Slipknot tonlarında gitar önerisi

5k bütçe (slipknot)

• Toplam oy veren
    21
Merhabalar gitar önerisi için fikir danışmak istiyorum genelde slipknot tonları seviyorum ve çalmak istiyorum bazen rammstein ama tonları ters en azından kulağıma gelen bu ibanez grg170dx vardı sattım ve yeni gitar alacağım ama 2. El değil bütçem 5k civarı aklımda jackson soloist serileri var amfi olarak ise ses kartı ile elektronik kullanıyorum şimdiden teşekkürler

Slipknot tonu alıcam diye uğraşma. Alamazsın. Hatta hiçbir grubun tonunu tam olarak alamazsın. Ama dinlediğin gruplara bakarak şunları söyleyebilirim; 2 humbucker manyetikli gitar önceliği olsun. Ağaç kısmı ile ilgili bilgim yok, bir şey diyemem. Ve Esp yazmışsın ama 5k bütçeye ESP bulamazsın. LTD'dir o. Jackson soloist serisi mantıklı, schecter mantıklı. Ibanezde bakabilirsin. Ama şunu da söylemek istiyorum ki 5k ile alacağın 0 gitar seni pek tatmin etmeyebilir. Gerek işçilik gerek konfor bakımından. ikinci ele yönelmeni tavsiye ederim.

5.000 bin TL’e alacağın gitardan Slipknot tonu alırsın. Diğer şıkları eleyip LTD & ESP ve Schecter modellerine odaklanmanı öneririm. Olurda Fender jim root signature falan düşerse de olabilir. Bu söylediklerim ikinci el için geçerli tabi. İhtiyacın olan iyi bağıran yüksek çıkışlı humbucker ya da EMG set.Jim root 81-65 kullanıyor sanırım.

Ben Eq ayarları, noise ve tube screamer pedalıyla boostlayıp neredeyse birebir aynısını elde ettim. Şu an boss tone studio’da hem mick hem de jim root versiyon olarak iki ton da kayıtlı. Eq ayarlarıyla uğraştıkça o pis tonu kendine göre düzenleyeniliyorsun aynı zamanda.

Son düzenleme:
5.000 bin TL’e alacağın gitardan Slipknot tonu alırsın. Diğer şıkları eleyip LTD & ESP ve Schecter modellerine odaklanmanı öneririm. Olurda Fender jim root signature falan düşerse de olabilir. İhtiyacın olan iyi bağıran yüksek çıkışlı humbucker ya da EMG set.Jim root 81-65 kullanıyor sanırım.

Ben Eq ayarları, noise ve tube screamer pedalıyla boostlayıp neredeyse birebir aynısını elde ettim. Şu an boss tone studio’da hem mick hem de jim root versiyon olarak iki ton da kayıtlı. Eq ayarlarıyla uğraştıkça o pis tonu kendine göre düzenleyeniliyorsun aynı zamanda.
Madem 5000 TL’ye “slipknot” tonu alınıyor , o zaman Jim root ya da Mick thomson gitaristlerinin binlerce dolarlık gitar kullanmalarının bi anlamı yok. :) Hatta belki ekipmanlarını görmüşsünüzdür. Onlarca amfi, efekt pedalları, üst düzey kaliteli kablolar vs. Bu konu daha önce forumda çokça tartışıldı. Burda önemli olan ekipmandan ziyade tuşedir. Ha, gerekli eq ile tona benzetilebilir mi? Tabiki. Ama birebir aynısını beklemenin bir anlamı yok. Ve slipknot tonu için Jim root signature almaya bile gerek yok ki en son ikinci ele düştüğünde 10k fiyatı vardı diye hatırlıyorum.

5.000’ TL’e Slipknot tonu alınıyor demedim, ‘5.000 TL’e satılan gitardan Slipknot tonu alınır’ dedim. Ayrıca bunu ikinci el piyasasındaki geçerli fiyatlar için söyledim, başta yazmayı unutmuştum ancak düzenledim mesajımı. Malum, sıfır gitar alma opsiyonu aklımın ucunda bile yok.

Jim root binlerce dolarlık gitar kullanmıyor, elindeki gitarların geneli mexico etiketliydi zamanında. Usa Jazzmaster ve stratocaster modelleri de 1.500 dolar dolaylarında. Telecaster yine 1200 dolar civarı bulunabiliyor. İkinci el hakettiği de 5.000- 6.000 TL diyelim. Hatta telecaster 5.000 TL’e satıldı.

Başlıkta Slipknot tonundan bahsediliyor, forumda binlerce defa tartışıldı diye öneri yapmayalım o zaman. Çok extreme ve imkansız bir ton değil. Eq ayarlarıyla ilgili sınırsız kaynak bulabilir ve yaklaşabilirsin. Hiç kimsenin ‘birebir’ aynısını alamayacağının farkındayım. Ne yapalım o zaman, pılı pırtıyı toplayıp gidelim.

Evet orjinal gitaristlerin tuşeleri önemlidir, Stevie Ray Vaughan, Van Halen’dan falan bahsediyorsak doğru bu söylediğin. Slipknot parçalarında yapacağın toplam işlem 3 aksak ritim, 5 Downpick, 7 tane de nota geçişi. Öyle çok inanılmaz tuşeye sahip olman gerekmiyor. Kaldı ki bu grubun gitaristleri sahnelerinde özellikle kullandıkları tonu pisleştiriyor. Bazı şarkılarında sırf gürültü çıkartıp pinch yaparak tamamlıyorlar parçayı hatta.

Bütçe biraz zorlanır ise manyetikleri gürültüye ve güce çok verimli, bilen biliyordur.

Bence 7 telli aktif manyetikli bir gitar al, akort düzenini kafana göre çekersin A mı- bmi - G mi hangisini istiyorsan. Bir ikide pedalla yaklaşırsın yani. Eq + gate + drive neyse. Çok yakın sound olur. Ben de birebir tonun yakalanamayacağını düşünenlerdenim. Benim bile aynı setupla evde, stüdyoda sahnede aldığım ses hep değişiyor. Boardda ayarlar aynı olmasına rağmen.

Bence 7 telli aktif manyetikli bir gitar al, akort düzenini kafana göre çekersin A mı- bmi - G mi hangisini istiyorsan. Bir ikide pedalla yaklaşırsın yani. Eq + gate + drive neyse. Çok yakın sound olur. Ben de birebir tonun yakalanamayacağını düşünenlerdenim. Benim bile aynı setupla evde, stüdyoda sahnede aldığım ses hep değişiyor. Boardda ayarlar aynı olmasına rağmen.
şu videoda 6 tel ile 7 tel(26 skala olması lazım) arasında ciddi bir ton farkı bulunuyor. Ağaç miktarının artması tonu biraz basslaştırıp boğuklaştırıyor gibi. Dolayısıyla 6 telli gitarla çalan gruba 7 telli gitar önerilmemeli bence. Hissiyatları çok farklı, solo çalacağı zaman sol telini hep kaydırmak zorunda kalacak ya da elindeki 7 telliyi 6 telli gibi çalıp en alt teli görmezden gelecek. Bu tarz kafa karıştırıcı şeylere girmemeli bence deneyimli değilse.

6 telli 25.5 skalalı, sabit köprülü bir gitar öneririm. Slipknot'ta Drop A da var. Tüm telleri yarım ses düşürürsün Drop A da çalarsın ama sıkıntı tel bulmak. 11-56 bir miktar drop B'yi idare eder ama Drop A kurtarmaz. 12-60 Drop B için çok iyi olur, Drop A'yı da idare eder. İnce teller sert gelirse altlar 11 numaraya göre, üst tel ise 60 numara olacak şekilde karma bir set hazırlanabilir.
-LTD M ve MH'nin 400-500-1000 serisini,
-Schecter Hellraiser, SLS ve ATX serisi superstratları,
-Jackson 2008 öncesi Japon MG, DK serilerini,
-Ibanez MTM serisi(hepsi olur, mtm2 güzel gitar ama 2500 civarından fazla verilmez ve, RGA serisi gitarlar
bunlarla köprüde SD Blackout ya da EMG 81 manyetikle çok da güzel Slipknot tonu alınır/taklit edilir. Sanılanın aksine çok yüksek gain yoktur, aşırı sıkışık bir ton değildir, amfi lambasının kırılmaları duyuluyor konserlerde. Amfi olarak Orange Terror'lar, Blackstar HT Metal serisi olabilir. Gerekirse önüne bi booster koyulur cayır cayır çalınır.

7 Telli önerisine ben de katılıyorum.
şu videoda 6 tel ile 7 tel(26 skala olması lazım) arasında ciddi bir ton farkı bulunuyor. Ağaç miktarının artması tonu biraz basslaştırıp boğuklaştırıyor gibi. Dolayısıyla 6 telli gitarla çalan gruba 7 telli gitar önerilmemeli bence. Hissiyatları çok farklı, solo çalacağı zaman sol telini hep kaydırmak zorunda kalacak ya da elindeki 7 telliyi 6 telli gibi çalıp en alt teli görmezden gelecek. Bu tarz kafa karıştırıcı şeylere girmemeli bence deneyimli değilse.

6 telli 25.5 skalalı, sabit köprülü bir gitar öneririm. Slipknot'ta Drop A da var. Tüm telleri yarım ses düşürürsün Drop A da çalarsın ama sıkıntı tel bulmak. 11-56 bir miktar drop B'yi idare eder ama Drop A kurtarmaz. 12-60 Drop B için çok iyi olur, Drop A'yı da idare eder. İnce teller sert gelirse altlar 11 numaraya göre, üst tel ise 60 numara olacak şekilde karma bir set hazırlanabilir.
-Ibanez MTM serisi(hepsi olur, mtm2 güzel gitar ama 2500 civarından fazla verilmez ve, RGA serisi gitarlar
bunlarla köprüde SD Blackout ya da EMG 81 manyetikle çok da güzel Slipknot tonu alınır/taklit edilir. Sanılanın aksine çok yüksek gain yoktur, aşırı sıkışık bir ton değildir, amfi lambasının kırılmaları duyuluyor konserlerde. Amfi olarak Orange Terror'lar, Blackstar HT Metal serisi olabilir. Gerekirse önüne bi booster koyulur cayır cayır çalınır.

Ben de diyorum ki; asıl 7 telli ile slipknot çalınır, hem de gümbür gümbür... Sırf kendim de deneyimledim.

Bu düşüncemden bağımsız olarak;

7 Telli önerisine ben de katılıyorum.

Ben de diyorum ki; asıl 7 telli ile slipknot çalınır, hem de gümbür gümbür... Sırf kendim de deneyimledim.

Bu düşüncemden bağımsız olarak;

Youtube'dan bularak birbiriyle zıt fikir verecek çok video bulabiliriz, benim seçtiğim örnek aynı anda aynı ekipmanla 6 ve 7 telli gitarı yan yana kıyaslıyor diye değerli biraz da.
7 tellide Drop B ve Drop A çalmak organik değil. Halihazırda 7 telli gitarı varsa ve 7 telli müziği dinleyip çalıyorsa yeni gitar alması mantıklı değil tabii ki ama Slipknot çalmak için 7 telli gitar alıp Drop B yapmak için alttaki 6 teli 1 tam ses yukarı çekmek pek hoş olmaz. Tüm şarkıları Drop A'da değil. B standartta çalabilir çoğunu ama bazen o powerchordu tek parmakla basıp geçmesi gereken yerler olabilir.
Hissiyat olarak 7 telli müziği değil bu adamlarınki, 6 tellide çalmak daha zevkli bence. Sahnede niye 6 telli kullanıyor bu adamlar, 6 telli ile 7 tellinin hissiyatı farklı. 7 telli müziği dinlemiyorsa 7 telli gitar almamalı bence.
"7 telli alsın metallica da çalar akort değiştirmeden, üst tel keyfine orda durur" diyorsanız bu da bir fikirdir derim buradan uzaklaşırım. En sevmediğim şey :) Bütçe yokluğunda yapılabilecek birşey. Hatta 8 telli alsın kapo koya koya her şeyi çalar, hiç akort sorunu olmaz.

şurası yarım ses değil tam ses olacak bu arada, benim çaldığım gruplar B'den A#'e düştüğü için yarım ses diye aklmda kalmış. Bu durumda 6 teli birden tam ses düşürmek pek hoş olmaz. Bütçe yoksa ve A da B de kullanılacaksa 7 telli düşünülebilir. 7 telli alınırsa B standart ve Drop A arasına geçiş olacak, B standartta çalmak ister mi Drop B şarkıları bilmem. Ben istemem. Hepsini Drop B ya da A da çalabilir transpoze ederek, bu durumda gene 6 telli bir gitar da iş görür.

şurası yarım ses değil tam ses olacak bu arada, benim çaldığım gruplar B'den A#'e düştüğü için yarım ses diye aklmda kalmış. Bu durumda 6 teli birden tam ses düşürmek pek hoş olmaz. Bütçe yoksa ve A da B de kullanılacaksa 7 telli düşünülebilir. 7 telli alınırsa B standart ve Drop A arasına geçiş olacak, B standartta çalmak ister mi Drop B şarkıları bilmem. Ben istemem. Hepsini Drop B ya da A da çalabilir transpoze ederek, bu durumda gene 6 telli bir gitar da iş görür.

Üstteki yorumunuza da saygı duyarım hocam. Hepsi birer tercihtir ama ‘7 telli müziği dinlemiyorsa almasın’ benim için çok geçerli bir bakış açısı değil. Ben de başlığa yazarken spesifik olarak düşünmeden yazıyorum, bu da benim hatam sanırım... yoksa Slipknot fetişin varsa jim root signature al geç derim,Minimalist, hoş bir gitar sonuçta. Aynı şekilde amfisi de bulunabilir. Bu arada Slipknot’ın sound’ı ‘Modern’ olarak nitelendirilir. 7 telliler gerçekten de uygundur. Benim bu müziğe bakış açım birkaç grupla sınırlı değil, elimdeki gitarın hem ham sesi hem de birbirinden farklı soundlara yatkın olması önemli “çoğu kişi gibi”

Bende aynı segment sayılabilecek hem 6 hem de 7 telli gitarlar var. Ne yalan söyleyeyim, ben 7 telli aldığımdan beri 6 telliye pek dokunmuyorum. 7 telli gitarımda birazda sapın tepkilerini ölçmek için önce Drop A aldım, bir süre vakit geçirdim üzerine drop B’de denedim falan derken bayağı elim alıştı, heyacanı başka açıkçası. Gitar standart B’de çalınır, B teli de, e teli de yok sayılarak hayatına devam edebilir, hiç fark etmez. Tamamen kişisel bir bakış açısıdır. herhangi bir dizilimde yürümek kişinin ufkuna kalmış bence. Siz fazladan bir telin boş kalmasından rahatsız olurken başka biri o telin varlığını fazladan bir nimet olarak değerlendirebilir.
Dediğiniz gibi bir bakıma bütçeye faydalı olabilir tabi. Sonuçta tek gitarın ne verdiği ve ne kadar kararlı olduğu önemlidir. Başlığı açan arkadaşımın bütçesiyle ikinci elde hem iyi bir 7 telli hem de 6 telli gitarlar alınır, nitelikleri uygunsa alınan iki gitarla da mutlu mesud slipknot çalınır.

Son düzenleme:
Herkesin güzel yorumları için teşekkür ederim... Cidden ufkum genişledi ben zaten kesin bi ton yakalayamayacağıma adım kadar eminim ama zurna da bi üflemeli alet klarnette saçma bir örnek oldu ama 😄 o yüzden en azından andırsın diye aklımda jackson marka gitar yattı gibi başka yerlerde okuduğuma göre çalım konusunda da gayet rahatmış, belki de o bütçeye 2. El almak beni bi üst klasmana taşır. Bunu da aklımda bulunduruyorum ama genel olarak yaptığınız yorumlar kararımı biraz şekillendirdi

Gitar markası önemsiz. Eline rahat gelen, manyetikleri sıcak çıkışlı olan her gitarla bu sounda yaklaşabilirsin. Jackson, Schecter, ESP vb. markalar zaten yüksek çıkışlı manyetikleri olan markalar. İsimsiz manyetikli olmayan herhangi şekli rengi ve çalımı sana rahat gelen bir gitar olur. Gerisi amfi, pedal ve çalıma kalıyor.

Gitar markası önemsiz. Eline rahat gelen, manyetikleri sıcak çıkışlı olan her gitarla bu sounda yaklaşabilirsin. Jackson, Schecter, ESP vb. markalar zaten yüksek çıkışlı manyetikleri olan markalar. İsimsiz manyetikli olmayan herhangi şekli rengi ve çalımı sana rahat gelen bir gitar olur. Gerisi amfi, pedal ve çalıma kalıyor.
Hocam sizin RR profil fotosu iyiydi yahu, böyle kim la bu dedim bir an. :D

Anket sonucunda Jackson 1-2 oy önde olsa bile, verilen oy yüzdesi ile ESP'yi (Hangi ESP?) saymazsak açık ara önde gözüküyor. Sıfırı 5000 lira olan Jackson gitar Hindistan veya en iyi ihtimal Endonezya yapımı üzerinde FR Special, Duncan Designed veya EMG-Hz özellikleri olan bir gitar olacaktır. Ülke içerisinde Gibson(Epiphone) ve Fender(Squier) marka gitarlardan sonra hak etmediği fiyata satılan gitarların başında Jackson gelir ki kendisi herhalde bi 20 senedir Fender markasıdır zaten.

Bu forumda sözü dinlenen, yazdığı mesajlar beğeni toplayan bir üye Endonezya üretimi, FR Special köprülü, EMG-Hz manyetikli Jackson'ı neredeyse 5000 liraya 2. elde satıyor, var sen düşün artık. :)

5000 liraya 2. elde muazzam gitarlar bulabilirsin, ha yok illa sıfır olacak dersen Schecter ve LTD kovalamanı tavsiye ederim. Ibanez ise yurt dışı fiyatları ile buradaki fiyatları tutarlı olsa da bence en baştan hatalı fiyatlamaya sahip modeller çıkardı son zamanlarda, o yüzden baştan eliyorum.

Youtube'dan bularak birbiriyle zıt fikir verecek çok video bulabiliriz, benim seçtiğim örnek aynı anda aynı ekipmanla 6 ve 7 telli gitarı yan yana kıyaslıyor diye değerli biraz da.
7 tellide Drop B ve Drop A çalmak organik değil. Halihazırda 7 telli gitarı varsa ve 7 telli müziği dinleyip çalıyorsa yeni gitar alması mantıklı değil tabii ki ama Slipknot çalmak için 7 telli gitar alıp Drop B yapmak için alttaki 6 teli 1 tam ses yukarı çekmek pek hoş olmaz. Tüm şarkıları Drop A'da değil. B standartta çalabilir çoğunu ama bazen o powerchordu tek parmakla basıp geçmesi gereken yerler olabilir.
Hissiyat olarak 7 telli müziği değil bu adamlarınki, 6 tellide çalmak daha zevkli bence. Sahnede niye 6 telli kullanıyor bu adamlar, 6 telli ile 7 tellinin hissiyatı farklı. 7 telli müziği dinlemiyorsa 7 telli gitar almamalı bence.
"7 telli alsın metallica da çalar akort değiştirmeden, üst tel keyfine orda durur" diyorsanız bu da bir fikirdir derim buradan uzaklaşırım. En sevmediğim şey :) Bütçe yokluğunda yapılabilecek birşey. Hatta 8 telli alsın kapo koya koya her şeyi çalar, hiç akort sorunu olmaz.

Hissiyat olarak 6 telli parçayı 7 telli gitarda çalmak bence de hoş olmuyor mecburiyet yoksa ama 7 tellide drop A çalmak neden organik değil ki?
26-27 scale bi gitar ise belki ama 25.5 scale 7 telli bir gitar ile drop A gayet organik.
Yapılacak tek şey en üst teli düşürmek ve buna uygun tel seçmek.
6 telde Drop D gibi.
Örneğin bizzat ben çaldım, oradan biliyorum.

Hissiyat olarak 6 telli parçayı 7 telli gitarda çalmak bence de hoş olmuyor mecburiyet yoksa ama 7 tellide drop A çalmak neden organik değil ki?
26-27 scale bi gitar ise belki ama 25.5 scale 7 telli bir gitar ile drop A gayet organik.
Yapılacak tek şey en üst teli düşürmek ve buna uygun tel seçmek.
6 telde Drop D gibi.
Örneğin bizzat ben çaldım, oradan biliyorum.

Eksik yazmışım aslında. Sizin attığınız örnek mis gibi 7 telli müzik örneği, "7 telli gitarda drop A'ya çekip Slipknot gibi 6 telli müziği yapan grupların şarkılarını çalmak organik değil" diye düzeltebilirim o kısmı. 7 tellide sadece en üst teli 1 tam ses gevşeterek aynı tabları çalamaz, 3. teli de yarım ses oynatması gerekecek tablara bakıp çalacaksa. Tecrübesiz biri için kafa karışıklığı yaratabilir, 1 perde farktan dolayı çalmayı zorlaştırabilir.
Ben 6 telli müziğini ve 7 telli müziğini duyunca çoğunlukla anlayabiliyorum, zihniyet farkı var bir kere. 7 telli gitarı aldığında ürettiğin riffler başka oluyor, 6 telli gitarı eline aldığında başka oluyor. Ruhları farklı bu aletlerin, sap yapısı farklı, 7 telliyi alan tecrübesiz bir kişi muhtemelen solo çalmak istemeyecek ya da zor gelecektir 6 telliye göre. Bütçe yokluğunda idarelik düşünülebilir birbirlerinin yerine ama tabii ki. Bence arkadaşın bütçesi yeterli ama bu ayrım için. İyi bir 2. el lambalı amfi + 1 booster ile taş gibi çalabilir her şeyi.

Geri