Alıcı Değil Bakıcı Kişiler

Merhabalar bu başlık altında Sarı sitede Favoriyi Like sanan,Soru sorup olumlu cevap alınca geri dönmeyen,Ben bi düşüneyimci ve 6000 liralık alete 3000 olur mu diyici grup ile aramızda geçen garip diyalogları paylaşmamızı umuyorum.İlk görseller benden.

Dosyalar

• BD92EE4F-ACCC-4B44-B40B-8F65B3BCB00E.jpeg
    BD92EE4F-ACCC-4B44-B40B-8F65B3BCB00E.jpeg
    109.4 KB · Gösterim: 250
  • F920E458-7096-4FC9-8118-64F4723B503D.jpeg
    F920E458-7096-4FC9-8118-64F4723B503D.jpeg
    137.4 KB · Gösterim: 233
Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Fiyat konusu cidden çok kötü ama onun dışında sizi pek haklı bulmadım. İnsanlar mesaj atıp vazgeçebilmeli diye düşünüyorum. Sizin işiniz (gerçekten satmak istiyorsanız) salak saçma olmadığı surece gelen her soruya cevap vermek.
Doğrudur satıcı olarak yaptığım her alışverişte ve takasta alıcıyı memnun etmek benim görevim.Zaten ticaret yaptığım bu forumda da olan kişiler bunu doğrulayabilir.Ancak bu attığım gibi günde 15 mesaj alınca insanın isyan edesi geliyor.Şahsen bir mesaj yazıyorsam alıcıya en azından tamamdır teşekkürler düşüneyim diye geri dönmek zor değil diye düşünüyorum.20-25 ten fazla al sat yaptım.Bir yerden sonra can sıkıcı olabiliyor bu durum.Hepimizin günlük hayatta işleri var.Bazen arayıp 30-45 dakika konuştuğum potansiyel alıcılar benim istediğiniz fiyatın yarısı kadar bütçem var düşünür müsünüz diyor konuşmanın sonunda.Kimseyi kırmak gibi bir niyetim yok eğer kırdıysam affola.Sadece bana saçma geliyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Vay arkadaş ikinci el epiphonelar bile 6000 lira olmuş, gitar piyasasında daha kötü bir dönem görecek miyiz acaba...
Ben de üzülüyorum.Gitar 5500 gibi bir rakamdan gitti ve alacak bir gitar bulamadım sonrasında. gönül ister ki 0 fiyatları Vergiler vs vs ile zaten yüksek olan dolar kuru ile bir hayli uçmasın.Yıllar önce 2300 0 aldığım standard Pro gitarım 4600 gibi rakamlarda ilanda..

Letgo'da hala satılık mı tayfası var özellikle. Mankafa, ilanı her ay güncelliyorum, gelmiş 5-10 günlük ilana hala satılık mı diyor, evet diyorum ama cevap yok. Adamların tek derdi satılık mı değil mi...
Letgo kullanmayı bıraktım bu yüzden.Aslında hem Yazılımcı hem de kısmen tasarımcı olduğumdan dolayı ayrıca tüm ekipman ve model ayrıntılarını araştırmayı sevdiğimden,Reverb Gibi ama daha ufak çaplı bir müzik enstrüman sitesi+Mobil app i yapmayı düşünmüyor değilim.Bilinçli alıcı Bilinçli satıcı kıvamında bir mekan.Ancak bütçe konusunda sorun yaşamak gibi bir durumum var.Düzgün bir sunucu karşılamak falan filan derken boyumu bir hayli aşar.

Ben de bazen yoktan yere satıcılara mesaj atıyorum, bunun en önemli sebebi telefonunu paylaşmayan satıcılar ilanı kaldırırsa ve benim de elime sonrasında nakit geçerse iletişim kanalımız olsun diye. Letgo'nun ne yaptığı belli olmadığı için ordan gelen her mesajı normal karşılamak lazım, bi ara yanlışlıkla 20 kişiye hala satılık mı diye mesaj göndermiştim, bi ilan satılınca benzer ilanların hepsine toplu mesaj gönderiyordu, tam psikopat işi. 😅

Yanlışlıkla ben de bir iki sefer hala satılık mı diye mesaj attım ama sonra yanlışlıkla olduğunu belirtmiştim. Bana mesaj geliyor satılık mı diye, evet diyorum, bir iki gün sonra mesajı tekrar görünce alıcı mısınız diyorum, ?? falan yolluyorum görülmesine rağmen yine cevap yok. Yanlışlıkla olduysa pardon deyip açıklamak zor olmasa gerek. Şimdi buraya ekran görüntüleri de koyabilirim ama kes biç düzenle ile uğraşmak istemiyorum.

Like gibi ilanı favoriye ekleyenlerden daha önce ben de bahsetmiştim. Yine bu neyse, çok önemli bir şey değil ama saçma yani. 15-16 favori varken ilanı yayından kaldırmışım, üzerinden 3-5 ay geçmiş bakıyorsun 14-15 favori hala duruyor. Adam favori listesine bile bakmıyor. Tek mantıklı açıklamam indirim ile kelepir yakalarsam alırım sonra satarım kafası için bildirim bekleyenler yapıyor bunu.

Benim favorilerimde 3 adet 1 milyon TL üstü araba var 🤣 her şeyi açıklamaya ihtiyaç da yok aslında, bazı astronomik fiyatlı ürünleri bunlar bu fiyatlara satılıyor mu diye ekliyorum, bazen bi şeyler belki indirime girer diye ekliyorum, istatistik çıkarmak için falan ve hatta bazen ikincil ihtiyaç olarak almayı düşündüğüm bi ürün için 10 tane benzer ilanı favoriye ekleyip kim istediğim fiyata yakın bi fiyata indirirse onu aldığım da oluyor. Herkesin farklı bi alışveriş bütçesi ve yöntemi var, mesela bazen satılmış ilanları favorilerimden silmediğim de oluyor ki sonradan siteye girişimde aratma yaparken o ürünlere benzer bi şey var mı diye hatırlamak için... Belki sizin ilanları da ben favoriye eklemişimdir. Sonuçta favoriye eklemek parayla olmadığı için insan bazen boş bulunabiliyor. Kendi adıma ilânlarınızı favorilerime ekleme ihtimalim (geçmişte ya da gelecekte) doğduğu için özür dilerim.🤣

Benim favorilerimde 3 adet 1 milyon TL üstü araba var 🤣 her şeyi açıklamaya ihtiyaç da yok aslında, bazı astronomik fiyatlı ürünleri bunlar bu fiyatlara satılıyor mu diye ekliyorum, bazen bi şeyler belki indirime girer diye ekliyorum, istatistik çıkarmak için falan ve hatta bazen ikincil ihtiyaç olarak almayı düşündüğüm bi ürün için 10 tane benzer ilanı favoriye ekleyip kim istediğim fiyata yakın bi fiyata indirirse onu aldığım da oluyor. Herkesin farklı bi alışveriş bütçesi ve yöntemi var, mesela bazen satılmış ilanları favorilerimden silmediğim de oluyor ki sonradan siteye girişimde aratma yaparken o ürünlere benzer bi şey var mı diye hatırlamak için... Belki sizin ilanları da ben favoriye eklemişimdir. Sonuçta favoriye eklemek parayla olmadığı için insan bazen boş bulunabiliyor. Kendi adıma ilânlarınızı favorilerime ekleme ihtimalim (geçmişte ya da gelecekte) doğduğu için özür dilerim.🤣
Evet açıkçası favori sayısına ben bile bakmıyorum genellikle.Ancak benim Burda asıl isyanım yukarı da da dediğim gibi.Hiç almaya bütçenizin yetmeyeceği ya da almayacağınız bir ürün için satıcıyı neredeyse 1 saat boyu telefonda oyladınız mı? Ya da aradıysanız bile baştan Bu durumu belirtmek daha mantıklı değil mi.Örneğin bu bahsi geçen gitar için yaklaşık 3-4 önce sıfır almak istediğini ve yorumlarımı merak ettiğini dile getirmişti.yaklaşık 30-45 dakika telefonda konuştum tecrübelerimi aktardım,kendisi sıfır Aldıktan sonra da aynı şekilde haberleştik,Bunun dışında site üzerinden yazışmalarımızda var.Başka bir örnek olarak 2-3 hafta önce bir arkadaş şuan almaya durumum yok ama 1-2 aya alabilirim diye denemeye gelmek istedi,Evime misafir ettim,Muhabbet ettik,vs vs.Yani kısacası Etik olan hangisidir böyle bir durumda? Benim isyanım aslında tam olarak bunadır.

Forumda yüzlerce bu şekilde konuşma ss i mevcut.Bir anlık dalgınlıkla bir ss in adını açık bırakmıştım ancak düzenledim.
Evet bu pek dikkate alınmayan bir şey. Bu foruma özel değil. Sosyal medya falan gırla.

Diğer meselelere gelince, ben pek takılmıyorum. Zamanında benim bir gitar için yoklayıp sonra "ya sen bilen bi abiye benziyorsun, şu ilan nasıl" diyenlere de elden geldiğince cevap verdim. Bir ara telefondan öğrenci ayakları çekip zaten çok uygun fiyatlı şeylere hatırı sayılır ve son derece abuk indirim isteyen olmuştu, onu dahi üzmeden reddettim. Öte yandan, kötü bir günümde "x yazmışsn ama ben y düşünüyorum" diyeni fena haşlamışlığım da olmuştur. Burada kişisel bir rahatsız olma eşiği var. Bu da sabit değil. Bu gibi muhabbetlere girmek istemiyorsanız konsinye usulü çalışan namı iyi satıcılar var, onları öneririm.

Hocam beni favori düşmanı gibi göstermeyin yahu. :D Saydığınız sebepler ve başka sebepler yüzünden ben de favoriye ekliyorum, buna lafım yok ama ilan yayından kalktıysa siliyorum. Lafım da buna zaten. İlanı kaldırmışım 5 ay olmuş ama favorilerin en az %80'i duruyor. Sizin bunun için söylediğiniz sebeple yapan kişiler, eminim ki benim üstteki mesajımda bulunduğum ithamdaki kişilerden daha az azdır. :)

Geri