Gary Moore tonu ve ekipmanları

gitar, manyetikler, amfi ve tuşe(türkçesi heralde dokunuş, yani çalış stilin , klavyeyi kavrayışın, tellere basışın, pena vuruşun bile), ton için tüm o pedallardan daha önemli

Çok uğraşılıp, didinilip Gary Moore gibi çalınabilir daha doğrusu onun yazdıkları taklit edilebilir belki ama o adam gibisi, bir daha geçmez Dünya yakınlarından...

1 e 1 ton yakalamaya çalışmak gereksiz bir eylemdir, kaldıki gitaristler akşam çaldığı tonu sabah tutturmakta zorlanır.

Onun için çalınması/benzetilmesi gereken bir ton varsa onu elementlerine ayırmak lazım

En önemlileri :

1 Gitarın karakteri ( Stratmı, lespaulmu, hollowbody bir aletmi, sonra teknik özellikleri (floyd rose?, humbucker?, sustainer? gibi ) gelir)

2 Drive : Driveın huyu suyu ( Memleketi, gain , genel eq yapısı, )
3 Compressyon ( Varmı yokmu, nekadar var)
4 Modulasyon efektleri ( Chorus, phaser flanger familyasından neler var)
5 Delay ( Delay time nekadar, feedback nekadar, nasıl mixlenmiş )
6 Reverb ( Mekanın genişliği, rengi, early reflectionlar)

Bunları tutturduğunuz zaman aynı aletlere sahip olmaya gerek kalmaz, materyali hakkını vererek çalıyorsanız benzetirsiniz

341-Phalanx demiş ki:
Peki bu adam neden processor kullanmamakta ısrar ediyor?

Burda olay senin Gary'nin tonunu yakalaman mı? yoksa merak için mi? soruyorsun..
Sana tavsiyem Line6 POD II ve XT al daha sonra Line6.com gir orda Gary nin tonlarını indir POD'a gönder bayaa yaklaşırsın o tona, hatta ve hatta hangi şarkının tonunu istiyorsan tek tek seç....

Ya aslında ses o aletlerin tümünden gelmio Gary babadan gelio resmen.O Les Paul da gitar deil Gary nin uzantısı bir uzvu gibi bişi :D Dalga geçmiorm ya harbiden öle gibi gelio insana :D

benim için önemli olan ton tutturmak aynı tonu taklit etmek değildir.aslında herkesin kendi tonunu bulması yada sevdiği bir tonda şarkıları çalması lazım ama cover müzik yapıyosanız dinleyici kasettede duyduğunun aynısını ister.bu yüzden yaklaşmaya çalışırsınız.ben kendi açımdan oldukça yaklaştığımı söylebilirim.maun ağacından yapılmış bir gitar (cort KX1F) ve boss gt-8 ve behringer ultra-g ile tona oldukça yaklaşıyorum.öyle bütün ekipmanları almakla falan ilgisi yok bence olayın.kib.kolay gelsin.müzikle kalın.:D[/i]

Geri