Potanslardaki cızırtı problemi

Merhabalar, gitarımın volume potansında bir cızırdama vardı açıp,kaprken. Dün phlips marka "yağsız" kaontak sprey aldım. Bir güzel sıktım, temizledim ama halen var o cızırtı. Bunu nasıl giderebilirim? yardımlarınızı bekliyorum.

*Yağlı kontak sprey mi almalıyım?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
güzel kardeşim zaten 500k, dimaziro hem de :) sordugum soru ve senin verdiğin cevap farklı kategoride ama yine de sağolasın.

mecmast demiş ki:
Merhabalar, gitarımın volume potansında bir cızırdama vardı açıp,kaprken. Dün phlips marka "yağsız" kaontak sprey aldım. Bir güzel sıktım, temizledim ama halen var o cızırtı. Bunu nasıl giderebilirim? yardımlarınızı bekliyorum.

*Yağlı kontak sprey mi almalıyım?

Merhaba sprey kullanılarak potans temizlendiği halde hışırtı ve cızırtı sorunu yinede devam ediyorsa (bu durumda potans omrunu tamamlamış oluyor) çözüm potansın bir yenisi ile değiştirilmesidir.

WD-40 denen spreyi dene. Benim gitarımın potansında da vardı aynı cızırtı. Bir dolu sprey denedim olmadı. WD-40 ile geçti gitti. Bir dene derim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
avenger demiş ki:
WD-40 denen spreyi dene. Benim gitarımın potansında da vardı aynı cızırtı. Bir dolu sprey denedim olmadı. WD-40 ile geçti gitti. Bir dene derim.

harbiden saolasın bilgilendirdiğin için. İnternette araştırdım bu spreyi, tam bana lazım olan şey. yalnız yozgat'ta bulur muyum bilemiyorum. eğer burda bulamazsam; sana parasını yollasam benim için alabilir misin?

teşekkürler.

wd 40 tan ziyade philipsin contact cleanerini tavsiye ederim wd 40 potans için biraz fazla gelebilir, en azından philips daha uçucu ve daha az yağlı olduğundan bu iş için daha ideal. yanılmıyorsam philips teknosalarda bulunabiliyor.

mecmast demiş ki:
avenger demiş ki:

harbiden saolasın bilgilendirdiğin için. İnternette araştırdım bu spreyi, tam bana lazım olan şey. yalnız yozgat'ta bulur muyum bilemiyorum. eğer burda bulamazsam; sana parasını yollasam benim için alabilir misin?

teşekkürler.

Yollarım tabiki hiç sorun değil. Ama Yozgat'ta bulabilirsin büyük ihtimalle. Nalburlara hırdavatçılara falan bak. Ama bulamazsan dediğim gibi yollarım hiç sorun değil.

bekle alma :D pc'ye bağlayarak mı kullanıyorsun gitarını ? eğer öyleyse mic'ten değil line-in den giriş yap. Ben gittim okadar uğraştım nerdeyse potansı değiştircektim, sonradan öğrendim ki sorun ses kartındanmış. Mic'ten giriş yapınca volume le oynayınca bazı noktalarda hışırtı oluyor ama line-in den giriş yapınca öyle bir sorun olmuyor..

Aynı sorunu elimden geçen bir prs se gitarda bende yaşadım, wd-40 sıkarak gidermeye çalıştım ama hala cızırtı vardı, ki bu durumda "cochise" nickli arkadaşın dediği gibi potansı değiştirmeniz gerekiyor diye düşünüyorum. Ben potansı değiştirerek sorunu çözmüştüm. Pahalı bir çözüm de değil üstelik, lehim aletiniz de varsa kendiniz bile yapabilirsiniz.

Arkadaşlar selamlar. Ben de amfimdeki bazı potanslarda hışırtı sorunu yaşıyorum (Power Engine 60). Hatta volume potansında çoğu konumda ses sanki amfinin üzerini yastıkla kapatmış gibi boğuk geliyor, düzgün ses veren yer sayısı çok az. Kontak spreyi aldım, internetteki videolara baktım ancak elektronik konusunda çok deneyimim olmadığından amfiyi açmak istemedim.

Ankara'da bunun tamirini yapabilecek kimi önerebilirsiniz? Konya Sokak'a götürsem ordakiler halledebilir mi sizce?

Teşekkürler.

Standart kontak oksidasyon sorunu, kontak sprey çözer, aynısı defalarca başıma geldi. Çözmezse potansın kendisi bozulmuş demektir. Yani içinde direnci kontrol eden karbon film soyulabiliyor veya dokunduğu noktalarda aşınma oluyor ama amfidekini çözecektir diye düşünüyorum.

Arkadaşlar aynı sorunu ben de yaşıyorum. Spreyi yağlı mı almak gerekir yağsız mı?

Yağsız, mümkünse mavi olan daha makbul derler ama ben kırmızı renkli az yağlı olanını kullandım hep, hiçbir problem yaşamadım.

Wd-40 dahi kullanıyor zaten kimileri, -Lüthier Fatih Yılmaz da zamanında Wd-40 sıkar gönderirdi eve beni değiştirmek yerine :D- o yüzden kesinlikle bu olmalı gibi bir durum da yok, bulabiliyorsanız yağsız alın.

Çoğunlukla çözüm oluyor.

Yağsız, mümkünse mavi olan daha makbul derler ama ben kırmızı renkli az yağlı olanını kullandım hep, hiçbir problem yaşamadım.

Wd-40 dahi kullanıyor zaten kimileri, -Lüthier Fatih Yılmaz da zamanında Wd-40 sıkar gönderirdi eve beni değiştirmek yerine :D- o yüzden kesinlikle bu olmalı gibi bir durum da yok, bulabiliyorsanız yağsız alın.

Çoğunlukla çözüm oluyor.
Merhaba yağsız olan kullanıldığı taktirde tekrardan paslanma oluşabiliyor.
Yağlı olanı kullanmak sonradan paslanmayı geciktirmiş oluyor.

Geri