Ev için üst seviye kabin tavsiyesi

Merhabalar,

Elektro gitara yeni başladım sayılır. Geçenlerde gaza gelip Boss GT-1000 prosesörü aldım fakat halihazırda sahip olduğum Roland Cube x15 amfisi evde çalışırken beni hiç tatmin etmiyor. Ev için uygun, kısık volümde bile tatmin edici ton / temiz ses alabileceğim bir kabin arıyorum. Mesa Boogie Rectifier bir kaç yerde çok iyi olduğunu duysam da, internette aratınca en iyi kabinler arasında hiç bir listede göremedim. Zuhal'de de satılan Fender Hot Rod Deluxe 112 Enclosure kabini genelde listelerde başlarda görüyorum. Bir de bu 1x12, 2x12 gibi ne olduğunu tam anlamadığım olay var. Bu konuda nasıl bir kabin tercih etmeliyim, yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Bütçe şu an için ikinci planda, önemli olan ses kalitesi benim için.

Teşekkürler

Kabin tek başına bir işe yaramaz, elindeki cihazlarla birlikte de tak çalsın şeklinde kullanamazsın .... biraz araştırma yapmanı tavsiye ederim.
GT-1000'i Cube'a bağlamak gibi bir garip iş yapmadığını varsaymak istiyorum.

1x12 içinde 1 adet 12 inch hoparlör var demek ve ayrıca Mesa kabinler çok iyidir, en iyi kabinler listesi diye yazılan saçmalıklara bakma.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Teşekkürler,

Gt-1000'i cube ile kullanıyorum malesef başka imkanım yok ses çıkarmak için. Bu yüzden kabin arayışına girdim. Elimdeki cihazlarla tak çalıştır şeklinde kullanılamaz derken, Gitar -> GT-1000 -> Kabin bağlantısı kurulamaz mı demek istediniz? Ben kabini elektro gitara özgü hoparlör olarak algılamıştım.

Peki Gt-1000'i neye bağlayabilirim ses için, iyi bir hoparlör yeterli olacak mıdır?

Son düzenleme:
Amfi kabinleri pasif olurlar, aktif bir kabine veya pasif kabinle kullanacaksanız power amp rolünü üstelenecek pedal veya rack gibi şeylere ihtiyacınız var. Prosesör ile kullanmak için aktif bir FRFR kabin işinizi görecektir.

Teşekkürler,

Gt-1000'i cube ile kullanıyorum malesef başka imkanım yok ses çıkarmak için. Bu yüzden kabin arayışına girdim. Elimdeki cihazlarla tak çalıştır şeklinde kullanılamaz derken, Gitar -> GT-1000 -> Kabin bağlantısı kurulamaz mı demek istediniz? Ben kabini elektro gitara özgü hoparlör olarak algılamıştım.

Peki Gt-1000'i neye bağlayabilirim ses için, iyi bir hoparlör yeterli olacak mıdır?
Bahsettigin sekilde baglanti olmaz, gt 1000 ile kabin arasinda power amfi olmasi lazim, aktif hoparlor tarzi yani icinde power amfi barindirian birsey secebilirsin. ben prosesorcu degilim ama bunlar icin flat response yani frfr tarzi kabinler tercih ediliyor,ornegin headrush frfr108 . (bunu yalnizca ornek olsun diye yazdim, bir cok model marka var). Yani illa buyuk kabinle calmak istiyorsan olay bu.

Ha bir de GT'nin çıkışı nasıl, xlr mı normal jack mi? Bazı FRFR'lar sadece xlr oluyor mesela ben de Mooer GE250 ve Alto 110 var, Alto sadece xlr o yüzden bazı başka prosesörler için adaptör gerektiriyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Headrush FRFR-108:

Bir iki inceleme izledim, yorumlara baktım fena durmuyordu, sipariş verdim :)
input olarak açıklamasında: XLR/TRS 1/4-inch combo inputs yazıyor sanırım hem xlr, hem normal jack destekliyor. Olmadı dönüştürücü alırım sorun değil.

bottom-end'den fedakarlık etmek derken anlayamadım neyi kastettiğinizi, fakat daha iyi bir frfr tavsiyesinde bulunursanız ev kullanımı için, siparişi iptal edeyim hemen

Teşekkürler

Hiçbir şey tavsiye etmem, daha baş harfini yazsam alacak gibisin :) ... sonra mesul hissederim kendimi ..... şaka bir yana gerçekten biraz konuyu okuyup araştırmaya ne dersin, bu akşam almak gibi bir hayat memat meselesi mi var nedir?
8 inch hopalör ile başka faktörlere de bağlı olmak üzere bottom-end denen bass hissiyatı ve headroom denilen gitar sesinin odayı sarıp sarmalaması (surround değil) hissiyatını tam alamayabilirsin.
Fikir değiştirirsen mydukkan.com'a bakabilirsin, Alto ve Yamaha PA sistemlerinde güzel indirim vardı.
Ama dediğim gibi araştır .... zaman ver insanlar bu başlığı görsün bir iki fikir yazsın.

Compel ödeme anında oturumu kapatıyordu sürekli o yüzden alamadım ordan. Bir de okuduklarımdan insanlar 112nin fazla geldiğini o yüzden 108i tercih ettiklerini yazmışlar, bir de hafifliğinden dolayı ev için daha uygun diye düşünüp 108 siparişi vermiştim. Headrush/Alto/Yamaha seçimi ve hoparlör tercihi için siparişi iptal ettim. Tavsiyeler için teşekkürler

Valla ben kendi adıma headrush 108i pek tutmadım. Kötü demem, iş görür ama belki psikoakustik olarak bana biraz hacimsiz geldi. 112i de denemedim ama o da çok büyük. Cesaret edebilsem thomann'dan harley benton veya laney'in 212 frfr kabinlerinden söyleyeceğim.

Compel ödeme anında oturumu kapatıyordu sürekli o yüzden alamadım ordan. Bir de okuduklarımdan insanlar 112nin fazla geldiğini o yüzden 108i tercih ettiklerini yazmışlar, bir de hafifliğinden dolayı ev için daha uygun diye düşünüp 108 siparişi vermiştim. Headrush/Alto/Yamaha seçimi ve hoparlör tercihi için siparişi iptal ettim. Tavsiyeler için

Ev ortamı için (özellikle düşük ses seviyeleri için) frfr yerine studio monitor daha mı uygun olur acaba (Yamaha Hs8 gibi)

Ses seviyesi ile ilgisi yok konunun .... Alto TX210 kullanıyorum, gece sessizliğinde bile tısır tısır sessiz çalıyorum sıkıntı olmadan. Studio veya referans monitörler gitar çalıp dinlemek için de uygun olsa da asıl amaçları farklı. HS8 tek başına oldukça iyi bir cihaz ama aradığın o mu iyi araştır.
Ayrıca FRFR derken monitor de FRFR olabilir, PA hoparlör demek istiyorsun sanırım.

Ses seviyesi ile ilgisi yok konunun .... Alto TX210 kullanıyorum, gece sessizliğinde bile tısır tısır sessiz çalıyorum sıkıntı olmadan. Studio veya referans monitörler gitar çalıp dinlemek için de uygun olsa da asıl amaçları farklı. HS8 tek başına oldukça iyi bir cihaz ama aradığın o mu iyi araştır.
Ayrıca FRFR derken monitor de FRFR olabilir, PA hoparlör demek istiyorsun sanırım.
Bu benim de baktığım aletlerden. İçimdeki GAS muzdaribi 2x12 frfr kabine itiyordu ama dövizin halleri ve aklıselim benim için de makul olanın bu olduğunu işaret ediyor. Tek başına ve subwoofersız kullanıyorsunuz değil mi? Evde pratik için sizin tabirinizle 'tısır tısır' çalındığında ses bas tiz dengesi açısından tatmin ediyor mu?

Bu benim de baktığım aletlerden. İçimdeki GAS muzdaribi 2x12 frfr kabine itiyordu ama dövizin halleri ve aklıselim benim için de makul olanın bu olduğunu işaret ediyor. Tek başına ve subwoofersız kullanıyorsunuz değil mi? Evde pratik için sizin tabirinizle 'tısır tısır' çalındığında ses bas tiz dengesi açısından tatmin ediyor mu?
Tek kullanıyorum. Hem bass hem tweeter iki hoparlör var, ayrıca arkasında input db seviyesi ve ayrıca Mooer GE250'deki Output EQ ile oynayarak hiçbir clipping olmadan kullanıyorum. Bu fiyata daha ne olsun. Yamaha filan daha üst seviye aletler var ama mydukkan'da indirimli fiyat görünce aldım bunu, dolar da daha 8 olmamıştı :)
Bunların bir avantajı da monitor gibi kafana ve kulağına doğru sniper nişan alır gibi hedeflemen gerekmiyor, koy odaya amfi gibi çal karşısına geçip. Wedge olması (bilmeyenler için: yan yatırıp yere eğimli koymak, sahnede gitarist ayağını dayayıp karizma yapar ya solo atarken) da yerleşim açısında bir avantaj.
Tek eksisi belki oda küçükse hafif eko olabilir, yani doğal bir reverb varmış gibi olabiliyor, duvarlara mesafe filan ayarlamak gerekebilir o derece hassas kulaklarınız varsa.

Geri