4000-4500 tl arası amfi

Marshall origin 5watt kullanan/kullanmış olan var mı? Ayrıca EL84 mü yoksa 12BH7/ECC99 mu daha kolay temin edilebilir? (thomann'da DSL5CR'nin sayfasında 12bh7 yerine ecc99 da kullanılabileceği belirtilmiş) Eğer DSL5CR'yi alamazsam bu model de 8inç hoparlör ve tek kanal olmasına rağmen (hani 8inç kimi zaman yabana atılıyor olsa bile) tonları hoşuma gitti. Belki bunlara %20-25 bile verseler alınabilir. DSL5cr alamazsam dsl1 alacağıma bunu alırım. lambalı ile Katana/Marshall Code alternatiflerim arasına girmiş durumda bu şık
yani bu durumda
1)Marshall DSL5CR
2)Marshall Origin 5w
3)Boss Katana 50 mk2 (Garage sale'e kadar stoğa gelir veya bu modele özel indirim devam ederse)
4)Marshall code25
Dostum kusura bakma ama rastgele amfi isimleri ortaya atıyorsun gibi.... Origin tek kanal 5w yani drive alacam diye komşunun duvarındaki tabloyu yerinden sökersin. Katana solidstate konusunda bence en başarılı 2-3 amfiden biri. Code yine bence çöp. DSL oldukça iyi ama onu da 5w olduğu için apartman ortamında zaptetmek zor - kısık modu var onda çalınca da ton kaybı oluyor biraz bence.

Sarı sitede bir tane irt30 gördüm dün Laney. 4500 gibi oldukça ucuz bir rakamdan satılıyor. Ben şu an sahnede kullanıyorum aynısından.

3 kanal
1 boost
Reverb
Bunların hepsi footswitchten kontrol edilebiliyor. Delay ve wah al git aleti 👍

2. El Marshall valvestate serisinden bir amfi cok guzel isini gorur. Hatta yillar once bir dergide jim marshall a soruyorlar en begendiginiz amfiler hangileri diye , o da jcm800 ile valvestate serisi gercek marshall drive i veren aletlerdir diyor. Hem cebinde para kalir hem de hakiki marshall drive i kullanirsin. 8080 , 8240 , 8100 , hatta 8040 modelleri seni her turlu tatmin eder. Ille de lambali olsun dersen eski jtm serisi yine ucuz ve iyidir. Ille de sifir olsun diyorsan ucuz alternatiflere bak , yeni uretim amfilerin cogu smd komponentli cift baski pcb kullaniyor , yani marshall ile cin mali bir amfi arasinda cok fazla kalite farki yok. Laney lionheart de yine cok lezzetli cleanleri olan bir amfi fakat drivelari marshall tadinda degildir. Ya da kit falan alip 18w bir marshall yap kendine , en kral jcm800 tadini onlarla alirsin.

2. El Marshall valvestate serisinden bir amfi cok guzel isini gorur. Hatta yillar once bir dergide jim marshall a soruyorlar en begendiginiz amfiler hangileri diye , o da jcm800 ile valvestate serisi gercek marshall drive i veren aletlerdir diyor. Hem cebinde para kalir hem de hakiki marshall drive i kullanirsin. 8080 , 8240 , 8100 , hatta 8040 modelleri seni her turlu tatmin eder. Ille de lambali olsun dersen eski jtm serisi yine ucuz ve iyidir. Ille de sifir olsun diyorsan ucuz alternatiflere bak , yeni uretim amfilerin cogu smd komponentli cift baski pcb kullaniyor , yani marshall ile cin mali bir amfi arasinda cok fazla kalite farki yok. Laney lionheart de yine cok lezzetli cleanleri olan bir amfi fakat drivelari marshall tadinda degildir. Ya da kit falan alip 18w bir marshall yap kendine , en kral jcm800 tadini onlarla alirsin.

Selam Koray. Yazdıklarına katılıyorum, yalnız Laney konusunda yukarıdaki mesaja ithafen yazmış olabilir misin bilemedim ancak, dediğin gibi lionheart serisi öyledir. Ben ironheart serisi önermiştim. Iron serisi lion serisinden tamamen farklı, klasik british sound için üretilmiş aletler ve oldukça iyi bir alternatif. Postlar arka arkaya geldiği için kafa karışıklığı olmaması açısından yazdım.

Dostum kusura bakma ama rastgele amfi isimleri ortaya atıyorsun gibi.... Origin tek kanal 5w yani drive alacam diye komşunun duvarındaki tabloyu yerinden sökersin. Katana solidstate konusunda bence en başarılı 2-3 amfiden biri. Code yine bence çöp. DSL oldukça iyi ama onu da 5w olduğu için apartman ortamında zaptetmek zor - kısık modu var onda çalınca da ton kaybı oluyor biraz bence.
Sakın yanlış anlamayasın. Hani daha önce de bu önerilerde bulunmuştun. Bu forumlarda fikrine önerilerine dikkate aldığım bir arkadaşsın. İşte bu modeli hiç deneme fırsatı da bulamadığım için aklımı çeliyor devamlı. Zaten gitar çaldığım oda ile benzer bir ortamda denemeden, bir de zaten iyi bir indirim olmadan almak hayal oldu gibi. Zaten code serisinin usb soketi çok kullanışlı sayılmaz. Aslında Katana için zuhalde bi indirim vardı ama ne web ne de mağaza stoklarında kalmamış gibi görünüyor. Bakalım gelir de indirim devam ederse ya da garage sale'e girerse-o süreçte de stoğa gelmiş olması lazım-o olacak gibi görünüyor. Prosesör fonksiyonu da görecek ayrıca

Son düzenleme:
Sakın yanlış anlamayasın. Hani daha önce de bu önerilerde bulunmuştun. Bu forumlarda fikrine önerilerine dikkate aldığım bir arkadaşsın. İşte bu modeli hiç deneme fırsatı da bulamadığım için aklımı çeliyor devamlı. Zaten gitar çaldığım oda ile benzer bir ortamda denemeden, bir de zaten iyi bir indirim olmadan almak hayal oldu gibi. Zaten code serisinin usb soketi çok kullanışlı sayılmaz. Aslında Katana için zuhalde bi indirim vardı ama ne web ne de mağaza stoklarında kalmamış gibi görünüyor. Bakalım gelir de indirim devam ederse ya da garage sale'e girerse-o süreçte de stoğa gelmiş olması lazım-o olacak gibi görünüyor. Prosesör fonksiyonu da görecek ayrıca

Bu konuda @solitude71 ’a kulak verin bence. Code ile Katana’yı Yanyana koyup 1 saat kadar vakit geçirdim. Katana kılıcı çekip ikiye böldü code’u. Şaka bir yana çok daha fonksiyonel bir alet. Daha önce de söylemiştim, Marshall code modelleri üretilmek için üretilmiş, çağa ayak uyduramamış ürünler bence.

Yanlış anlamam... fikir paylaşıyoruz sonuçta. Ben sadece 25-50w solid amfilerle dağları taşları oynatacak Origin aynı listede diye laf attım. Origin denemedim ama çok okudum o seri ilk çıktığında. Dediğim gibi single channel dedin mi eski usül ver volume'ü ver volume'ü evde çalmak zor olur.

Bu konuda @solitude71 ’a kulak verin bence. Code ile Katana’yı Yanyana koyup 1 saat kadar vakit geçirdim. Katana kılıcı çekip ikiye böldü code’u. Şaka bir yana çok daha fonksiyonel bir alet. Daha önce de söylemiştim, Marshall code modelleri üretilmek için üretilmiş, çağa ayak uyduramamış ürünler bence.
Eyvallah ve estağfurullah. Sadece denediğim aletlerle ilgili net fikrimi paylaşıyorum, hiçbir marka modelin fanatiği değilim ama Code gerçekten Katana'ya göre oyuncak :)

Yanlış anlamam... fikir paylaşıyoruz sonuçta. Ben sadece 25-50w solid amfilerle dağları taşları oynatacak Origin aynı listede diye laf attım. Origin denemedim ama çok okudum o seri ilk çıktığında. Dediğim gibi single channel dedin mi eski usül ver volume'ü ver volume'ü evde çalmak zor olur.
Yok ben lambalı tercihlerimi ön planda tutmanın yanı sıra biraz da fiyat bakımından öyle bir sıralama yaptım. Dsl5'in indirimi istedim gibi olmazsa sıradaki lambalı, olmadı transistörlü amfiler diye. Tabi katana, transistörlü denilip geçilemez ama.

Ben dsl 5 aldim gecen sene thomann dan , benim gozumde marshall in mg serisi bile daha iyi. Zevk meselesi ama lambali deyip kanmamak lazim , cok guzel transistorluler de var.

Ben dsl 5 aldim gecen sene thomann dan , benim gozumde marshall in mg serisi bile daha iyi. Zevk meselesi ama lambali deyip kanmamak lazim , cok guzel transistorluler de var.
Dsl5CR değil mi? Sanırım dsl5c'leri geçen sene anca tükettiler. Valla dsl5cr'nin drive tonları beni daha çok tatmin etti youtube'da izlediğim kimi videolarda ama işte dsl5cr'nin bile çıkardığı sesin apartman dairesinde zaptedilemez olduğu söyleniyor. Volume'u en az yarısına kadar(?) Açmadan çıkan tonun tatmin etmeyeceği ve de low powerda ton kaybına uğradığı bir yana. Yani ben amfi katının ya da hoparlörünün her an beni yarı yolda bırakacağını düşündüğüm 10 senelik mg15fx ile ne kadar açarak çaldığımı kimse bilmiyor. Ya da ben apartman dairesinde gitar çalan forum sakinlerinin ne kadar açabildiğini bilmiyorum. Elbette vardır ama bi bildikleri. Denemeden almam-makul bi indirim olmadan alamam. %80 gibi çok büyük bir ihtimalle Boss Katana 50 mk2 alacağım.

Dsl5'i ben de hiç begenmemistim denediğim de. Bence ne alacağınıza karar vermeden gidin dsl serisini bir deneyin, herkesin zevkine uyan bir amfi degil sanirim.

DSL5CR'nin thomanndaki ürün sayfasında, sound örneklerindeki DI nedir? yabancı bir sitede görmüştüm ama tam anlamadım. Bilgisayara/miksere bağlanan Emulated Out ya da güç seçeneğiyle ilgili bir kavram muhakkak ama tam anlamadım.

DSL5CR'nin thomanndaki ürün sayfasında, sound örneklerindeki DI nedir? yabancı bir sitede görmüştüm ama tam anlamadım. Bilgisayara/miksere bağlanan Emulated Out ya da güç seçeneğiyle ilgili bir kavram muhakkak ama tam anlamadım.
Emulated Out + di box şeklinde ses kartıyla alınan çıktı oluyor sanırım.

merhaba ;

tarzını bilmiyorum ama o fiyat aralığında alabileceğin en iyi 2 amfiyi yazayım sana başkalarına bakma hiç :)

1 . peavy classic 30 - clean ve overdrive tatmin eder headroom güçlü pedal desteği ile her sound alabilirsin .

2. blackstar ht40 club vintage pro - V30 kabin var içinde sadece bir boostler ile her ton alırsın .

bunlar kombo önerileri he blues junior bir alternatif ama okadar para vereceğine 2000-2500 aralığında laney cub12 al aynı sound alırsın . ev için peavy kontrolü biraz zordur . ama send returnden bir volüme potansı taktınmı kontrol edilebiliyor . bunlar o kalem aralığından en transparan pedalının gitarının soundlarını alabileceğin amfiler . onun dışında marshall dsl40 olabilir ama marshall sound kurlulamazsın . laney ırt30 var geresiz bir mid ne yapsan gitmez :) orange th30 var ondada grunge tonlarda amfinin karakteri çok ön plandadır .

alternatif olarak rack sistemlere yönelebilirsin ev için hem kontrolü kolay hemde taşıması kolay tabi hastalık olursa 2u ile başladığın sistem alır başını gider :)

marshall jmp1 , engle e530 , ada mp1 , sansamp psa1.1 alternatif preamplar yanına birtane gmajör alıp hem lambalı sound hemde hemde evde çok kısık volüme lerde çalabilme imkanın olur pratikte 2u luk bir sistem işini görür yanına birtane power amp yada kabin + pedal versiyonlu power amp alıp işi çözebilirsin . engle da power amp gerek yok kendi üstünde 2w power var ende fazlasıyla iş götüyor sahnedede bulunan amfinin returnünden girip çalabilirsin .

Konuyu hortlatmış oldum kusura bakmayın ama şu hususu gerçekten merak ediyorum.
Bildiğim kadarıyla Origin serisinde Power switch var, yani amfi 0,5 watt'a inebiliyor. Birçok lambalı amfide bu seçenek var diye biliyorum (Blackstar HT5R mk2, Marshall Origin, Marshall DSL5, Laney Cube12 vs)
Evde lambalı kullanmak isteyen biri için bu bir seçenek olabilir mi ? Tek kanallı bir lambalıda 0,5 - 1 Watt düzeyinde bile amfiden drive almak için ev ortamında huzursuzluk verici bir ses seviyesine mi çıkmak gerekir ?

Konuyu hortlatmış oldum kusura bakmayın ama şu hususu gerçekten merak ediyorum.
Bildiğim kadarıyla Origin serisinde Power switch var, yani amfi 0,5 watt'a inebiliyor. Birçok lambalı amfide bu seçenek var diye biliyorum (Blackstar HT5R mk2, Marshall Origin, Marshall DSL5, Laney Cube12 vs)
Evde lambalı kullanmak isteyen biri için bu bir seçenek olabilir mi ? Tek kanallı bir lambalıda 0,5 - 1 Watt düzeyinde bile amfiden drive almak için ev ortamında huzursuzluk verici bir ses seviyesine mi çıkmak gerekir ?
0.5 watt ve 1 watt modları konusunda değil ama şu konuda bu konuya katkı sağlayabilirim:
Blackstar HT5'ler evde çalınsın diye üretilmiş aletler zaten. İster 1 watt modu olsun ister olmasın. Alet zaten düşük ses seviyelerinde distortionda dolu dolu ve yoğun ton verebiliyor, bunu da sadece 2 tane lambaya sabip olmasına borçlu. Eski ht5'im de böyleydi, 4 yıldır kullandığım HT Metal 5'im de aynen böyle. Bir noktadan sonra sesi açmaya devam etmek tonun hacmini ve derinliğini azaltıyor(ses seviyesini artırsa bile) çünkü alet düşük ses seviyeleri için tasarlanmış gibi özellikle.
Sıkıntı şu ki blues ve geleneksel rock gibi single coil manyetiklerle haşır neşir adamlar için bu aletin cleani, kendini bu alanda kanıtlamış amfilere kıyasla geride olur bence. Çünkü cleande volume'u açınca renkleniyor ton, düşük seviyelerde transistörlü bir amfiden farkı yok gibi cleande. Benim ihtiyacımı da çok güzel karşılıyor bu clean ton single manyetikle ama herkes beğenmeyebilir.

0.5 watt ve 1 watt modları konusunda değil ama şu konuda bu konuya katkı sağlayabilirim:
Blackstar HT5'ler evde çalınsın diye üretilmiş aletler zaten. İster 1 watt modu olsun ister olmasın. Alet zaten düşük ses seviyelerinde distortionda dolu dolu ve yoğun ton verebiliyor, bunu da sadece 2 tane lambaya sabip olmasına borçlu. Eski ht5'im de böyleydi, 4 yıldır kullandığım HT Metal 5'im de aynen böyle. Bir noktadan sonra sesi açmaya devam etmek tonun hacmini ve derinliğini azaltıyor(ses seviyesini artırsa bile) çünkü alet düşük ses seviyeleri için tasarlanmış gibi özellikle.
Sıkıntı şu ki blues ve geleneksel rock gibi single coil manyetiklerle haşır neşir adamlar için bu aletin cleani, kendini bu alanda kanıtlamış amfilere kıyasla geride olur bence. Çünkü cleande volume'u açınca renkleniyor ton, düşük seviyelerde transistörlü bir amfiden farkı yok gibi cleande. Benim ihtiyacımı da çok güzel karşılıyor bu clean ton single manyetikle ama herkes beğenmeyebilir.
Çok güzel özetlemişsin :) bende de Blackstar HT5R MKII var, gerçeken ev için çok uygun bir amfi ve 2 kanalı olduğu için sese abanmak gerekmiyor, ayrıca power switch ile 0,5 Watt'a inebiliyor. Clean'ler konusunda birebir aynı şeyi düşünüyorum.
Ancak benim sorum daha çok tek kanallı ve power switch olan amfiler içindi (Marshall origin, Laney Cube vb) bu amfilerde düşük watt modunda amfinin sesini kırmak mümkün müdür ?

Geri