B.C. Rich®

abi yok öyle birşey.
ben hayatımda bir kere usa bcrich çalma şerefine nail oldum 94te siparişle tünelden almıştı sanırım bi abimiz. valla rüya gibiydi ve arkadaş o gitarla 80lerdeki hair metal gruplarının şarkılarını çalıyordu. ha çekersen canavar gibi death de yapılır orası ayrı. herşeyiyle süper kaliteli parçalar birinci sınıf işçilik o zamanlar dokunmatik klavye diye tanımlayabildiğim süper rahat klavye süper low-action şiir gibi valla :) :)
o gitardan sonra anca sl1 pakladı beni.

bunlar süper müthiş insanlar.
artık kendilerini geliştirmeye gerek yok 4 4lük olmuşlar.
müzik zevkleride dünyadaki 6 milyar insandan daha gelişmiş onların dinlediği iyi diğerlerininki kötü.
gülerlermiş. pöh. ben bugüne kadar düzgün müzik yapan birine gülündüğünü görmedim. bunu yapan da beyinsizdir kanımca.

walla 6 aydır bronze warlock kullanıyorum... kısıtlı bütçeniz warsa adi bir distortion pedalıyla bile oldukça sert tonlar alabilirsiniz...

şimdi gitarımı satmayı düşünüyorum maddi sıkınttılardan dolayı.. bundan sonra ne alacağım konusunda hiç bir fikrim yok.. çünkü bu gitar pek çok isteğimi yerine getirmişti...

Bende BC Rich NJ Warlock var.2 sene önce aldım.Korea yapımı.Ama birçok Japon ve Amerikan gitara taş çıkarır.Klavyesi pek ince olmamasına rağmen o kadar rahat ki.Elinizde kayıyor adeta.Çok rahat solo atılıyor.
Ama ben de derim BC Rich alırsanız Bronze serisi almayın.Malzemesi bile farkediyor düşük serilerde.Bronze'un sadece şekli aynı.Yakından incelerseniz farkı görürsünüz.Ha bir de piyasadaki yeni Bronze'lar Çin malı.Çin malı bayağı adi yapmışlar.NJ bulabilirseniz kaçırmayın derim.Ama Çin malıysa almayın.
BC RİCH'le Heavy Metal yapılmaz diyenlere:Şu anki en sert Black,Death,Trash metal grupları BC Rich kullanıyor.Tonları çok sert.
Benim gitardaki sert tonu henüz başka gitarda bulamadım.

merhaba arkadaşlar benım sorum olcak bılen varsa bana yardımcı olabılırmı lutfen..
bende bc rich platınum series ST3 ve seri nosu ıse 34802 olan bır gitar var emektar, ben bunun 92 model oldugunu dusunuyorum ama kesın bır bılgı deyıl , bulamadım bır turlu modelı (uretım yılı) nedir, govde ve sap agacı nedır? bilmek istiyorum yardımcı olabılecek bır arkadaş varsa cok sevınırım.. birde elimde yıne bu forumda bır yerde gormustum sole bir katolog parcası var:
http://img64.imageshack.us/my.php?image=92cat2cd3.gif
teşekkür ederim...

deathvalley demiş ki:
canavar gibi gitar,sert sound için birebir,cayır cayır metal müzik

sana katılıyorum... onceden ustunde emg hz kullanıyordum gıtarımda sımdı cıkarttım ama yıne takcam dıyer gıtarım ıbanez ustunde emg 81/85 set var ama bc rıch te pasif hz le daha sert ses alabılıyordum...

Bende de bir Bc.Rich var bu forumdan aldım, 82 model amerikan yapımı harika bir gitar, klavyesi muhteşem, brezilya gülü, hayatımda çaldığım en iyi gül klavye bu diyebilirim rahatlıkla, maun gövde ve sapa sahip (yekpare hem)

Tarz içinse, her tarz çalınır diye düşünüyorum, sap manyetiğim iyibir manyetik olmasa da (artec single görünümlü hum) sweet child o minedaki tona yakın bir ton çıkabiliyor.Mesela Metin Türkcan da Warlock a benzer bir gitar kullanıyor Ogün Sanlısoy ile birlikte sahnedeyken de.Sırıttığını söyleyemem o gitarın o tarz müzikte.

B.C. Rich. Yorumsuzdur aslında. Türkiye de e çin malı diye yerden yere vuruluyor. Usa üretimi bi warlock alın bence başka gitar düşünmeyin bile. Fakat fiyatları 2000$ ile 4000$ arası değişiyor. Türkiye`de bulmanız zor ama yurtdışında getirebilirsiniz.

Slayer,Death,Testament,Kreator,Sepultura gibi efsaneler kullanmıştır bu gitarı. Bana kalırsa usa yapımı bc. rich jackson`ı ezer ve geçer bile!!

megdeth,metallica,testament,slayer ve sepultura jackson da kullandı.bc rich custom shop ve usa jackson custom shop ikiside başarılı firmalar.neden bir tartışma yaratmaya çalışır durumdasın.ikisininde mükemmel gitarları var.örneğin kerry king bc rich kullanırken jeff hanneman jackson custom soloist kullanırdı.max cavelera bc rich kullanırken alexander kisser jackson kullanırdı.yani tercih meselesi bence.iki markanında kendince üstün yanları var.

enver senin gitar muhtemelen o resimdeki alet anlattığın özelliklere o uyuyor, '92 kataloğu o..

ağacın ne olduğunu yazmamışlar niyeyse ama sıkıştırma cinsinden olmalı.. class axe dönemi kimin ne yaptığı belli değil.. :)

vilekrueger demiş ki:
enver senin gitar muhtemelen o resimdeki alet anlattığın özelliklere o uyuyor, '92 kataloğu o..

ağacın ne olduğunu yazmamışlar niyeyse ama sıkıştırma cinsinden olmalı.. class axe dönemi kimin ne yaptığı belli değil.. :)

cok sagol burak tesekkur ederim, ne oldugu bellı deyıl ama ıbanezı gömer (kendi ıbanez imi kastettim kımse alınmasın)

masterofpuppetsasd demiş ki:
megdeth,metallica,testament,slayer ve sepultura jackson da kullandı.bc rich custom shop ve usa jackson custom shop ikiside başarılı firmalar.neden bir tartışma yaratmaya çalışır durumdasın.ikisininde mükemmel gitarları var.örneğin kerry king bc rich kullanırken jeff hanneman jackson custom soloist kullanırdı.max cavelera bc rich kullanırken alexander kisser jackson kullanırdı.yani tercih meselesi bence.iki markanında kendince üstün yanları var.

Arkadaşım jackson kötü bir gitardır demiyorum. Neden söylediklerimi illa farklı bir tarafa çekiyorsun. BC.Rich denen marka ülkemizde bırak jacksonla eş değer tutulmayı ezilip geçiliyor. Ben de diyorumki BC.Rich usa modelleri jackson`ın modelleriyle kıyaslamayı bırak belli modellerini ezer geçer diyorum. Tabiki iki firmanın iyi kötü yönleri var.Herşeyin uzunca açıklamasını yaparsam mesajlarım okunmaz hale gelir. Biraz pozitif yaklaşırsan buna gerek kalmaz.

Bc.Rich'i ezip geçen gitardan anlamıyordur.Bence de üst sınıf espler ikisini de döver. :LOL: Kişiye göre değişir.3 firmanında taş gibi gitarları var.Misal jacksondan jenna. :p

canlarım benim.. üst sınıf gitarlar marka ayırmaksızın bu şekilde kıyaslanmaz, bir gitara 2000$ veriyosanız kimse gelip esp jackson ı döver, bcrich ibanezin kaynının yeğenidir falan diyemez..

bcrich satış politikaları nedeniyle 2000-2005 yılları arasında perişan edilmiştir, özellikle 2006 yılında necktrue gitarlara ağırlık vermeleri iyiye işaret çünkü bcrich in asıl işi bu..

ezelinden beri import ve el yapını gitarları birbirinden tamamen bağımsız olarak çalışır o sebepten bronze gibi gitarları ölçüt almak yanıltıcıdır zira usa bcrichler çok kaliteli aletlerdir.. en önemli özelliklerinden biri uzun zamandır kendi modellerini yaratmış ve üretiyo olmaları, bu bir tutarlılıktır..
bernie rico imzalı olanlar dahada bir pahalı oldu tabi artık bulunmuyolar kolay kolay..:)
80lerde bcrich kramer ver aria fırtınası vardı, geriye ne kaldı biliyosunuz zaten..:)
bcrich için import serileri hep 2. planda kaldı ama artık piyasada tutunmak için bu işe eğilmeye başladılar mecburen, ilerleyen günlerde neticeleri belli olur zaten..

yani yeniden başa dönersek yüksek kalite aletleri yumurta tokuşturur gibi tartışmanın bir anlamı yok, o gitarlar ne olursa olsun odundur ama işini gerçekten bilen insanlar tarafından parasının hakkını vermesi için meydana getiriliyor..

gidin jackson custom shop departmanına;
-olm sizde gitarmı yapıyosunuz ESP dekiler sizi döver lan..
diyin bakalım kafanıza o sl1 in sapını yiomusunuz..:) aslında dövebilirlerde japondur neticede karete kung-fu hesabı.. :p dimi efendim.. saygılar.. ;)

slm

bende b.c. rich nj jr-V var alalı 4 sene filan oluyor üzerine taktım emg leri canavar oldu halada çok severim.her nekadar arkadaşlar şekli yüzünden bunu oturarak nasıl çalıyosun deselerde onunda bi yolunu bulduk..

Geri