Marshall DSL20 yerine Prosesör/Ses Kartı

Söylediklerinden anladığım kadarıyla ses arayüzü senin için en doğru seçenek, o yola odaklanabilirsin. Prosesör değil yalnız, gereken kaliteli bir ses birimi.

Evet alabilmen mümkün. Biraz vakit ayırıp temel konulara hakim olman gerekiyor. Zor değil, yaparsın.

Değil, o daha kalitelisini duyuyor. Aldığın ses videodakinden daha iyi olacak.

Post olarak yapabildiği şeyleri kayıt almaya başlamadan DAW üzerinden pre olarak da yapabilir. Kamera karşısında ufak kayıtlar alıp sonra video haline getirmiş, doğrudan bir yaklaşımı var, belki ufak bir doubling uygulamıştır aynı kayıt ile minimal bir ms gecikmesi ya da pitch değişimi ile, çok önemsemene gerek yok bu konuyu.

DAW ile birlikte gelen temel pluginleri kullanmış söylediği kadarıyla. Aldığı tonlarda abartılacak bir yan yok, isim yapmış her DAW benzer araçlar sunuyor.

Ses birimi önemli, yapmak istediğin şeylerin ağırlığına göre bilgisayarı da dahil edebilirsin o denkleme. Dikkat etmen gereken 1-2 husus var, yapmak istediklerinle alakalı bir sorun yaşayacağını sanmıyorum latency konusunda.

Focusrite düşünüyorsan 2i2’ya ihtiyacın yok, Solo Gen 3 alman yerinde olur. Benim tavsiyem Audient iD4 alman üzerine, daha kaliteli bir birim o, iD4’ü Solo fiyatlarında bulman mümkün.

Kulaklık olarak Superlux HD681 almanı tavsiye ederim, ismine ve görünüşüne aldanma, biraz araştırırsan anlayacaksın. Bu kurda sıfır kulaklığa 1200 lira vermen büyük hata olur. Senin açından Superlux $100 altı en mantıklı seçenek (padler biraz daha rahat olsun dersen Presonus HD7, kendisi rebranded HD681B).

Yukarıda bahsettiklerimi DSL’i satmadan yapabilmen mümkün. Aklında bulunması açısından ötesi için Audient iD14 (preamp’lar iD4 ile aynı, ancak AD DA dönüştürücüsü daha iyi) ve Beyerdynamic DT 880 Pro 250 ohm önerebilirim (bulamıyorsan DT 990 Pro; 880 semi-open, 990 open back). Bu kulaklıkları normal şartlarda ve normal aletlerinde kullanman mümkün olmayacak aklında bulunsun, ancak telefonumda ya da gürültülü ortamda da kullanırım dersen DT 770 Pro 80 ohm.

2. el bir Audient iD4 ya da iD14 + Superlux HD681, amfiyi elden çıkardıktan sonra da 2. elde temiz bir Beyerdynamic DT 880 Pro (250 ohm al, Audient güçlü alet, yararlan) arayışında olursun.

Tüm yazdıklarıma ek olarak 3 metre Klotz LaGrange.
Hocam çok teşekkür ederim bu kadar detaylı cevap verdiğin için. Bilgisayar konusuna hakimim, uygulamada, pluginlerde falan sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum kısa bir süre mantığını anlamaya çalışırım en fazla. Focusrite ilgimi çekmişti, özellikle de Youtube'da bir çok kişinin onu kullandığını görünce ısındım ama dediğiniz modeli de bir araştırayım. Peki söylediğiniz kablo olmak zorunda mı? Elimde 2 tane jack var tabi markası basit bir şeydir belki. Birisi Kirlin, diğeri nedir bilmiyorum.

Hocam çok teşekkür ederim bu kadar detaylı cevap verdiğin için. Bilgisayar konusuna hakimim, uygulamada, pluginlerde falan sıkıntı yaşayacağımı sanmıyorum kısa bir süre mantığını anlamaya çalışırım en fazla. Focusrite ilgimi çekmişti, özellikle de Youtube'da bir çok kişinin onu kullandığını görünce ısındım ama dediğiniz modeli de bir araştırayım. Peki söylediğiniz kablo olmak zorunda mı? Elimde 2 tane jack var tabi markası basit bir şeydir belki. Birisi Kirlin, diğeri nedir bilmiyorum.
şimdilik idare eder ama arasında ses farkı olur bende de var markasız bir şey bozulmasını bekliyorum güzel bir şey almak için.

Düşük kapasitanslı kaliteli her enstrüman kablosu olur, ama olması şart, gitardan gelen sinyali DAW üzerinde sana referans olarak tanıtabilecek bir kabloya ihtiyacın var, ilk günden al. LaGrange seçebilirsin bunun için, bulması en rahat kablolardan.

Bu bu konudaki en temel ve en önemli husus, ses birimi sadece ona verebildiğin kadarını sana gösterebilir.

Bunun dışında kablo bozulsun diye beklemeyin, direkt alın. İyi bağlantıdan kaçınmak elinizdeki enstrümandan tam olarak yararlanamamak demek, hele ki gitar belli bir seviyenin üzerindeyse.

Son düzenleme:
Aynı kafaya geldim bir sene önce. Amfini her halükarda satacaksın fakat önce orta düzey bir ses kartıyla başla focusrite behringer vs. Sonrasında bias fx gibi programlar kır ve kayıt al. O adamın tonundan daha güzel ton duyacaksın emin ol. Sonrasında ise amfini satıp bi referans monitörü alırsın. Bugün aynı dertte olan herkese bunu yazıyorum :D . Gecikme durumu bilgisayarına bağlı biraz. Prosesörlerde kayıt olayı zor. En güzeli bir ses kartı (max 1000tl) bir de kulaklık.1500-1600 e çözersin bu işi.

DSL satılır mı yav.... diğer dediklerini yapacak bedava bile bir sürü app ve plugin var. Araştır, kurcala, oyna.
Neural DSP, Bias FX2 ya da Bias Amp ve bağlanmak için ya ses kartı ya da iRig HD2 veya Apogee Jam gibi kaliteli bir aparat .... cihaz olarak da Mooer prosesörler beklentini aşarak karşılar.
Konuyla direk alakali degil ancak DSL amfiler icin ozellikle 20 watt combo olanlar icin bazi kotu yorumlar okumustum, ozellikle speaker kalitesi ile ilgili. Bu konuda bir fikriniz var mi ? Bende kendim icin, barlarda calmak icin 20 watt combo DSL dusunuyorum bir suredir. Tavsiye eder misiniz ?

Konuyla direk alakali degil ancak DSL amfiler icin ozellikle 20 watt combo olanlar icin bazi kotu yorumlar okumustum, ozellikle speaker kalitesi ile ilgili. Bu konuda bir fikriniz var mi ? Bende kendim icin, barlarda calmak icin 20 watt combo DSL dusunuyorum bir suredir. Tavsiye eder misiniz ?
Speaker kalitesi ile ilgili hiçbir şikayetim olmadı kullandığım süre boyunca. Gayet güzel bir amfi bence.

Aynı kafaya geldim bir sene önce. Amfini her halükarda satacaksın fakat önce orta düzey bir ses kartıyla başla focusrite behringer vs. Sonrasında bias fx gibi programlar kır ve kayıt al. O adamın tonundan daha güzel ton duyacaksın emin ol. Sonrasında ise amfini satıp bi referans monitörü alırsın. Bugün aynı dertte olan herkese bunu yazıyorum :D . Gecikme durumu bilgisayarına bağlı biraz. Prosesörlerde kayıt olayı zor. En güzeli bir ses kartı (max 1000tl) bir de kulaklık.1500-1600 e çözersin bu işi.
Focusrite Scarlett Solo almayı düşünüyorum. Belki amfiyi de satmam durur. Satıp da pişman olursam tekrar almak mümkün değil artık. Ben 2 sene önce sıfır DSL20'yi 2850'ye aldım. Şuan 6-7k arasında değişiyor fiyatları.

O mu, bu mu değil... Olay sinerji olayı. Hem o, hem bu!

B

Kayıt ve Ton Alma işi Ekipmandan ziyade beceri ve doğru kullanımla alakalı.İster Bilgisayar üzerinden program plugin vs yada Analog set-up ve mikrofonlama yapın.
İki yöntemlede iyi kayıt alırsınız.Analog sistem için Amfiyi iyi birşekilde mikrofonlayıp,gain ve ses seviyelerini iyi ayarlayıp evde bile gündüz vakti yapabilirsiniz.
dsl20 amfide watt gücü yarıya inebiliyor.Ancak sm57 gibi aletler işinizi çözmeyebilir Sese yüklenmeniz gerekir oda ev ortamında zor.onun yerine condensor mikrofonla çok açmadan yeterince hacimli Ses almanızda mümkün.Tabi oda ortamında Amfiyi çevreleyen bir mini kabinde yapmanız gerekebilir.
Evet evde bu şekilde kayıt ortamı biraz Zor ama mümkün:)
Plugin vs Amfi kabin pedal yazılımlarını program destekli kullanmakta Diğer bir çözüm.Bunda da iş yine sizin becerinize kalıyor.
En mükemmel yazılım dahi taklit olacak unutmayın.Ve iyi bir ton oldumu olmadımı içinde iyi Referans monitörlerine ihtiyacınız olacak.
Yazılımlarla çalışabilmenin tek avantajı stüdyonuz vs yoksa gece vaktide anında kayıtlarınızı alabilmeniz.

Geri