Fretboard da çatlak

IMG_20200918_164949.jpg

Gitarımı alalı 4 gün oluyor yeni farkettim klavyede ağaç damarına benzer minik çatlak var sorun yaratır mı?
Yabancı forumda aynı duruma sahip birini gördüm,sıkıntı çıkarmıyormuş çoğu gitariste böyle oldugunu duydum,mevsimsel değişimlerden klavye esnediği içinde oluyormuş,kurak bi şehirde yaşiyorum sizce sıkıntı çıkar mı??

Gitarı mümkün olduğunca stabil nemde tutmak lazım. Onun dışında çok bir şey yapmaya gerek yok. Senede en fazla iki defa falan çok az ceviz yağı gibi bir şey sürülebilir. Tüm klavye için üç dört damla kafi gelir. Hazırda satılan limon yağı denen nesneleri pek tercih etmiyorum. Mineral yağı içine limon esansı çünkü o. Yani dünyanın sonu değil de yağ dışında bir şeyler de sürmüş oluyoruz. Saf mineral yağı da olur illa o surulecekse.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarı mümkün olduğunca stabil nemde tutmak lazım. Onun dışında çok bir şey yapmaya gerek yok. Senede en fazla iki defa falan çok az ceviz yağı gibi bir şey sürülebilir. Tüm klavye için üç dört damla kafi gelir. Hazırda satılan limon yağı denen nesneleri pek tercih etmiyorum. Mineral yağı içine limon esansı çünkü o. Yani dünyanın sonu değil de yağ dışında bir şeyler de sürmüş oluyoruz. Saf mineral yağı da olur illa o surulecekse.
Kaynatılmış keten tohumu yağını duymuştum
Ağaca zararı olur mu acaba?

Asitlilik oranı düşük saf yağ sürdüğünüz sürece ne yağı sürdüğünüzün çok önemi yok aslında. Neticede çok az süreceksiniz. Yalnız kaynatılmış keten tohumu yağı polimerize bir yağ. Yani yüzey üstünde katılaşıp bir tabaka oluşturuyor. Bir önemi var mı bilmiyorum. Bazısı öyle seviyor.

Limon yağı klavyeyi temizlemek için iyidir fakat bakımsız bir ağacın kaybettiği yağı geri vermez, hatta çok hızlı kuruduğu için ağaçtaki nemi de biraz alıp sık kullanımda çatlamasına neden olabilir. Önemli bir çatlak değil sizdeki. Gitarı güneşe koymayın, odada radyatörün veya rutubetin olduğu bir köşede de durmasın.

Yabancı forumlarda da kaynatılmış keten yağı kullanımı okuyorum fakat açıkçası tavsiye etmem, iyi luthierlerden kaynatılmış keten yağı tavsiyesi duymadım. Bir film şeklinde yüzeyi kaplar bu, tuşede istenilen bir şey değil. Esas amaç ağacın beslenmesi çünkü. Ham keten yağı (raw linseed oil) gül tuşeyi beslemek için daha iyi, ayrıca gül ve abanoz klavyede görünüşünü de güzelleştirir. Fakat keten yağı çok ağır kokan bir yağdır, ince bir şekilde sürüp sonra iyice silmeniz lazım, buna rağmen uzun bir süre yağlı boya gibi kokar, gitar çalarken eliniz de yağlı boya gibi kokar. (yağlı boyadaki yağ keten yağı zaten) İnce sürüp iyice sildiyseniz 3 aya koku geçer diye tahmin ediyorum. 😄 Bu arada kaynatılmış keten yağını ille de süreceğim diyorsanız, çok dikkat edin, kullandığınız bez veya pamuk vs kendi kendine alev alıp yanabilir. Tahta masaya, parkeye o bezi/peçeteyi koymayın, fayansta tek başına durması iyi. Isınıp tepkimeye giriyor çünkü. Çöpe vs atarsınız, bütün çöp alev alır evi falan yakarsınız aman. Kullandığınız bez parçasını top edip atmak tehlikelidir. Üstüne su falan dökün, biraz sabunla çitileyin, tek başına imha edin.

Keten yağının kokusu rahatsız edici olabiliyor o yüzden ben ceviz yağı tavsiye ederim. Porlara girer, ağacı besler, kötü kokmaz, gül tuşenin görünüşünü güzelleştirir, sürdükten sonra azıcık bekleyip silmek gerekiyor elbette.

Son düzenleme:
Limon yağı klavyeyi temizlemek için iyidir fakat bakımsız bir ağacın kaybettiği yağı geri vermez, hatta çok hızlı kuruduğu için ağaçtaki nemi de biraz alıp sık kullanımda çatlamasına neden olabilir. Önemli bir çatlak değil sizdeki. Gitarı güneşe koymayın, odada radyatörün veya rutubetin olduğu bir köşede de durmasın.

Yabancı forumlarda da kaynatılmış keten yağı kullanımı okuyorum fakat açıkçası tavsiye etmem, iyi luthierlerden kaynatılmış keten yağı tavsiyesi duymadım. Bir film şeklinde yüzeyi kaplar bu, tuşede istenilen bir şey değil. Esas amaç ağacın beslenmesi çünkü. Ham keten yağı (raw linseed oil) gül tuşeyi beslemek için daha iyi, ayrıca gül ve abanoz klavyede görünüşünü de güzelleştirir. Fakat keten yağı çok ağır kokan bir yağdır, ince bir şekilde sürüp sonra iyice silmeniz lazım, buna rağmen uzun bir süre yağlı boya gibi kokar, gitar çalarken eliniz de yağlı boya gibi kokar. (yağlı boyadaki yağ keten yağı zaten) İnce sürüp iyice sildiyseniz 3 aya koku geçer diye tahmin ediyorum. 😄 Bu arada kaynatılmış keten yağını ille de süreceğim diyorsanız, çok dikkat edin, kullandığınız bez veya pamuk vs kendi kendine alev alıp yanabilir. Tahta masaya, parkeye o bezi/peçeteyi koymayın, fayansta tek başına durması iyi. Isınıp tepkimeye giriyor çünkü. Çöpe vs atarsınız, bütün çöp alev alır evi falan yakarsınız aman. Kullandığınız bez parçasını top edip atmak tehlikelidir. Üstüne su falan dökün, biraz sabunla çitileyin, tek başına imha edin.

Keten yağının kokusu rahatsız edici olabiliyor o yüzden ben ceviz yağı tavsiye ederim. Porlara girer, ağacı besler, kötü kokmaz, gül tuşenin görünüşünü güzelleştirir, sürdükten sonra azıcık bekleyip silmek gerekiyor elbette.
Abi nerden bulucaz bu ceviz yağını

Asitlilik oranı düşük saf yağ sürdüğünüz sürece ne yağı sürdüğünüzün çok önemi yok aslında. Neticede çok az süreceksiniz. Yalnız kaynatılmış keten tohumu yağı polimerize bir yağ. Yani yüzey üstünde katılaşıp bir tabaka oluşturuyor. Bir önemi var mı bilmiyorum. Bazısı öyle seviyor.
Abi, bebek yağı olur mu? Elimde hali hazırda mevcut. Ama olmuyorsa ceviz yağı alacağım.

Ne kullanırsanız azami şekilde kullanmaya özen gösterin. Piyasada dunlop marka satılan sölüsyonların geneli Amerika kıtasının(Ciddiyim) mevsim normalleri baz alınarak piyasaya sürülmüş. Sadece Bebek yağı İle onyıllardır gitar bakımını yapan abiler var ülkemizde. Limon yağı ya da freatboard conditioner yılda 2 kez kullanılsa kafidir.

Yorum içins ağol ama klavyem merbau ne sürsem diye kararsız kalıyorum

IMG_20200918_175229.jpg

Köprü de deformasyonlar var,bunlar sorun olur mu??

Bunlar çatlak gibi gelmedi bana, özellikle köprüdekiler. Grain filling yapılmadığından dolayı açık olan gözenekler gibi sanki. Herhangi bir sorun olacağını düşünmüyorum ama tabi tuşeyi bakımlı tutmakta fayda var.

amerikalı lüthier ian anderson röportajında klarnet yağı önermişti hatta taylor guitarsdada bunlardan kullnıyorlarmış

Tecrübeli bir gitar yapımcısı olarak fikrini almak istiyorum. Gitar temizlik ürünleri konusunda da çok çeşitli fikir ayrılıkları olabiliyor. Sana göre gülağacı ve abanoz tuşeleri temizlemek, yağlamak için en uygun yağ hangisidir? Mineral yağları, bebek yağı (sıvı vazelin) gibi yağların veya limon gibi doğal bitkisel yağların kullanımı konusunda ne düşünüyorsun?
Tuşelerin ve diğer cilasız sert ağaçların temizliği ve bakımı için benim önerim, Taylor fabrikasında da kullandığımız şey bore yağıdır (Not:Bu yağı Türkiye'de klarnet temizliği için sıklıkla kullanırlar, klarnet satan yerlerden araştırabilirsiniz). Bore yağı ahşap üflemeli çalgıların bakımı için kullanılan bir yağdır. Gitar için kullanılan bazı yağlar, katkı olarak poliüretan içerir. Bazıları ise zamanla bozularak gitarınızın ölü balık gibi kokmasına neden olur. Bazıları ise ahşabı yapışkan hissiyatlı hale getirir. Roche Thomas ise, benim tercih ettiğim marka.
Ian Anderson (IA Guitars) Özel Röportajı (2011)

Geri