Bend yaparken floyd rose köprü oynaması ve birkaç sorunlar

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 ay önce ikinci el aldığım ibanez rg 370dx gitarimin bend yaparken floyd rose köprü oynuyor. Bu sorun yaşanmadan önce kalın mi teli yuvasından fırladı çalarken ondan sonra oynamaya başladı. Gitar elime ulaştığında telleri çok iyi seviyedeydi ama ondan sonra cızırtılar başladı. Ton ve ses potanslari sabit kalmıyor sağa sola doğru hareket ediyor manyetik seçici simetrik değil. Gitarı Luther e göstersem düzeltilebilir sorunlar mi yoksa satmali mıyım lütfen yardım edin gitardan soğudum

Bend atarken floydun ileri gelmesi çok anormal bir durum değil benim de özellikle kullandığım ibanez gitarlarda karşılaştığım bir durum ancak milimetrik hareketler tabii ki bu bahsettiklerim. Yay sayısını arttırırsan veya daha kuvvetli yaylar kullanırsan bu hareket giderek azalacaktır diye düşünüyorum. Kalın mi teli yuvasından fırladıktan sonra daha dikkatli inceleyip öyle farketmiş olabilirsiniz tabii ki gözlemlemeden sadece tahmin ederek yorumlayabiliyorum. Cızırtıların nedeni köprüden kaynaklı olabilir örneğin köprünün ileri geri gitmesi üzerindeki kuvvetin değişimiyle alakalı olabilir, toplam kuvvet azalmış olabilir böylelikle sapın geri gitmiş olabilir. Enstrüman dediğin zaman iş aslında fizikten ibaret. Teli takarken saddlelarda bir ayar kayması olmuş ve ondan dolayı bir şeyler ters gitmiş olabilir. Ton potansı yüksek ihtimalle sertleştirilir ama "manyetik seçici simetrik değil" kısmını anladığımı sanmıyorum. Sonuç olarak luthier bence kolaylıkla bu sıkıntıları çözecektir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bend atarken floydun ileri gelmesi çok anormal bir durum değil benim de kullandığım ibanez gitarlarda karşılaştığım bir durum, tabi milimetrik hareketler bu bahsettiklerim. Yay sayısını arttırırsan veya daha kuvvetli yaylar kullanırsan bu hareket giderek azalacaktır diye düşünüyorum. Kalın mi teli yuvasından fırladıktan sonra daha dikkatli inceleyip öyle farketmiş olabilirsiniz tabi ki gözlemlemeden sadece tahmin ederek yorumlayabiliyorum. Cızırtıların nedeni köprüden kaynaklı olabilir örneğin köprünün ileri geri gitmesi üzerindeki kuvvetin değişimiyle alakalı olabilir, toplam kuvvet azalmış olabilir böylelikle sapın geri gitmiş olabilir. Enstrüman dediğin zaman iş aslında fizikten ibaret. Teli takarken saddlelarda bir ayar kayması olmuş ve ondan dolayı bir şeyler ters gitmiş olabilir. Ton potansı yüksek ihtimalle sertleştirilir ama "manyetik seçici simetrik değil" kısmını anladığımı sanmıyorum. Sonuç olarak luthier bence kolaylıkla bu sıkıntıları çözecektir.
Çok sağol abi içime soğuk su serptin 🙂😅

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 ay önce ikinci el aldığım ibanez rg 370dx gitarimin bend yaparken floyd rose köprü oynuyor. Bu sorun yaşanmadan önce kalın mi teli yuvasından fırladı çalarken ondan sonra oynamaya başladı. Gitar elime ulaştığında telleri çok iyi seviyedeydi ama ondan sonra cızırtılar başladı. Ton ve ses potanslari sabit kalmıyor sağa sola doğru hareket ediyor manyetik seçici simetrik değil. Gitarı Luther e göstersem düzeltilebilir sorunlar mi yoksa satmali mıyım lütfen yardım edin gitardan soğudum
Kalın mi yuvasından fırladıysa bundan sonra akortlarken bile çıkabilir yerinden. Bunun nedeni köprüde saddle denen parçanın içindeki vida yuvasının aşınmış olması ve artık sıkılamamasıdır. Yine de bi luthiere danışabilirsin. Genelde çare yeni saddle almak oluyor.

Kalın mi yuvasından fırladıysa bundan sonra akortlarken bile çıkabilir yerinden. Bunun nedeni köprüde saddle denen parçanın içindeki vida yuvasının aşınmış olması ve artık sıkılamamasıdır. Yine de bi luthiere danışabilirsin. Genelde çare yeni saddle almak oluyor.
2 hafta önce olmuştu bu olay 2 haftadır tekrarlamadi. Ücret ne kadar tutar peki saddle değişiminde?

Potansların ve switch'in oynaması somun ve civataların gevşemesinden kaynaklıdır çok büyük olasılıkla. İyice sıkarsanız düzelir. Somunları ufak ingiliz anahtarıyla sıkmak lazım, başka bir şeyle zorlayınca cilaya zarar verilebilir elden kayıp.

Floyd Rose gibi hareketli köprülerde bend yapınca köprü oynar, normal bu. Köprü yayları daha sert olacak şekilde ayarlanırsa, bend yaparken daha az oynar köprü. Fakat köprünün kolunu kullanırken de daha çok güç harcarsınız, daha sert bir köprünüz olur.

Floyd Rose saddle'ları genelde yumuşak metalden yapılıyor (Orjinal FR veya Schaller değilse) haliyle teli sıkıştırmak için vidayı çok sıkarsanız o tel zamanla saddle'da temas ettiği yeri ezmeye başlar. Akort yapılıyken ve 2-3 perde bend yapınca yerinden çıkmıyorsa değiştirmeye gerek yok, teli takarken aşağıya doğru biraz daha fazla pay bırakın, yer yapmadğı yerden tutunsun. Bu vidaları fazla sıkmanın diğer sorunu da, vida saddle'da girdiği yuvayı yemeye başlayabiliyor, extrem hallerde, vida artık yuvada boş döner. Haliyle yeni saddle gerekir.

Potansların ve switch'in oynaması somun ve civataların gevşemesinden kaynaklıdır çok büyük olasılıkla. İyice sıkarsanız düzelir. Somunları ufak ingiliz anahtarıyla sıkmak lazım, başka bir şeyle zorlayınca cilaya zarar verilebilir elden kayıp.

Floyd Rose gibi hareketli köprülerde bend yapınca köprü oynar, normal bu. Köprü yayları daha sert olacak şekilde ayarlanırsa, bend yaparken daha az oynar köprü. Fakat köprünün kolunu kullanırken de daha çok güç harcarsınız, daha sert bir köprünüz olur.

Floyd Rose saddle'ları genelde yumuşak metalden yapılıyor (Orjinal FR veya Schaller değilse) haliyle teli sıkıştırmak için vidayı çok sıkarsanız o tel zamanla saddle'da temas ettiği yeri ezmeye başlar. Akort yapılıyken ve 2-3 perde bend yapınca yerinden çıkmıyorsa değiştirmeye gerek yok, teli takarken aşağıya doğru biraz daha fazla pay bırakın, yer yapmadğı yerden tutunsun. Bu vidaları fazla sıkmanın diğer sorunu da, vida saddle'da girdiği yuvayı yemeye başlayabiliyor, extrem hallerde, vida artık yuvada boş döner. Haliyle yeni saddle gerekir.
Teşekkür ederim yardımlarınız için 🙂

Geri