Tel yüksekliği ve cızırtı sorunu

Merhaba arkadaşlar büyük zevk ve heyecan ile aldığım ibanez rg 370dx gitarimin telleri çok yüksek. Floyd rose köprüden indirince tel cizirdiyor 5 ve 6. Tellerde. Sap ayarını yaptım ama nafile... Lütfen yardım edin yeni aldım ama gitardan soğudum çalmak istemiyorum bunun yüzünden

Merhaba arkadaşlar büyük zevk ve heyecan ile aldığım ibanez rg 370dx gitarimin telleri çok yüksek. Floyd rose köprüden indirince tel cizirdiyor 5 ve 6. Tellerde. Sap ayarını yaptım ama nafile... Lütfen yardım edin yeni aldım ama gitardan soğudum çalmak istemiyorum bunun yüzünden
köprüde ince tellerin olduğu tarafı alçak, kalın tellerin bulunduğu tarafı daha yüksek yap

Köprü yüksekliği için ipucu vereyim. 14.perdede fretle tel arası maksimum 1.telde 1.5 - 1.7mm arası, 6.telde 2.2 - 2.4mm olsun. Fakat dediğim gibi maksimum. Ölçüm yapacak yarım milimetreyi ölçebilen cetvellerden alman lazım. O yoksa 1.5 ve 2mm penalarla da idare eder ölçüm yapabilirsin.

Sap ayarı yaparken de 12.tel fretle tel arası 1.telde maksimum 1.5mm, 6.telde 2mm olacak. Bızlama olmayacak şekilde iç bükey, dış bükey onları biliyorsun sanırım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Köprü yüksekliği için ipucu vereyim. 14.perdede fretle tel arası maksimum 1.telde 1.5 - 1.7mm arası, 6.telde 2.2 - 2.4mm olsun. Fakat dediğim gibi maksimum. Ölçüm yapacak yarım milimetreyi ölçebilen cetvellerden alman lazım. O yoksa 1.5 ve 2mm penalarla da idare eder ölçüm yapabilirsin.

Sap ayarı yaparken de 12.tel fretle tel arası 1.telde maksimum 1.5mm, 6.telde 2mm olacak. Bızlama olmayacak şekilde iç bükey, dış bükey onları biliyorsun sanırım.
Abi bi şeyler yaptım en alçak böyle oluyor sizce yüksek mi teller?

Dosyalar

• Screenshot_20200903_000409_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_20200903_000409_com.whatsapp.jpg
    130.5 KB · Gösterim: 140
Yüksek duruyor , sap ayari hassas bir olay , bazen delirtir adami , floydu falan ayarla once , telleri de dusur biraz , sonra sapi ayarla fakat her ceyrek turdan sonra sapa biraz masaj yap ve yarim saat bekle ki otursun yerine.
20. perde ve 1. perde ye basip 8. perde dolaylarinda teli degdirene kadar önce sapi ger , sonra ceyrek tur gevset ve 8. perde ile tel arasinda en alt telin kalinliginda yani 0.20mm civarinda bir pay kalsin. Sonra sorun kalirsa azicik yukselt telleri tekrar dene.

Benim bu söylediğim değerler ibanez, esp gibi markaların teknik destek dökümanlarından alıntılanmış maksimum değerler. Benim 3 gitarım var ve hepsinde de teller bu değerlere göre daha alçak. Benim bu rakamları yazmamın sebebi sınırların dışına çıkmanızı önlemekti. Fotoğraf göz yanıltabilir ama 1.5 - 2 mm arasıysa sorun yok demektir.
Her tel değişiminde biraz daha limitleri zorlayacak ufak ufak hassas ayarlarlar yaparsanız telleri frete yaklaştırmaya yönelik adım adım gitmek daha iyi olabilir.

Geri