Road To Perdition/Azap Yolu

Yönetmen: Sam Mendes
Oyuncular: Tom Hanks, Paul Newman, Daniel Craig, Jude Law, Stanley Tucci

Epey ayrıntılı bir arama yaptım ama bulamadım. Şaşırdım da açıkçası. American Beauty ve Jarhead'in başlıkları varken, (Ki 2 film de çok sağlamdır, yanlış anlaşılmasın.) kanımca Sam Mendes'in en iyi çalışması olan Road To Perdition yoktu. Hatta esas şaşırtan şey, başlığı turkrock'ta gördüğümü hatırlıyorum ama bulamadım bir türlü. Neyse, yoksa da artık var.

Konusu: Mike Sullivan (Tom Hanks), mafya patronu John Rooney (Paul Newman) için çalışan bir tetikçidir. Bir mafya hesaplaşması esnasında, oğlu Michael Sullivan Jr. (Tyler Hoechlin) babasının adam öldürmesine tanık olunca, baba ve oğulun hayatları alt üst olur.

Tom Hanks'in oyunculuğundan bahsetmeme gerek yok zaten sanırım. Kadronun geri kalanı da çok sağlam. Dün izledim filmi ve gerek senaryosuyla, gerek yönetmenliğiyle, gerek de sinematografisiyle hayran etti. Müthiş bir çalışma. Bilhassa sinematografisi çok dikkat çekiyor ki Sam Mendes, bu işe çok önem veren bir yönetmen anlaşılan. Jarhead'de, bu sene NCFOM ve The Assassination Of Jesse James..'le Oscar'a aday olan Roger Deakins'le çalışmıştı. Road To Perdition'da da, American Beauty'de çalıştığı Conrad Hall'la çalışmış ve ortaya mükemmel bir sonuç çıkmış.

Neyse yeter bu kadar teknik-sikko detay. Filmin benim için nerdeyse şok edici olmasının bir nedeni de, Kataklysm'in 2004 çıkışlı Serenity In Fire albümünün açılış intro'su olan şu tüyler ürpertici alıntıdır diyerek mesajımı bitireyim, başlığı açayım hayırlısıyla:

John Connor: This is the life we chose, the life we lead.. And there is, only, one guarantee.. None of us will see heaven..

Geri