Midi klavyeyi Ses kartına bağlamak

Herkese merhaba. Daha önce ses kartı ile ilgili bir konu açmıştım ve çok yardımcı oldunuz ondan dolayı size çok teşekkür ediyorum. Bu gün Scarlett 2i2 gen 3 ses kartı elime ulaştı ancak Novation Launchkey mk61 Midi klavyeyi nasıl bağlayacağımı bilmiyorum. Daha önce usb ile kullanıyordum. Elimde 2 tane farklı kablo var. Biri mikrofon için ötekini çözemedim.. Ekstra bir kablo almam gerekiyorsa bu ne olmalı? Çok teşekkür ediyorum şimdiden.

Fotoğraf;

Midi klavyenin arka girişleri
4f5771d9-cdf4-42e6-9db7-35e16ae21d33.jpg

Dosyalar

• 1ce56cef-2d47-4563-84cd-623fe279d3d6.jpg
    1ce56cef-2d47-4563-84cd-623fe279d3d6.jpg
    164.8 KB · Gösterim: 315
Fotoda sadece usb bağlantısı var. Sustain olan pedal bağlantısı olmalı diye biliyorum. Ses gecikmesinin farklı sebepleri oluyor. Eskiden midi klavyeyi cubase'e bağlayınca acayip bir gecikme olurdu. Program içinden bir ayar vardı, onu yapınca düzelirdi. Yeni versiyonlarda öyle bir sorun yok. Güncel durumda gecikmenin sebebi program içinden ses kartı ayarlarının doğru yapılmaması olabilir. Yani midi sinyali gecikmesi değil de genel gecikme gibi düşündüm. Midi sinyali gecikmesi varsa eskiden bahsettiğim cubase içinde yapılması gereken ayar gibi midi sinyali ile ilgili bir ayar yapılması gerekebilir. Yani gecikme tüm sistemde mi oluyor? Yoksa sadece midi sinyallerinde mi oluyor? Ona göre ayarları aratmanız gerek. Belki programın da ötesinde ses kartının kendi ayarları içinden midi ile ilgili bir ayar olabilir. Sorun bağlantılardan değildir diye tahmin ediyorum.

Bahsettiğiniz ayar buffer size ve sample rate olması lazım. Onu bilgisayarınız gücüne göre ayarlayacaksınız. Belli bir değeri var mı bilmiyorum. Ben deneye deneye gecikmeyi minimuma indirdim. Bildiğim kadarıyla gecikme sıfır olmuyor zaten milisaniyelikte olsa olur.

Ses artı ayarlarından o tarz ayarlar var evet. Gecikmeyi etkileyen başka parametreler de var. Şu an program açık olmadığı için bakamıyorum ama bir de eski cubase için bahsettiğim ayar ses kartı ayarları haricinde program içinde midi sinyali gecikmesi ile ilgili bir ayardı. Yani sorunu tam tespit etmek lazım. Sistemde ses gecikmesi mi var? Yoksa midi sinyali gecikmesi mi var? Bunu ayırmak için sisteme gitar bağlayıp benzer zamanda gecikme olup olmadığına bakılabilir. Tabii ki gecikmeler sıfır olmuyor ama fark edilebilir düzeyde değil ya da rahatsız edici düzeyin altında oluyor.

Bir de yine eski ve işlem gücü düşük bilgisayarlarsa ses çağırırken sıkıntı yaşaması durumu da oluyordu. Belki de böyle bir şey olabilir mi dedim. Bunun da önüne geçmek için ya çağrılan sesleri düşük seviyede tutun ya da program üzerindeki midi sinyali ışığına bakın derim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fotoda sadece usb bağlantısı var. Sustain olan pedal bağlantısı olmalı diye biliyorum. Ses gecikmesinin farklı sebepleri oluyor. Eskiden midi klavyeyi cubase'e bağlayınca acayip bir gecikme olurdu. Program içinden bir ayar vardı, onu yapınca düzelirdi. Yeni versiyonlarda öyle bir sorun yok. Güncel durumda gecikmenin sebebi program içinden ses kartı ayarlarının doğru yapılmaması olabilir. Yani midi sinyali gecikmesi değil de genel gecikme gibi düşündüm. Midi sinyali gecikmesi varsa eskiden bahsettiğim cubase içinde yapılması gereken ayar gibi midi sinyali ile ilgili bir ayar yapılması gerekebilir. Yani gecikme tüm sistemde mi oluyor? Yoksa sadece midi sinyallerinde mi oluyor? Ona göre ayarları aratmanız gerek. Belki programın da ötesinde ses kartının kendi ayarları içinden midi ile ilgili bir ayar olabilir. Sorun bağlantılardan değildir diye tahmin ediyorum.
Şimdi düşündüm de sesi hoparlöre verince gecikme gidiyor. Acaba dediğiniz gibi problem mididen kaynaklanmıyor olabilir mi... kulaklik ile ses gecikmesi yaşıyorum. Bu arada Ableton kullanıyorum.

Ableton ayarlarını bilemiyorum ama dediğim gibi eğer sadece midi sinyal sıkıntısı olsa diğer seslerde gecikme olmaz. Hepsinde gecikme varsa genel ayarlarda problem vardır. Kulaklık için ayrı bir driver falan devreye giriyor olabilir mi? Hoparlör de gecikme yoksa aklıma bir tek bu seçenek geldi. Normal kablolu kulaklık da aynı hoparlör gibi sesi aynı zamanda vermeli. Tabii kulaklık devredeyken başka bir yazılım devreye giriyor ya da ses kartının yazılımı kullanılmıyorsa belki onla ilgisi olabilir. Bir çok ihtimal var deneme yanılmayla sorunu tespit edip çözebilirsiniz.

ASIO4ALL Driverınız yok ise mutlaka yükleyin, diğer yüklü olan ses driverını kaldırın, normalde harici ses kartı ile ek bir ses driverını gelmesi lazım, ASIO4ALL ayarlarında gi,riş ve çıkış seçenekleri ile ayarlarınızı yapın, program içinden ses ayarlarında çıkış olarak ASIO4ALL seçerseniz gecikme olmaması gerekiyor

ASIO4ALL Driverınız yok ise mutlaka yükleyin, diğer yüklü olan ses driverını kaldırın, normalde harici ses kartı ile ek bir ses driverını gelmesi lazım, ASIO4ALL ayarlarında gi,riş ve çıkış seçenekleri ile ayarlarınızı yapın, program içinden ses ayarlarında çıkış olarak ASIO4ALL seçerseniz gecikme olmaması gerekiyor

Geri