İnceleme Boss Katana Mini (djent testli)

Selam,

Geçenlerde mağazada şakalı komikli bir deneyeyim deyip dibine düştüğüm katana mini ile bir şeyler kurcaladım sonunda dün. "Lunchbox" boyutlarında bile sayılamayacak 7watt'lık bir solid state'in nesini kurcaladın da buralara geldin diyebilirsiniz, epey yanılırsınız. Ne biçim bir drive katına sahipse artık, sıfır işlenmiş bir kayıtta bile sonucu aşağıdaki gibi oluyor;

Full versiyon;

Tek kanal gitar;

L/R hard panned double track gitar;

Ev ortamı grup toplaşmacalarında hem iş görsün, hem üzmesin diye cücük boyutlu bir amplifikatör ararken boyutundan hiç beklenmeyecek terbiyesizlikte bir canavara toslamışız meğer. Bu arada alttaki melodik arpejimside yine katana'nın kendi üzerindeki delay efektini kullandım. Burada çok anlaşılmasa da tek başına oynarken epey keyifli oluyor, iyi düşünülmüş bir ekleme bence böyle bir amplifikatör için.

Yurtta öğrenciyim yerim de pek yok, evde çok ses etmeden takılayım ama yaptığımdan da zevk alayım, idare eder bir sistemim var ucundan kayıt alayım vs. bu beklentilerin her birine uygun bu alet. Adaptör harici pille de çalışabilmesi zaten şaka gibiyken bu kadar kaliteli ve temiz bir gain karakterine sahip olması, phones/rec out çıkışının gayet başarılı bir kabin modellemesi sunması, pedallarla anlaşabilmesi ve en önemlisi de iş görme kapasitesiyle beni dumur etti.

Puanını ucundan kıracağım tek yönü beraberinde dahili bir adaptörle gelmemesi. Adaptör demişken; 9volt/2amper değerlerinde bir güç ünitesiyle ya da 6 adet AA pil ile gürlüyor kendisi. Pedallarda olduğu gibi pil ile kullanımda dip gürültüsü daha bir azalıyor, haricinde adaptör kullanmanın hiçbir eksi yönü ile karşılaşmadım. Kayıtta da sadece gate uyguladım bu gürültüyü tıraşlamak için.

Kayıtta ne kullandım?

Gitar; Schecter Hellraiser C-7 => Boss Katana Mini (phones/rec out) => Focusrite Scarlett 2i4 2nd Gen => Logic Pro X
Bas; Schecter Stiletto custom 5 => ses kartı => Logic => Neural Dsp Darkglass B7K Ultra plugin
Davul; Steven Slate Drums 4

Gitar sinyal trafiği bundan ibaret. Arada başka hiçbir pedal, yazılım vs. yok. Ne gitar ne de davul üzerinde herhangi bir müdahale de yok. Ben kayıtta ne duyduysam soundcloud'un insaf edip biçmeden bıraktığı değerlerde siz de onu duyuyorsunuz.

Umarım fikir verir, merak edene bir faydası dokunur.

Ciao bella.

Son düzenleme:
Merhaba,
Ben de iki yıldır mini'yi kullanıyorum ts808 ile birlikte.
Yamaha thr ben denemedim ama Youtube'da Mini ile bir karşılaştırma videosu izlemiştim, Mini'yi almadan önce. Thr hoşuma gitmemiş Mini'yi almıştım. Şimdi senin yorumunu görünce merak ettim, hemen Youtube'da tekrar arattım. "Thr ii" diye bir şey var. Baya baya iyi. katana air'e mi tekabül ediyor. Nedir?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok başarılı bir alet. Olumsuz bir diyeceğim yok - Yamaha THR hiç denememiş gibi yazmışsın gerçi :)
Başta belirtmediğim için ortalık karışmış tabi; bütçe doğrultusunda blackstar fly 3, boss katana mini vb. minnak varyasyonlar arasında bir değerlendirme olarak düşünelim bunu. Thr fiyatı, 10watt olması ve çift hoparlör barındırmasıyla kulvarın biraz dışına kaçıyor.

Ps: Katana air çıkana kadar thr10x bu kategoride alayının kralıydı bana göre, fakat bunların erişilemediği noktada da katana mini über alles bir alternatif.

Merhaba,
Ben de iki yıldır mini'yi kullanıyorum ts808 ile birlikte.
Yamaha thr ben denemedim ama Youtube'da Mini ile bir karşılaştırma videosu izlemiştim, Mini'yi almadan önce. Thr hoşuma gitmemiş Mini'yi almıştım. Şimdi senin yorumunu görünce merak ettim, hemen Youtube'da tekrar arattım. "Thr ii" diye bir şey var. Baya baya iyi. katana air'e mi tekabül ediyor. Nedir?
Katana air ve thr aynı kategoride diyebiliriz, doğrudur. Thr ii yenilenmiş bir versiyon fakat katana air wireless özelliği ile bence bunu eziyor.

2020’ye girerken yılbaşı hediyesi olarak bir akrabama Zuhal’de kampanyadan 550 TL’ye almıştım. Şimdi fiyatına baktım, indirimli olarak ikiye katlamış. Sinirim bozuldu, içten içe ağladım. Sanırım şu ana kadar aldığım en iyi f/p ürünü olma ödülünü hak ediyor.

Kayıtlar için ellerinize sağlık. Okuması ve dinlemesi çok keyifli bir inceleme olmuş \m/

2020’ye girerken yılbaşı hediyesi olarak bir akrabama Zuhal’de kampanyadan 550 TL’ye almıştım. Şimdi fiyatına baktım, indirimli olarak ikiye katlamış. Sinirim bozuldu, içten içe ağladım. Sanırım şu ana kadar aldığım en iyi f/p ürünü olma ödülünü hak ediyor.

Kayıtlar için ellerinize sağlık. Okuması ve dinlemesi çok keyifli bir inceleme olmuş \m/
Rica ederim, crunch modu da çok başarılı fakat henüz bir şey kaydetmedim. Özellikle tele ile acayip acayip işler çıkıyor ortaya. Adamlar resmen gizliden gizliye cengaver salmış piyasaya, hakkıdır ödül de madalya da.

Boss Katana serisi ile inanılmaz işler yaptı... yani en iyi amfi budur demiyorum ama tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini de iyi değerlendirerek harika cihazlar sürdüler piyasaya. Daha önce Katana 50 mk1 ve 100 mk2 sahibi oldum, şu anda hala 50 mk2 duruyor ilk çıktığında aldığım.
O arada açıkçası çok tereddüt etmeme rağmen zaten THR var diye uzak durduğum Katana Mini'yi de @bastardbullet bu yazısı üzerine tamamdır Üstad-approved diyerek gidip almıştım. Çok çalmasam da yazılanlara katılıyorum, nefis bir alet. Benim Üstad gibi kayıt koyacak durumum ve yeteceğim yok ama kulaklarım iyidir, bu alet "rocks".
Açıkçası bu fiyata dandik dandik amfiler alacağına başlangıç seviyesi çer çöplerine para vermektense herkes bunu alabilir, o derece.... elbet 4 inch hoparlör size hacimli oda dolduran bir ses vermez ama verdiği kadarı nefis.... oldukça şaşırmıştım aldığımda üstte okuduklarıma rağmen şaşırmıştım hem de.

Boss Katana serisi ile inanılmaz işler yaptı... yani en iyi amfi budur demiyorum ama tüketici ihtiyaçlarını ve beklentilerini de iyi değerlendirerek harika cihazlar sürdüler piyasaya. Daha önce Katana 50 mk1 ve 100 mk2 sahibi oldum, şu anda hala 50 mk2 duruyor ilk çıktığında aldığım.
O arada açıkçası çok tereddüt etmeme rağmen zaten THR var diye uzak durduğum Katana Mini'yi de @bastardbullet bu yazısı üzerine tamamdır Üstad-approved diyerek gidip almıştım. Çok çalmasam da yazılanlara katılıyorum, nefis bir alet. Benim Üstad gibi kayıt koyacak durumum ve yeteceğim yok ama kulaklarım iyidir, bu alet "rocks".
Açıkçası bu fiyata dandik dandik amfiler alacağına başlangıç seviyesi çer çöplerine para vermektense herkes bunu alabilir, o derece.... elbet 4 inch hoparlör size hacimli oda dolduran bir ses vermez ama verdiği kadarı nefis.... oldukça şaşırmıştım aldığımda üstte okuduklarıma rağmen şaşırmıştım hem de.
Abi rica ederim, tek önemli olan duyduğunu doğru yorumlayabilmek ki gayet yapıyorsun işte. Kayıttır odur budur yeterli ekipmanla 1 haftada çözeceğin iş. Sevindim bunu sevmene, çok deli alet gerçekten yahu. Şu kayıttaki parçayı grupla bir besteye dönüştürelim diye karar verdik, adamlar “bununla kaydedelim“ diyor. Utanmasam ben de 6.3mm’lik external cabin output modu yapıp stüdyoda konserde kabin süreceğim ki youtube’da yapanlar var, aklımı yedim izlerken.

Bunu da mk2 olarak günceller ve bu modu yaparlarsa boss’a helal derim.

Bu nedir bre;

Şu kayıttaki parçayı grupla bir besteye dönüştürelim diye karar verdik, adamlar “bununla kaydedelim“ diyor. Utanmasam ben de 6.3mm’lik output modu yapıp stüdyoda konserde kabin süreceğim
Yap.
İleride abi Slash ilk albümde ödünç gitar almış, Zakk'in amfisi yokmuş arkadaşı vermiş filan gibi efsane geyikler arasında yer alırsın :) ... oha herif Katana mini ile kaydetmiş derler.

Bunu da mk2 olarak günceller ve bu modu yaparlarsa boss’a helal derim.

Boss bu sekilde bir mod ile cikarsa, diger aletlerin satisini engellemis olur. Ama 2 dolar harcanmamis maliyetle boyle bir modifiye gercekten basarili.

Diger amfilerine de bu modu uygulamak mumkun. Fakat bunu yapmak isteyen hevesli arkadaslara dikkat: Speaker kablosu kullanmak gerekli. Entruman kablosu ile baglarsaniz amfiye zarar verebilirsiniz.

Satışların düşmesi ihtimaline pek katılmıyorum, nihayetinde katana mini üzerinde yalnızca tek bir efekt taşıyan ve sınırlı karakterde/hacimde clean/crunch/gain üretebilen bir alet. Tamam, boyutları için çok başarılı fakat katana 50w/100w ya da artist kullanan ve bu amplilerin niteliklerinden yararlanan biri kalkıp “mini varken bunlara ne gerek var yeaa” demeyecektir.

Öte yandan sırf pislik olsun diye bu modu yapıp ilk canlı etkinlikte sahnede kabini bununla sürüp ortamı germeyi çok istiyorum.😄

Satışların düşmesi ihtimaline pek katılmıyorum, nihayetinde katana mini üzerinde yalnızca tek bir efekt taşıyan ve sınırlı karakterde/hacimde clean/crunch/gain üretebilen bir alet. Tamam, boyutları için çok başarılı fakat katana 50w/100w ya da artist kullanan ve bu amplilerin niteliklerinden yararlanan biri kalkıp “mini varken bunlara ne gerek var yeaa” demeyecektir.

Öte yandan sırf pislik olsun diye bu modu yapıp ilk canlı etkinlikte sahnede kabini bununla sürüp ortamı germeyi çok istiyorum.😄
Adamlar 50 mk2 ye fx loop koymadılar sırf 100ü baltalamasın diye bence buna da kabin çıkışı koymazlar yani benim tahminim bu yönde.

Adamlar 50 mk2 ye fx loop koymadılar sırf 100ü baltalamasın diye bence buna da kabin çıkışı koymazlar yani benim tahminim bu yönde.
Şöyle söyleyeyim; büyük abileri ya da katana air ile aşık atacak bir kapasitesi yok bunun, zaten amacı bu değil. Bu sebeple insanların bu modu çok umursayacağını sanmam. Ancak bizim gibi alım gücü yerlerde gezen 3. Dünya ülkelerinde havaya ateş edilerek karşılanır ki adamların pazar payında yerimiz ne kadardır kim bilir.

Bence rec out çıkışındaki kabin modellemesinin kalitesi çok daha tehlikeli. Abuk subuk rakamlara satılan birçok yazılım ve donanımdan daha kullanışlı ve başarılı, şaka gibi.

Şöyle söyleyeyim; büyük abileri ya da katana air ile aşık atacak bir kapasitesi yok bunun, zaten amacı bu değil. Bu sebeple insanların bu modu çok umursayacağını sanmam. Ancak bizim gibi alım gücü yerlerde gezen 3. Dünya ülkelerinde havaya ateş edilerek karşılanır ki adamların pazar payında yerimiz ne kadardır kim bilir.

Bence rec out çıkışındaki kabin modellemesinin kalitesi çok daha tehlikeli. Abuk subuk rakamlara satılan birçok yazılım ve donanımdan daha kullanışlı ve başarılı, şaka gibi.
Ve maalesef alım gücünden dolayı havaya ateş edecerek karşılayacak yaşını başını almış pek çok kişi var çevremde bendeki katana heade bile uzaylı teknolojisi muamelesi yapıyorlar.

Ve maalesef alım gücünden dolayı havaya ateş edecerek karşılayacak yaşını başını almış pek çok kişi var çevremde bendeki katana heade bile uzaylı teknolojisi muamelesi yapıyorlar.
Anlıyorum durumu, ne diyeyim. “Bir umut” ekolüyle yaşıyoruz hepimiz yıllardır. Yine de ne var ki hala müzik vs. yapmaya da heves duyuyoruz. Demek ki öyle kolay kolay sönmüyor ateşi, bu sayede öğrenmiş olduk.

Dün merak ettim denedim. Mini recOut çıkışından jack adaptörü ile XLR kablosuna takarak Alto TX210 PA speaker'a verdim sesi. Açıkçası muhteşem demesem de oldukça iyi oldu. En azından 4 inch yerine 10 inch'ten gelen ses oldukça ferahladı. Alto'ya direkt girince hiçbir EQ ayarı yapma şansım yok, Mini'yi direkt DAW'a filan girince muhteşem olacaktır anladığım kadarıyla. Bu haliyle bile çoğu başlangıç amfisinden iyi ses verdi Alto ile. Ama yine belirteyim kendi haliyle bile inanılmaz bir alet. Hala şaşkınım bundan bu ses nasıl çıkıyor diye.

Merhabalar abilerim.Forumu uzun bi süredir takip ediyorum ve aklıma takılan birkaç şeyi sormak istiyorum.Hazırda varken ek bi başlık açmak istemedim. Neyse, elektro gitara yeni başlayacağım ve ekipmanlarımı parça parça alacağım.Bu ay amfimi, yazın da elektro gitarımı almayı düşünüyorum.Amfi olarak aklımda Boss Katana Mini var.Yukarıda da bahsedildiği üzere tonları gayet tatminkar.Ben de zaten odamda, kimseyi rahatsız etmeden çalmak için küçük ama versatil bi şey arıyordum o yüzden bu amfide karar kıldım.İlk olarak bu amfide temel bi efekt eksikliği var mı var ise nedir sizce? Şu da olsaymış iyi olurmuş dediğiniz bir şey var mı? Mesela Delay ve Delay Level var yabancı forumlardan okuduğum kadarıyla bu ikisini iyi ayarlayıp fake bi reverb efekti yapabiliyoruz o cepte.Sanırım en temel eksiği Roland Micro Cube' da olduğu gibi chorus efekti olmaması.Çalmak istediğim bazı şarkılarda da kullanıldığı için bi chorus pedalı almak var aklımın kenarında.İkinci kafama takılan şey adaptörle çalışınca cızırtı yapıyor mu? Pil vs adaptörle çalışınca ses veya cızırtı olarak bi farkı var mı? Son olarak tabiri caizse teknoloji cahili biri sayılırım.Bi laptopum var, en kolay yolla nasıl kayıt alırım ve kayıt amacıyla amfiyi bilgisayara nasıl bağlayabilirim?(Hangi ücretsiz programları kullanabilirim?) Biraz uzun bi yazı oldu galiba şimdiden teşekkürler umarım cevap gelir :)

Geri