Bend yaparken akort kaçıyor

Saygıdeğer abilerim, ablalarım, kardeşlerim benim bir sorunum var. Telleri akortladığımda herşey güzel fakat bend yapınca akort birazcık düşüyor bunu akort programımdan görebiliyorum. Ne yapmalıyım fikriniz var mıdır?

-Kaba tabirle “tellerim akortu tam oturmamıştır”.Bunun için ilk tel değişiminde akort kararlılığı sağlayıncaya kadar tele masaj yapmak tavsiye edilir.Misal re telini akortlayacaksınız,akort cihazında re notasını buluncaya kadar teli sıkıyorsunuz ve re notasını buldunuz.İşte tam bu noktada “tamam akortlandı” diyerek başka bir tele geçmemelisiniz.Çünkü o tel akort kararlılığını henüz kazanmamış oluyor ve 3-5 saniye sonra o tele vurduğunuzda re sesi alamadığınızı göreceksiniz.Bunun çözümü tel masajıdır.tele sürekli masaj yaparak re notasını bulun ve bunu bir kaç kez yapın.Defalarca re sesinden kaydığını göreceksiniz.Bıkmadan devam edin ve göreceksiniz ki birkaç denemeden sonra artık re sesinde akort stabil hale gelecek ve kaymayacak.Bu sizin tel masajı pratiğinize göre 40 saniye de sürebilir 5 dakika da.Aşağıya tel masajıyla ilgili bir video bırakıyorum.Bence en yüksek ihtiimal budur.(Eagles grubunun gitaristi anlatıyor videoda)

-Diğer bir ihtimal de akort tutmayan telin burgusunda problem olmasıdır.Eğer burgu sorunluysa en muhtemel sebep burgunun vidasının gevşemiş olmasıdır.Akort tutmayan telinizin burgusundaki vidaları kontrol edin

-Diğer bir ihtimal strin tree’lerin sorunlu olması olabilir (bazı gitarlarda 1 bazılarında 2 adet olan ve tellerin altından geçirilerek daha kararlı bir akort için kafa kısmına monte edilmiş 2 metal vida diyebiliriz).Bunların vidalarında gevşeme olabilir,ya da tele temas eden yüzeylerinde aşınma olabilir.Akort tutmayan teliniz string tree’den geçiyorsa ilgili string tree’yi kontrol edin mutlaka

-Diğer bir sebep de üst eşik olabilir.Üst eşik de akort stabilliğine etki eden bir faktördür.Akort tutmayan telin geçtiği üst eşik yuvasını kontrol edin.Aşınma,kırılma vb.olabilir.Yükseklik farklı da olabilir.Düşük ihti

-Saddle’la ayarları temel olarak tel yüksekliğini ayarlamaya yarasalar da akort sorunu oluşturabilirler.Akort tutmayan telin geçtiği saddle’ın üzerinde korozyon,parçalanma vb.olup olmadığını kontrol edin.Düşük ihtimal

-Sap ayarı yine akort sorunu oluşturan bir sebepdir.Fakat bu durumda akort önce düzelip bend atarken kaybolmaz.Gitar hiç akort tutmaz.Sizin sorununuzun bu olduğunu sanmam.Çok düşük ihtimal

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkür ederim. Birkaç hafta önce gitarımın tellerini değiştirdim, sonra akortlayıp hemen çalmaya başladım büyük ihtimalle dediğiniz gibi sorun olabilir tekrardan teşekkür ediyorum.

Geri