Squier 60' Jazzmaster mı Stratocaster mı?

hangisi

• strat

Oylar: 11 73.3%
  • jazzmaster

Oylar: 4 26.7%

• Toplam oy veren
    15
Merhabalar, ben gitara yeni başlayacak olan biriyim. Genellikle blues, caz, progressive rock dinliyorum. Fender çok pahalı olduğu için ve yeni başladığım için squier almayı düşünüyorum. Jazzmaster almayı düşünüyordum fakat son zamanlarda acaba mı diye düşünmeye başladım. Jazzmasterda surf sound dedikleri şey var. Bu beni biraz korkuttu çünkü almak istediğim soundu tam olarak şöyle açıklayabilirim, dire straits sololarındaki gibi. Onu Fender stratla çaldıklarını biliyorum ama squier stratı araştırdığımda çok ağır bir gitar, fendere göre tonu çok kötü vs demişler. Jazzmaster ondan daha pahalı bir gitar sonuçta. Çok arada kaldım yardımcı olabilecek birileri varsa lütfen yeşillendirsin, teşekkürler.

Jazzmaster mı strat mı sorusuna bir şey diyemeyeceğim, o aslında sizin zevkinizle alakalı ancak ben şunları ekleyeyim.

1- Sırf yeni başladığınız için Fender yerine Squier tercih etmeyin. Eğer bütçeniz varsa uzun yıllar kullanabileceğiniz bir Fender tercih edebilirsiniz.

2- Squier stratın tonları kötü diye bir genelleme yapılamaz. Squier denilen markanın içerisinde bir çok model mevcut. Önemli olan sizin ne istediğiniz. Bir örnek vereyim. Ben Fender 50's Classic Player strat kullanıyorum. Geçenlerde elime bir de Squier Standart mapple klavye antique burst renginde bir strat geçti. Gerek ergonomik yapısı gerek soundu oldukça başarılıydı. Ben çok sevdim.

Diyebileceğim tek şey jazzmasterlarda ki köprü sorunu.Blues çalmayı düşünüyorsanız bunu gözden geçirmeniz gerekebilir.Bazı modellerde mustang köprüsü ile geliyor hatta stock.Yine de bu konuyu araştırmanızda yarar var.Şahsen ben şuanki aklımda yeni başlayacak olsam,Sadece rahatlığa bakardım.Jazzmaster da bir hayli ergonomik bir gitar strata göre.

Bunu alın bence. Blues, caz, progresif rock her şeyi çalabilirsiniz. Hem de hafif, ergonomik. Say say bitmez.
LOL. :) Bu gitarin fiyati $15400. Ama arkadas soyle birsey yazmis...

Fender çok pahalı olduğu için ve yeni başladığım için squier almayı düşünüyorum.

Bende Squier Classic Vibe 50s tele var. Cok guzel bir gitar. Tonlariyla, calim rahatligiyla, hisiyatiyla gercek bir tele deneyimi sunuyor diyebilirim. Classic vibe oneririm.
Ama senin icin strat almani tavsiye ederim cunku o bahsettigin Dire Straits sololarindaki karakteristik "quack" ses stratda kopru ve orta manyetigin beraber calistigi switch'in 2. pozisyonunda cikiyor.

Son düzenleme:
Cok guzel vintage serisi squier jazzmasterlar var , gecen denemistim bir muzik dukkaninda , isciligine falan bayildim.
50s cv serisi squier stratlar da cok guzel fakat cok kalin polyester cilalari var , sapi zimparalansa onlar da cok lezzetli aletler olur.
Jazzmaster ile basla bence , hem farkli hissedersin. Strat renault clio gibi birsey , herkesin evinde en az 1 tane vardir , cakmalarindan tut ust seviye customlara kadar yuzlerce markanin urettigi cok banal bir modeldir. evde 4 tane strati olan ve strat asigi biri olarak soyluyorum bunu , yani ben 5. gitar alacak olsam yine strat alirim ama sen jazzmaster al degisiklik olsun.

Bende Squier Classic Vibe 50s tele var. Cok guzel bir gitar. Tonlariyla, calim rahatligiyla, hisiyatiyla gercek bir tele deneyimi sunuyor diyebilirim. Classic vibe oneririm.
Ama senin icin strat almani tavsiye ederim cunku o bahsettigin Dire Straits sololarindaki karakteristik "quack" ses stratda kopru ve orta manyetigin beraber calistigi switch'in 2. pozisyonunda cikiyor.

2-3 Hafta önce taksimde denedim bana da inanılmaz keyifli gelmişti. 5200 tl fiyatını duyunca bi tık moralim bozulsa da hala aklımda

İroni yaptım :) 859123. ne alsam başlığı. Muhtemelen arkadaş başlığı açıp kaçmıştır bile. Biri SSS model bir gitar biri P90. İki ayrı dünya. Aklı kalmasın diye her yola gelir bir gitar yazdım :)
madem modelleri bu kadar farklı, yardımcı olmak istersen bunların ne olduğunu tanıtıp artılarını eksilerini yazabilirsin ki ben de istediğim şeyi anlayıp karar vereyim. ama canın her neye sıkkınsa benimle dalga geçerek dışa vuruyor gibisin

madem modelleri bu kadar farklı, yardımcı olmak istersen bunların ne olduğunu tanıtıp artılarını eksilerini yazabilirsin ki ben de istediğim şeyi anlayıp karar vereyim. ama canın her neye sıkkınsa benimle dalga geçerek dışa vuruyor gibisin

Öyle mi kardeş!! Youtube diye birşey var bilmem biliyor musun? Orada zibilyon tane video vardır aç izle. İş gitarla bitse. Bunun amfisi var, manyetiği var, pedalı var. Var oğlu var. Öyle üstün körü bilgi verip yardım istersen alacağın cevap bu olur kardeşş!!!

Öyle mi kardeş!! Youtube diye birşey var bilmem biliyor musun? Orada zibilyon tane video vardır aç izle. İş gitarla bitse. Bunun amfisi var, manyetiği var, pedalı var. Var oğlu var. Öyle üstün körü bilgi verip yardım istersen alacağın cevap bu olur kardeşş!!!
AA SAĞOL youtube diye bi şeyden haberim yoktu bakarım bir ara

Squier Classic Vibe modelleri bence çok yeterli bir seri. Uzun bir süre gitar için arayışa girmezsin.

Yeni başlayacağın için de bu kadar dert etme. Daha strat ya da jazzmaster arasında keşke diğerini alsaydım diyeceğin kadar fark edebileceğin bir değerlendirme kıstasının henüz oluşması mümkün değil. Benim ilk gitarım Amerikan bir Tele (Hediye gelmişti). Ama arkadaşımdaki Cort X2’nin tonuna ve görünüşüne bayılıyordum (50 $’lık falan bi gitar) neden? Çünkü metalciydik ya hani 😀. Şimdi bakıyordum da, o telemin yerini hiç bişey tutamaz.

Demem o ki git birisini al,300-400 dolarlık gitarlar arasında insanı şok edecek bir fark bulmak çok zor. Malesef bazı arkadaşlarımızın söylediği gibi yeni başlayanların aynı soruyu sorduğu 90000. Başlık. O nedenle insanların biraz dalga geçmesi normal. Takılma.

Geri