi, headstock ve heel geçişlerini güzel ayarlamadan zımparayı alıp girişirsen gitarın birisi zımparayı alıp girişmiş gibi durur. Bunu istemezsin. Bu yüzden geçiş yerlerini ve şeklini kafanda belirle. Oraları da ona göre maskele (iki örnek foto koydum. Bu mesaj için rasgele koydum bantları. Sen kafandaki şekle göre maskele geçiş yerlerini).

Sonra sünger zımparayı al ve başla. Zımparalarken baskı uygulama. Elinin ağırlığı yeter. Bir yerde çok oyalanma. Senin amacın eşit yapmak. Çok oyalanırsan cilada ve hatta ağaçta çukur oluşturursun. Çalarken elini rahatsız eder. Sonra foruma "sapımın arkasını zımparalıyordum patladım, nasıl çözerim" diye konu açarsın.

Senin amacın, eğer sapa tekrar cila atmayacaksan, cilayı tümüyle sökmek, ağaca inmek DEĞİL. Senin amacın çalımı kolaylaştırmak ve soyulan cila katmanını almak için cilanın üstünden bir katman almak. Soyulma durunca ve sapın arkası eşit şekilde matlaşınca (ışığa tutunca parlak nokta görmeyeceksin) iş bitti.

Son olarak diyelim işler ters gitti. Diyelim, soyulma o kadar kötü ki ağaca kadar inmen gerekti. O zaman evet, sapına bir koruyucu uygulaman gerekecek. Çıplak ağaç mutlaka er ya da geç nemden sorun çıkarır. Fakat onu iş o noktaya gelirse konuşuruz.

IMG_20200908_115211.jpg

IMG_20200908_115217.jpg

Geri