Midi Klavye İçin Ses Kartı Tavsiyesi

Arkdaşlar Merhaba,
M-Audio Axiom midi klavyemi sahnede canlı performans sırasında kullanmak istiyorum. Ses kartı şart mıdır? (Klavyemde jack girşi yok, sahne için gerekiyor diye düşünüyorum)
Şart ise uygun fiyatlı ses kartı tavsiye edebilir misiniz?

Eğer midi klavye ile herhangi bir hardware sound modülü tetikleyecek iseniz ses kartına ihtiyacınız yok. Midi klavyeyi midi çıkışından sadece modüle bağlayacaksınız ve iş bitecek.

Ama eğer bu iş için vsti ( sanal enstrüman ) kullanacaksanız ; ayrıca bilgisayar ve ses kartı gerekli. Bu tür sahne/canlı kullanımında ses kartının latency değerinin düşük olması ve kartın stabilitesi çok önemli. Bu konularda emniyetli tarafta kalabilmek için RME vbg. üst segment ses kartlarını tercih etmek lazım. Onlar da maalesef ucuz değil.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Laptop ve Ableton'la birlikte kullanmak istiyorum. Birkaç model önerebilir misiniz? Latency değerinin düşük olduğunu nasıl anlarım?
Evde ses kartsız laptopa bağladığımda latency hissetmiyorum. Gecikmeyi ölçebilir miyim?

Laptop ve Ableton'la birlikte kullanmak istiyorum. Birkaç model önerebilir misiniz? Latency değerinin düşük olduğunu nasıl anlarım?
Evde ses kartsız laptopa bağladığımda latency hissetmiyorum. Gecikmeyi ölçebilir miyim?
Latency değerinin düşük olup olmadığını zaten kulağınızla duyacaksınız. Özellikle DAW ile vsti ve ses kartını kullanacaksanız ; sinyalin önce DAW'a gidip işlenip sonra tekrar digital to analog çevriminden geçip kulağınıza ulaşacağı süreç içerisinde belirli bir gecikme ( latency ) her halükarda oluşacaktır. Bu gecikme süreleri markadan markaya değişiklik gösterecektir. Bu gecikme süreleri bazı markalarda kulağın duyamayacağı kadar düşük sevilerde olmaktadır. Latency değerleri genelikle üreticilerin webpage'lerinde belirtilir. Gecikme değerlerinin değerlendirilmesi noktasında ; örneğin bu konuda oldukça başarılı olan , RME firmasının ilan ettiği değerleri markalar arasındaki karşılaştırma açısından referans noktası olarak alabilirsiniz.

Geri