Mikrofon Preamp Önerisi

Selamlar,

Ben evde kendi bestelerimizin kayıtlarını alıyorum. Vokal için Se Electronics X1 condenser mikrofon kullanıyorum. Mikrofondan doğrudan Line 6 UX2 ses kartına giriş yapıp kayıt alıyorum ve diğer enstrumanların kaydı da tamamlandığında mix yapıyorum.

Sorum şu. Vokal kaydını kayıtta daha doğal, sıcak hale getirmek için mikrofon preamfisi kullanmamı önerir misiniz? Eğer preamfinin kullanışlı olabileceğini düşünüyorsanız önerebileceğiniz marka-model var mıdır? Şimdilik ayırabileceğim bütçe düşük. Yani ekonomik cihazlar işimi görecek performans verirse önceliğim onlar olacak. Ancak daha pahalı bir şey almam gerekirse bekleyip alabilirim belki.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Edit: Araştırmalarım esnasında şu ilanlara rastladım.

İlanlardaki ürünler hakkında tecrübesi olan arkadaşlar da yorum yaparsa sevinirim.

Son düzenleme:
Bahsettiğiniz alternatifler içerisinde ART bence daha iyi. Ayrıca bütçenizi biraz daha arttırarak SP VTB-1'in 2. ellerine de bakabilirsiniz. SP bu alternatiflerden daha iyidir. Ama ben sizin yerinizde olsam elinizdeki kartı elden çıkarıp , mic-pre'ye vereceğim parayı bütçeme dahil ederek ( ve hatta bütçemi biraz daha arttırarak ) konvertör ve mic-pre'leri daha düzgün bir ses kartı alırdım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bahsettiğiniz alternatifler içerisinde ART bence daha iyi. Ayrıca bütçenizi biraz daha arttırarak SP VTB-1'in 2. ellerine de bakabilirsiniz. SP bu alternatiflerden daha iyidir. Ama ben sizin yerinizde olsam elinizdeki kartı elden çıkarıp , mic-pre'ye vereceğim parayı bütçeme dahil ederek ( ve hatta bütçemi biraz daha arttırarak ) konvertör ve mic-pre'leri daha düzgün bir ses kartı alırdım.
Ses kartı tavsiyeniz nedir peki? Önerdiğiniz seviyede bir ses kartı aldığımda mic preye gerek kalmaz mı sizce?

ART iyidir, ben başka bir modelini kullanmıştım yıllar evvel daha çok seçeneği vardı sinyal işleme açısından ve kendime uygun olanı seçince gayet güzel sonuçlar almıştım. Ses kartım Focusrite 2i2'ydi, sonra başka bir preamp aldım, daha güzel sonuçlar aldım. Lamba işin içine girince, harmonikler biraz daha artacağından ton daha canlı gelir. Ses değişime uğrayacak fakat bu değişim yüksek ihtimalle hoşunuza gidecek. Transparanlık azalacak yani. Katacağı karakter hoşunuza gider diye tahmin etsem de, sonradan post'ta düzenleme yaparsınız sevmediğiniz yerler konusunda.

Not: lambalar işin içine girince gürültü de artabilir, haberiniz olsun ama bunu sorun etmezsiniz diye düşünüyorum.

Ancak benim asıl bahsedeceğim, şimdi o zamanlara dönsem hiç o işlere girmezdim, çünkü sizin de ses kartınız alt seviye. Audient id14'ü almak için onları satmıştım ve ne kadar doğru yaptığımı anladım. Ses kartını yükseltince zaten daha iyi mic pre'ye sahip olabilirsiniz fakat asıl bonus daha iyi converter kalitesi oluyor. Fark, eski mic pre'lerle aldığımdan çok daha fazla olmuştu. Özetle o ses kartını değiştirmenizi tavsiye ederim :)

Bu arada çalışmalarınızı denk geldikçe dinliyorum, derli toplu temiz işler yapıyorsunuz. Daha da güzel miksler için, doğru yoldasınız :)

Bu arada çalışmalarınızı denk geldikçe dinliyorum, derli toplu temiz işler yapıyorsunuz. Daha da güzel miksler için, doğru yoldasınız :)

Öncelikle motive edici yorumunuz için çok teşekkür ederim. Eldeki kısıtlı imkanlarla iyi-kötü bir şeyler yapmaya çalışıyorum 🙂

Sizin yanıtınız ile beraber gelen iki yanıtta da ses kartımı değiştirmem konusunda hemfikirsiniz. O halde ses kartını satılık ilanına ekliyorum. Tavsiye ses kartı öneriniz var mıdır?

Tabii ki kendi ses kartım :D Çevremde kime aldırdıysam çok memnunlar. Çok araştırıp almıştım, siz de internette araştırırsanız zaten göreceksiniz. Kıyaslama kayıtları da yapmıştım ama kim bilir nerededir, ciddi fark var. Id4 yerine Id14 ve üstü olsun ama... Steinberg, Focusrite, Presonus vs. daha uygun kalabilir ama üstüne eklediğiniz miktara fazlasıyla değecek emin olun. DI girişi özellikle muazzam çalışıyor gitarı direkt girmek ya da prosesör takmak için. Tabii benim yorumlarımdan ziyade internette ulaşılabilir kıyaslamalara, ses örnekleriyle birlikte bakın şimdiden, içiniz rahat olsun.

Ses kartı tavsiyeniz nedir peki? Önerdiğiniz seviyede bir ses kartı aldığımda mic preye gerek kalmaz mı sizce?

Kullandığınız sisteme harici bir mic-pre eklerken şu iki önemli kriteri göz önünde bulundurmak gerekli :
1-) Alacağım mic-pre ; elimdeki mic-pre'ye göre bana ciddi anlamda sınıf atlatacak mı ?
2-) Elimdeki ses kartının konvertörleri ; alacağım mic-pre'nin sağladığı avantajları benim kayıtlarıma tam anlamıyla yansıtabilecek mi ?
Eğer bu sorulara vereceğiniz cevaplar "evet" olur ise o işe kalkışmak lazım. Yoksa hiç bir anlamı olmaz bence.

Ben sizin yerinizde olsam ; hedefime örneğin RME tarzı bir ses kartını koyar ve zaman içerisinde bu hedefimi realize ederdim. Çünkü bu tarz üst segment bir kart ile hem konvertör hem de mic-pre kalitenizi aynı anda optimize etmiş ve yükseltmiş olursunuz.

Tabii ki kendi ses kartım :D Çevremde kime aldırdıysam çok memnunlar. Çok araştırıp almıştım, siz de internette araştırırsanız zaten göreceksiniz. Kıyaslama kayıtları da yapmıştım ama kim bilir nerededir, ciddi fark var. Id4 yerine Id14 ve üstü olsun ama... Steinberg, Focusrite, Presonus vs. daha uygun kalabilir ama üstüne eklediğiniz miktara fazlasıyla değecek emin olun. DI girişi özellikle muazzam çalışıyor gitarı direkt girmek ya da prosesör takmak için. Tabii benim yorumlarımdan ziyade internette ulaşılabilir kıyaslamalara, ses örnekleriyle birlikte bakın şimdiden, içiniz rahat olsun.

300-500 liralık bir preamp ile bu işi halledeyim diye düşünürken olay başka boyutlara ulaştı 🙂 Bakalım hocam, bir çaresini bulmaya çalışacağım. Preamp almaktan vazgeçtim ama. Kıymetli yanıtlarınız için çok teşekkür ederim. 🙂

Geri