Başka Solo'yu nasıl coverliyorsunuz?

Paylaşılan linkte gitarın skalasından, yüksek çıkışlı manyetiğin ne olduğuna hiçbirşeyden haberi olmadığını söylüyor. Bundan bağımsız olarak da birçok videoda, workshopta gam bilmediğini, teknikleri teoriden ziyade pratik bazlı öğrendiğini geliştirdiğini, yaptıklarını bir teorik taban üzerine kurarak değil sadece duyarak, deneyerek yaptığını ve buna dair birçok benzer lafı ediyor. Özetle Marty zırcahil bir adamdır. Ne tuttuğunu bilir, ne çaldığını bilir.
İşte bunu klinik boyunca çok abartılı dile getiriyor, bir süre sonra aga sen niye klinik yapıyosun ki o zaman diyesi geliyor insanın gerçekten, bir bilgi aktarmıyor açıkcası benim izlediklerimde, bilmiyorum takıyorum çalıyorum kulak melodi vb genel geçer ifadelerle herkes yapamaza getiriyor, zaten herkes virtüöz olamaz yerinde gözümüz yok, herkesin malumu doğuştan gelen bir yetenek bazı şeyler sonradan edinilemez ama abartması da itici oluyor, 10 yaşından beri fanıyım ne yapsa dinlerim orası ayrı gene tabi ama millet para vermiş soru cevap yapıyosun pedalını amfini bi öğren be adam...

İşte bunu klinik boyunca çok abartılı dile getiriyor, bir süre sonra aga sen niye klinik yapıyosun ki o zaman diyesi geliyor insanın gerçekten, bir bilgi aktarmıyor açıkcası benim izlediklerimde, bilmiyorum takıyorum çalıyorum kulak melodi vb genel geçer ifadelerle herkes yapamaza getiriyor, zaten herkes virtüöz olamaz yerinde gözümüz yok, herkesin malumu doğuştan gelen bir yetenek bazı şeyler sonradan edinilemez ama abartması da itici oluyor, 10 yaşından beri fanıyım ne yapsa dinlerim orası ayrı gene tabi ama millet para vermiş soru cevap yapıyosun pedalını amfini bi öğren be adam...

Meğer "bilen varsa öğretiversin hele" diye klinik yapıyormuş. Dersi beleşe getirmenin de ötesinde ders alıp para da alıyor üstüne.

Meğer "bilen varsa öğretiversin hele" diye klinik yapıyormuş. Dersi beleşe getirmenin de ötesinde ders alıp para da alıyor üstüne.
Mesela facebook fan grubu var, oraya video atanlara güzel geri bildirim destek falan veriyor, yazdıklarından anlaşılıyor neyi bilip bilmediği...

en son marty signature 2 pedal çıktı, amp simlerden daha sıcak ton almak için bir lamba pedalı bir tanesi, bende uzun yıllardır pre production kısmında amp sim kullanıyorum yazmış, dibine kadar biliyor yani herşeyi...

bence Kirk Hammett bu olayın yaşayan harika örneği. Hatta nasıl bilirdiniz derseniz metallica covercı bilirdik. Konser kayıtlarına bakın kendi sololarını nasıl coverlamış hepsi ders niteliğinde. Maşallah her konser başka tad alıyorum, en büyük metallica cover youtube gitaristi yanında halt etmiş. üst düzey bir espiri niteliğinde sahnede yaptıkları since 1981

1. General Info

Bazı dedeler çok uzun zaman önce, *yiğenim bizim dönemimizin lambalı amfileri daha bi lambalıydı* bile diyemedikleri kadar çok yıllar evvel gitmiş toplamda 7 tane notadan ibaret olan sesleri [1] belirli düzende gruplamışlar. Bunlardan birinin adına "cintonik gamı" demiş olsunlar mesela. Sonrasında üşengeç gitaristler de vermiş gözüne gözüne bu gamın. Sabah uyanıp akşam yatana kadar bunun üstünden birşey yazmışlar. Sonra bi uyanık çıkmış demiş ki "Olm aslında farklı gamlar da kullanabiliriz."[2,3]. Böyle böyle birsürü gamlardan birsürü şarkılar yaratılmış. Arada sürüden ayrılıp, elindeki gitarın ne olduğundan bihaber, kural tanımayanlar da olmuş, kafasına göre takılmış [4]. Yıllar geçmiş, devran değişmiş, o dedelerin yerini instagramda gitarla 50 tane şaklabanlık yapan VSTci gencolar almış ama gamlar hala aynı gamlar.

2. Results

Sonraları farketmişler ki, bu cintoniğin içindekileri bilseler 50 yıllık mevzuyu çözecekler gibi. Bu sefer tek tek şarkı çalışmak yerine, bu gamın içindeki a,b,c,d,e seslerini bilirlerse, şarkıda, misal a,b,c,d yi duydular mı biryerlerde e olacağını da bilebileceklerini görmüşler. Nihayetinde önce a duydu mu a diyecek şekilde kulaklarını geliştirmişler sonrasında da a duydular mı yanına nelerin gelebileceğini öğrenmek için çalışmışlar. Hatta bazı utanmaz aymazlar eserin yazarını duydu mu işin nerelere gidebileceğini tahmin edecek kadar çok çalışmış, öğrenmiş ki, bu en baştaki kural nedir bilmez süpersonik gitaristlerin kuralsızlığını bile bi tabana oturtabilmiş kendi içinde.

3. Conclusion

• İşte bu olaya da kulak geliştirme ve armoni bilgisi ile solo çalmak, öğrenmek denmiş.
  • Ama bence gerek yok ben hep 50 tllik pentatonik alıyorum, işimi görüyor.
4. References

[1] - S. Ortaç, 2007

[2] - John Petrucci, 1984

[3] - Jason Becker, 1988

[4] - Ultimate Guitar, I Don't Even Know What Scale Length Is, 14.01.2020, Marty Friedman: I Don't Even Know What Scale Length Is
Son zamanlarda bu kadar yaratıcı bir içerik okumamıştım. Harika yazmışsınız.

Evet arkadaşlar, soru basit soloyu nasıl coverliyorsunuz, internetten notasını bulup portreden çalarak mı, kulaktan çıkararak mı yoksa tab ile mi?
Ben tab çalmak istemiyorum ama portre bilmiyorum sanki solo da kulaktan çıkarılmaz gibi geliyor, siz nasıl yapıyorsunuz?
portre insan yüzünün resmedilmesine denir bu arada. porte ise notaların yazıldığı yatay beş çizgidir.
çok hızlı sololar için nota tab, mesela marty friedman gibi aşırı dağınık ve hızlı çalan gitaristkerin soloları gibi.yada playerdan yavaşlatıpta çıkartılabilir.
yavaş sololar zaten kulaktan çalınır.

Geri