Epiphone vs Gibson Les Paul Fark

Merhaba sevgili forum sakinleri. Bir süredir aklımda dolanan Epiphone ve Gibson karşılaştırması var. Aslında soru çok açık. DoRe Müzik'te Bir Gibson Tribute Les Paul 14.700 Tl iken Epiphone Tribute Les Paul ise 9.300 civarında. Arada bariz bir fiyat farkı var. Modellerin linkini aşağı koyacağım. Epiphone gitarda Gibson USA '57 Classic Humbucker 4-kablo, Gibson USA '57 Classic Plus Humbucker, 4-kablo, Gibson gitarda ise 490R Humbucker ve 490T Humbucker kullanılmış. Ama asıl merak ettiğim; bu iki seri arasında, daha doğrusu Epiphone ve Gibson markalarının aynı serilerinde ciddi anlamda bu fiyata değecek bir fark var mıdır? Yoksa bu fark hiç sandığımız gibi fazla değilde, paranın bir kısmı "Gibson" yazısı yüzünden mi? Birde Gibson almak yerine o parayla bir Epiphone almak daha mı mantıklıdır? Yanıtlarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

1- www.do-re.com.tr/epiphone-les-paul-tribute-plus-outfit-1960s-elektro-gitar-midnight-ebony
2- www.do-re.com.tr/gibson-les-paul-tribute-elektro-gitar-satin-tobacco-burst

Farkın bir kısmı maliyet (ABD. Vs. Çin emek maliyetleri vb.) bir kısmı marka. Benim şaşırdığım epi gitarın o kadar pahalı olması. En azından Gibson'un yarısı olmasını beklerdim.

Onun dışında markalar arasındaki fiyat farklarının kalite boyutu trend gösterir. Yani bir Gibson'in muadili epi'ye göre daha kaliteli olması kuvvetle beklenir ama kesin değildir. Ton mevzuna hiç girmiyorum zira çok göreceli ve kişisel.

markalar arasında bariz bir fiyat farkı yok. TL nin değeri çok düşük ve vergiler çok yüksek. bahsettiğin gibson 1200 dolar civarı, epiphone da 850 dolar. dolar olarak karşılaştırdığında aralarındaki fiyat farkı gayet makul düzeyde. bu gitarları bu ülkede almak istediğin için aralarında bariz bir fiyat farkı varmış gibi duruyor o kadar.

Bende Epi Tribute Plus vardı. Görünüşü muhteşem gitardı ama çok ahım sahim bir akustik başarısı yoktu ve o seviyede bir gitarda kabul edilemez klavye satıh düzensizliği vardı. Çalıma etkisi yoktu ama işçilik vasatligini gosterir bir bulgu bu. Yine de bir kullanıcı için Gibson ile Epi arasindaki kalite ve ton farki cok önemli olmayabilir, o nedenle her iki gitarı da denemenizde fayda var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Öncelikle herkese teşekkürler.
Peki o zaman şunu soracağım. Elimizde diyelim ki 15.000 TL var. Gibson mu alırsınız yoksa Epiphone mu? Yoksa her ikisinide deneyip tonu hoşunuza gideni mi?

Her ikisini de deneyip, ama şöyle en az 15 er dk deneyip içine sineni almak en mantıklısı. O kadar para verip "keşke Gibson alsaydim" demek veya "Epi de iyiymiş, keşke bu kadar para vermeseydim" demek de var 😊

Burada kullanılan malzemelerin adları veya kaliteleri alt alta koyarak fiyat belirlemek kullanıcı açısından hata.
Kullanıcı sonuca bakar, ses ve kullanım güzeldir veya değildir.
Bunu fabrikanın yapması ise normal. Ticaretine bakıyor.
Birçok marka Les paul model ürün çıkartıyor, ama Gibson, her zaman Les Paul modelde en çok tercih edilen.
Arpej atarken belki tonlar yakın duyabilirsiniz ama parmak tuşesi işin içine girdikçe Gibson tonları ortaya çıkıyor ve daha tatlı gelmeye başlıyor.
Epiphone, Gibson'un alt markası olsa da, Gibson manyetikler kullansa da bir türlü o tonları yakalayamıyor.
Burada çok yazarlar, araştırırsan içinden Gibson tonu olanı çıkabiliyor. Bence şehir efsanesi.
Mağazadaki satan elemanlar öyle bir gitarı kaçırmaz. En azından tanıdık birisine satarlar.

15.000 TL olsa, gerekirse üzerine ekler ve Gibson Standart altı bir model almam.
Bekler, çeşitli mağazalarda dener ve gönlüme yatanı alırım.
Çünkü gerçekten de ömürlük gitarlar.

Epiphone ve benzeri uzakdoğu üretim gitarlarda (bazı Japon markalar hariç) ağacın üstünde gördüğünüz desenli kapak; ucuz parkeler gibi ince bir kaplama, Gibson'da ise bu hakiki bir ağaç parçası, zaten üzerindeki desenin güzelliğine ve sol sağ parçanın uyumuna göre derece alıyor (aaa gibi değerler verirler). İç kısımda kullanılan ağaçlar Gibson'da bekletilmiş stoktan kullanılıyor ve daha az parça, hatta bazı durumlarda tek parça kullanılıyor, uzak doğu gitarlarda 2-3 parça yapıştırılmış gövdeler görebilirsiniz, üstteki kapak ve cila genelde bunu gizler, yandan ışığa tuttuğunuzda belli olur. Gibson'da genelde kullanılan cila Nitro selilöz tipi uyduruk fakat zamanla yıpranıp vintage bir görünüme bürünebilir tipte bir cila, Epi ve diğer uzakdoğu gitarlarında polyester bazlı cila var, vuruk kırık yapabilirsiniz ama Gibson gibi tatlı cila çatlakları ve aşınmalar olmaz. Eskiden Gibson'da daha iyi potlar, elektronikler kullanılıyordu şimdi hemen hemen hepsi aynı kalitede. Klavyede kullanılan ağaç Gibson'da daha iyi olması gerekir fakat ağaç deseni öyle göstermiyor pek, ancak custom shoplarda yada eski modellerde bu farkı görebilirsiniz. Gibson'da fretboardda büyük ihtimal rosewood, ebony vs ağaçların üst kaliteleri bulunur, Epi ve benzerlerinde son günlerin gözdesi ve gümrük ithalat kanunlarına uyan ağaçlar (jatoba, laurel) kullanılıyor. Gibson'da sap tek parçadır, scarf joint bulunmaz.

Gibson'larda sap açısı daha çoktur, sap daha geriye eğimlidir, en ufak bir düşürüşünüzde kafa kısmını kırabilirsiniz, Epi ve diğer uzak doğu gitarlarda kafa açısı daha düzdür yada neck volute bulunur (bkz Esp). Köprü alaşımları ve manyetikleri farklıdır. Yatırımlık gitarlar.

Biri butik hamburgercide yemek, diğeri de standart fast food restoranı diyebiliriz, ikisi de doyurur mu doyurur :)

Öncelikle herkese teşekkürler.
Peki o zaman şunu soracağım. Elimizde diyelim ki 15.000 TL var. Gibson mu alırsınız yoksa Epiphone mu? Yoksa her ikisinide deneyip tonu hoşunuza gideni mi?
Konu ile alakasız olarak,Epiphone Joe bonamassa yı mutlaka deneyin.üzerinde burstbucker 2-3 set var.daha uygun fiyata,hem daha oturaklı karakterli bir gitar tribute plus a göre.Çaldığım en iyi epiphone dur.

Konu ile alakasız olarak,Epiphone Joe bonamassa yı mutlaka deneyin.üzerinde burstbucker 2-3 set var.daha uygun fiyata,hem daha oturaklı karakterli bir gitar tribute plus a göre.Çaldığım en iyi epiphone dur.
Ben o kadar beğenmedim açıkçası. Tabii zevkler, renkler. Sapının 50s kalın sap olduğunu söyleyeyim ki supriz olmasin. Bir de Bigsby tremolo herkese göre değil.

belli bir fiyatın ustunde artık ton degil konfor,dayanıklılık ve işçilik öne çıkıyor. İkisi arasında muhtemelen ton anlamından uçurum olmayacaktır. Ama çok buyuk ihtimalle gibson daha iyi duzenlenmiş fretlere daha stabil akort burgularına ve köpruye daha iyi boyanmış daha iyi gözuken bir goruntuye sahip olacak. Bir de sap konusunda her zaman gibson daha rahat ve saglam hissettirmiştir bana bu detayı atlamamak lazım sap konusunda epiphone ve gibson arasında ciddi bir fark var.
Ne olursa olsun sonuçta deneyerek son karar verilir.

Son düzenleme:
Merhaba sevgili forum sakinleri. Bir süredir aklımda dolanan Epiphone ve Gibson karşılaştırması var. Aslında soru çok açık. DoRe Müzik'te Bir Gibson Tribute Les Paul 14.700 Tl iken Epiphone Tribute Les Paul ise 9.300 civarında. Arada bariz bir fiyat farkı var. Modellerin linkini aşağı koyacağım. Epiphone gitarda Gibson USA '57 Classic Humbucker 4-kablo, Gibson USA '57 Classic Plus Humbucker, 4-kablo, Gibson gitarda ise 490R Humbucker ve 490T Humbucker kullanılmış. Ama asıl merak ettiğim; bu iki seri arasında, daha doğrusu Epiphone ve Gibson markalarının aynı serilerinde ciddi anlamda bu fiyata değecek bir fark var mıdır? Yoksa bu fark hiç sandığımız gibi fazla değilde, paranın bir kısmı "Gibson" yazısı yüzünden mi? Birde Gibson almak yerine o parayla bir Epiphone almak daha mı mantıklıdır? Yanıtlarınız ve görüşleriniz için şimdiden teşekkürler.

1- www.do-re.com.tr/epiphone-les-paul-tribute-plus-outfit-1960s-elektro-gitar-midnight-ebony
2- www.do-re.com.tr/gibson-les-paul-tribute-elektro-gitar-satin-tobacco-burst
O fiyat farkı için bence sapta Gibson yazmasına ve headstock görüntüsüne değer diye düşünüyorum.

Linklere az önce tıkladığımda, Gibson fiyatı 13.484 TL (16.799'dan inmiş), Epi'nin fiyatı 10.559 TL görünüyor. Bu durumda Gibson'ı tercih etmek mantıklı olacaktır. Ya da bu fiyatlara daha üst seviye 2.el Gibson'lar da bakılabilir.

Bu başlık üzerinden sormak daha iyi olur diye düşündüm.

Epiphone Les Paul Custom (98 Kore) mi yoksa Gibson LPJ mi daha makbuldür?

Lpjlerin üretim amacı nedir tam olarak? Kullanan var mı?

İkinci soruyla başlayalım: LPJ'lerin üretim amacı ille de Gibson olsun, ille de ABD üretimi olsun fakat bin dolar altı olsun diyenlere gitar satmak. Manyetikler 490 serisi manyetiklerdi yanlış hatırlamıyorsam. Seveni epey var, ben özellikle sap pozisyonunda beğenmem ama sonuçta birçok başka seri Les Paul'de de olan manyetikler.

Hangisi daha makbul sorusuna gelince, eğer deneme şansınız varsa deneyin derim. Mevcut Çin yapımı Epiphone'lara karşı bence yersiz bir önyargı hala var ama yani 1990'lar Kore üretimi gitarların standardı çok genişti. İyisini de gördüm epey kötüsünü de. Öte yandan, vasat Gibson'lar vardır.

Fiyatlar yakınsa Gibson'u öne çıkaran başka faktörler var, satışının nispeten daha kolay olması (makul fiyatlarla) vs. gibi.

Geri