H-S-S Manyetikli Gitarla Ne Çalabilirim?

Elektro Gitara yeni başlayacağım için pek mümkün olmasa da bir gitarla hemen hemen her müziği çalmak istiyorum. Hepsinin aynı tonunu yakalayamasam da o ses tonuna yaklaşabileceğimi düşünüyorum. H-S-S Manyetikli bir gitar alarak S manyetiği ile Duman, Nirvana tarzı müzikler, H manyetiği ile de daha sert müzikler (Metallica, AC/DC), H-S manyetiği kullanarak da orta sertlikte müzikler çalmam mümkün mü? Bir de Stratocatser, Telecaster, Jazzmaster (isimlerini biliyorum ama ne olduklarını bilmiyorum gitar kasası sanırım) gibi türler de tona etki eder mi? Yoksa asıl olay manyetiklerde mi?

Dostum her gitarla her şeyi çalabilirsin fakat humbuckerlar daha güçlü manyetikler olduklarından single coillere göre daha sert, daha koyu ve daha hacimli tonlar elde edebilmene olanak sağlar. Eğer her şarkıyı tatmin edici bir tonda çalmak istiyorum diyorsan H-S-S veya H-S-H dizilimli bir gitar rahatlıkla işini görür. Tabii ton kısmında işin büyük kısmı amfiye de düşüyor. Amfinin de ortalama bir şey olması başlangıç seviyesi için bence gayet tatmin edici olacaktır. Bu konularda o kadar bilgi sahibi olmasam da bildiklerim bunlar, umarım yardımcı olabilmişimdir.

Asıl olay icracılarda, müzisyenlerde. Yeni başlayan birisi olarak onların ekipmanlarının başına geçsen bile aynı sesi malesef çıkartamayacaksın. O yüzden ton konusuna takılma. İlk gitarınla yapman gereken tek şey mekanik yeterlilik kazanmaktır, bu da biraz zaman alır. Biraz çalabilir hale geldikten sonra tecrübe ederek bu sorularının hepsine cevap bulursun. HSS veya HSH yeni başlayan birisinin işini görecek kadar çeşitli tonlar sunar.

@Dog The Bounty Hunter @aidentryinguitar
Peki HSS mi HSH mi almam daha doğru olur? Bir de amfi olarak Blackstar ID Core 10 V2 istediğim tonu yakalamam için işimi görür mü? Dijital amfi olduğu için üzerinde çeşitli efektler olduğunu ve daha fazla farklı tonları yakalama imkanı verir diye duymuştum.

Çok da farketmez, hangisini alırsan al bir noktada diğerini arzulaman çok olası.

Amfi konusuna benim yaklaşımım şu şekilde.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok da farketmez, hangisini alırsan al bir noktada diğerini arzulaman çok olası.

Amfi konusuna benim yaklaşımım şu şekilde.
Bir süre sonra bu amfiyi değişmem gerekmeyecek mi? Aslında benim amacım kaliteli ve beni soğutmayacak bir şekilde başlamak ve aldığım ekipmanları uzun süre kullanmak. Gitar ileride çaldığım müzik tarzına göre değişecek ama amfi büyük ihtimalle sabit kalır diye düşünüyorum. Bu yüzden ileride çalmak istediğim tür değişse de beni uzun süre idare edebilecek bir amfi almak istiyorum. Bu dediklerim doğrultusunda Marshall MG10'a 1000 TL vermek yerine ID Core'a 1400 TL verip uzun süre kullanmak daha doğru olmaz mı? Bir de dijital amfide ton seçeneği var diye başlangıçta kullanmak zorunda mıyız? Yüksek gainli tonlarda hata örter demişsin, şimdi ben amfiyi aldıktan sonra ilk başlarda ton ayarı yapmadan kullansam, ilerledikçe de amfi değiştirmek yerine ton ayarlarını halletsem nasıl olur?

Bir süre sonra bu amfiyi değişmem gerekmeyecek mi?

Bu işe gönül verip ilerleme kaydedersen, önünde maddi bir engel de olmazsa Blackstar'ı da, Mesa Boogie'yi de değiştirmen çok olası. Gitar çalan çok insan tanıyorum ancak nihai amfisine kavuşmuş olanı pek az gördüm.

Bu dediklerim doğrultusunda Marshall MG10'a 1000 TL vermek yerine ID Core'a 1400 TL verip uzun süre kullanmak daha doğru olmaz mı?

Fiyat konusu senin bileceğin iş, ben değerlendirme yaparken göz önünde bulundurmuyorum. Kendim MG10 alacak olsam 1000 TL vermem, yarı fiyatına ikinci el kovalarım.

Bir de dijital amfide ton seçeneği var diye başlangıçta kullanmak zorunda mıyız? Yüksek gainli tonlarda hata örter demişsin, şimdi ben amfiyi aldıktan sonra ilk başlarda ton ayarı yapmadan kullansam, ilerledikçe de amfi değiştirmek yerine ton ayarlarını halletsem nasıl olur?

Evet zorundasın, söz konusu amfide AD/DA dönüştürücüyü devre dışı bırakma gibi bir şansın malesef yok.

Söz konusu uygun fiyatlı bir pratik amfisine sahip olmaksa, ben Marshall MG'leri benzer fiyatlardaki dijital alternatiflerinden (Roland Cube, Line 6 Spider, Blackstar ID:Core)'dan daha doğru bir seçim olarak görüyorum. Ama bir yandan kullananı eğlendirsin, motive etsin dersen Blackstar daha yerinde olur.

Bazı şeyler geriye doğru bakınca daha net anlaşılıyor, gitara yeni başladığım zamanlarda 'yemişim tonu' diyerek ton kovalamaya ayırdığım kaynağı ve zamanı egzersizlere ayırsaydım şu an daha iyi olurdu. 2000'lerin başı GT-8 shredçileri nerelerde acaba, bir kaç kelam etseler... :)

Son düzenleme:
Bu işe gönül verip ilerleme kaydedersen, önünde maddi bir engel de olmazsa Blackstar'ı da, Mesa Boogie'yi de değiştirmen çok olası. Gitar çalan çok insan tanıyorum ancak nihai amfisine kavuşmuş olanı pek az gördüm.

Fiyat konusu senin bileceğin iş, ben değerlendirme yaparken göz önünde bulundurmuyorum. Kendim MG10 alacak olsam 1000 TL vermem, yarı fiyatına ikinci el kovalarım.

Evet zorundasın, söz konusu amfide AD/DA dönüştürücüyü devre dışı bırakma gibi bir şansın malesef yok.

Söz konusu uygun fiyatlı bir pratik amfisine sahip olmaksa, ben Marshall MG'leri benzer fiyatlardaki dijital alternatiflerinden (Roland Cube, Line 6 Spider, Blackstar ID:Core)'dan daha doğru bir seçim olarak görüyorum. Ama bir yandan kullananı eğlendirsin, motive etsin dersen Blackstar daha yerinde olur.

Bazı şeyler geriye doğru bakınca daha net anlaşılıyor, gitara yeni başladığım zamanlarda 'yemişim tonu' diyerek ton kovalamaya ayırdığım kaynağı ve zamanı egzersizlere ayırsaydım şu an daha iyi olurdu. 2000'lerin başı GT-8 shredçileri nerelerde acaba, bir kaç kelam etseler... :)
Hocam konuya acayip atlamış gibi olucam ama gt8 hala kullanılabilir bir prosesör müdür ? Kullanan insanları görüyorum 2. Elde de epey uygun fiyata var. Ne dersiniz ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında ikinci el almak mantıklı ama yeni başladığım için tam anlayamayacağımdan ve çevremde de tanıdık olmadığı için sıfır almak daha uygun benim için.
Yani bütün tonları devre dışı bırakıp sadece gitarın kendi sesiyle çalamıyoruz. Bu bilgiyi ilk kez duydum öğrendiğim iyi oldu bunun için ayrıyeten teşekkürler.

Mydukkan'da MG'nin altına yorum yapmış birisi. 1.5 sene kullanmış, 1 sene cızırtılı gelmiş ses o yüzden Line 6 alacakmış o yüzden biraz önyargılıyım MG10'a karşı.

İlk başlarda egzersiz yapacağımdan tona fazla önem vermeyeceğim galiba. Ama daha sonra şarkı çalmaya çalışırken orijinal müziğin tonuna az da olsa yaklaşamam beni daha çok soğutmaz mı? En azından MG 10 ile başlangıç seviyesi şarkıların tonunu yakayalabilir miyim? Orta seviyeye gelene kadar idare ederse orta seviyeden sonra daha kaliteli bir amfi ile tonlara daha fazla önem vermeye çalışırım diye düşünüyorum ben.

@Dog The Bounty Hunter @aidentryinguitar
Peki HSS mi HSH mi almam daha doğru olur? Bir de amfi olarak Blackstar ID Core 10 V2 istediğim tonu yakalamam için işimi görür mü? Dijital amfi olduğu için üzerinde çeşitli efektler olduğunu ve daha fazla farklı tonları yakalama imkanı verir diye duymuştum.
Blackstarı almanı öneririm aynı fiyattaki bir marshalla oranla (ton yelpazesi açısından) daha verimli bir amfi bence. Biraz daha soft müzikleri seviyorsan ve çalmak istiyorsan HSS, yok biraz daha sert şeyler dinliyorsan ve çalmak istiyorsan HSH diyorum ben. Ama ikisinde de her şeyi çalabilirsin. İkisi de işini görür. Zamanla ne istediğine karar verip ikinci gitarını ona göre alırsın. Ve yukarıda arkadaşın dediğine katılıyorum. Uygun bir ilanda ürünü yarı fiyatına temiz bir biçimde alabilirsin. Ama ilanın güvenilirliğine, malın sağlamlığına iyi bakarak yap alışverişini.

Son düzenleme:
Blackstarı almanı öneririm aynı fiyattali bir marshalla oranla (ton yelpazesi açısından) daha verimli bir amfi bence. Biraz daha soft müzikleri seviyorsan ve çalmak istiyorsan HSS, yok biraz daha sert şeyler dinliyorsan ve çalmak istiyorsan HSH diyorum ben. Ama ikisinde de her şeyi çalabilirsin. İkisi de işini görür. Zamanla ne istediğine karar verip ikinci gitarını ona göre alırsın. Ve yukarıda arkadaşın dediğine katılıyorum. Uygun bir ilanda ürünü yarı fiyatına temiz bir biçimde alabilirsin. Ama ilanın güvenilirliğine, malın sağlamlığına iyi bakarak yap alışverişini.
Gitar konusunda az çok ne alacağıma karar verdim HSS almayı düşünüyorum fakat amfi konusu oldukça kafa karıştırıcı. Blackstar alırsam tonlardan dolayı pek sade çalamayacakmışım sanırım. Başlangıç olarak egzersizlerde de ton kullanmak saçma gibi. AC/DC dönüştürücüyü devre dışı bırakamadığım için gitarın sade halini yansıtmaz herhalde. Bu durumda parmak egzersizleri, notaları iyi tanımam gibi başlangıç egzersizleri için sade, tonsuz bir amfi daha uygun olmaz mı? Eğer Blackstar'da tonsuz bir şekilde sade sesle çalışabilirsem, egzersiz yapabilirsem onu almayı düşünüyorum.

Gitar konusunda az çok ne alacağıma karar verdim HSS almayı düşünüyorum fakat amfi konusu oldukça kafa karıştırıcı. Blackstar alırsam tonlardan dolayı pek sade çalamayacakmışım sanırım. Başlangıç olarak egzersizlerde de ton kullanmak saçma gibi. AC/DC dönüştürücüyü devre dışı bırakamadığım için gitarın sade halini yansıtmaz herhalde. Bu durumda parmak egzersizleri, notaları iyi tanımam gibi başlangıç egzersizleri için sade, tonsuz bir amfi daha uygun olmaz mı? Eğer Blackstar'da tonsuz bir şekilde sade sesle çalışabilirsem, egzersiz yapabilirsem onu almayı düşünüyorum.
Bence eğer overdrive'da değil de clean tonda çalarsan notaları gayet temiz ve net bir biçimde duyabilirsin. bu video kafandaki soru işaretlerini bir nebze de olsa giderebilir.

Geri