Elixir tel değişikliği

Selam arkadaşlar. Gitarımda Ernie Ball Slinky 10-46 kullanıyorum. Sap ayarını en son telleri gevşetip yapmıştım ve ayar için sapı ayırmak gerekiyor, kafa kısmında truss rod girişi yok. Elixir Optiweb serisi 10-46 takmak istiyorum. Fakat bu teller diğerlerine göre sertmiş. Aynı kalınlıkta takmama rağmen sert olduğu için sap ayarını tekrar yapmama gerek var mı? Şimdiden teşekkürler

Selam arkadaşlar. Gitarımda Ernie Ball Slinky 10-46 kullanıyorum. Sap ayarını en son telleri gevşetip yapmıştım ve ayar için sapı ayırmak gerekiyor, kafa kısmında truss rod girişi yok. Elixir Optiweb serisi 10-46 takmak istiyorum. Fakat bu teller diğerlerine göre sertmiş. Aynı kalınlıkta takmama rağmen sert olduğu için sap ayarını tekrar yapmama gerek var mı? Şimdiden teşekkürler
Evet sap oynar ama çok oynayacağını zannetmiyorum en azından bende bir şey olmadı.

Niye? Sap demirine topuktan da erişim olsa, erişebilmek için resimdeki gibi bir boşluk yok mu neck manyetiğin arkasında

Dosyalar

• 1602844933774.jpg
    1602844933774.jpg
    19.1 KB · Gösterim: 102
Çok minimal bir oynama olur, sap ayarı gerektireceğini sanmıyorum. Bazen gauge değiştirdikten sonra bile sap ayarı istemeyebiliyor.

Çoğu modelde öyle, benimkinde farklı biraz. Sapı tam sökmesemde biraz yükseltmem gerekiyor. Bu da akortlu haldeyken sap ayarı yapmama engel oluyor.
Çıkartmadan olabilseymiş iyimiş. Aslında sap ayarı için teller gevşekken yapılması gerektiğini söyleyenler de var ama entonasyon nasıl perdelerde (genelde boşta ve 12.perdede) çıkardığı sese göre yapılıyorsa, sap ayarı da teller akortluyken gerilimin sapa etkisine göre yapılan bir işlem

Yine de çok fark edeceğini sanmam. 90 veya 180 derece sağa çevirsen yeterli olur. Ben de zamanında 10-46 kullandım uzun bi süre. Ibanez rg gitarımda da 10-46 NYXL kullanıyorum şu anda

Doğrudur, 3lü optiweb/nanoweb 9-46 set bulsam ben de alacağım da Elixir'in fret erittiği şeklinde dedikodular duyuyorum. 3lül alınınca bir set daha ucuza gelir.
Sürekli tel değiştirme imkanım olmadığı için geçiyorum. Yoksa Normal kullanıp düzenli dediştirmek doğrusu olan. Benim durumumda oksitli tellerle çalmak Elixire göre daha çok zarar vericektir zaten. Fret aşınması da gitara göre değişiyor bence, bu yüzden bazıları fret erimesi oluyor bazısı olmuyor diyor. Fret kalitesine bağlıdır

Sürekli tel değiştirme imkanım olmadığı için geçiyorum. Yoksa Normal kullanıp düzenli dediştirmek doğrusu olan. Benim durumumda oksitli tellerle çalmak Elixire göre daha çok zarar vericektir zaten. Fret aşınması da gitara göre değişiyor bence, bu yüzden bazıları fret erimesi oluyor bazısı olmuyor diyor. Fret kalitesine bağlıdır
Benim Ibanez zaten 9 yıl olacak. Eski gitar (Washburn Lyon) 19 senelik. En azından birinin fretlerini değiştirsem de öyle kullansam boş bir dedikodu mu, gerçek mi anlayacağım

Benim Ibanez zaten 9 yıl olacak. Eski gitar (Washburn Lyon) 19 senelik. En azından birinin fretlerini değiştirsem de öyle kullansam boş bir dedikodu mu, gerçek mi anlayacağım
Sap ayarından sonra Sol telinde buzzlama oluyor. Fretlere değme olayı değil ama. Hangi perdede basarsam basıyım o ses yok. Boştayken vurunca sap titriyor elimde bildiğin, öyle cızırdıyor. Sebebi ne olabilir bunun

Geri