Neden en çok pentatonik gam tercih ediliyor?

Herkes için derken biraz fazla genelleştirilme yapılmış bence. Tabii bu camia için çok kullanılır. Bunun sebebi yapısının daha hareketli ve eğlenceli olmasıdır. Kişisel olarak ben kullanırken gamdaki havaya hep yabancılık çekiyorum.

Sadece pentatoniklerden bahsediyoruz, neden diğerlerini düşündünüz ki? Beş sesli gamların kökeni uzak doğu olmasına rağmen bulunduğumuz coğrafyaya yabancı kaçıyor diye düşünmekteyim. Tabii kişisel olarak da böyle hissediyorum. Zaten dikkat ederseniz tam ses yerine yarım ses olması duygu durumunu bir seviye düşürüyor. Tabii ki kalıplar içinde bu geçerli.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sadece pentatoniklerden bahsediyoruz, neden diğerlerini düşündünüz ki? Beş sesli gamların kökeni uzak doğu olmasına rağmen bulunduğumuz coğrafyaya yabancı kaçıyor diye düşünmekteyim. Tabii kişisel olarak da böyle hissediyorum. Zaten dikkat ederseniz tam ses yerine yarım ses olması duygu durumunu bir seviye düşürüyor. Tabii ki kalıplar içinde bu geçerli.
Ben de o yüzden pek yakınlık hissedemiyorum pentatonik gama, duyguyu tam vermediğini düşünüyorum. Düşünmek değil aslında, ne hissediyorsan odur. En azından benim için.
O an neden öyle (Naturel mi diye sordum) düşündüm bilmiyorum, bir fikrim yok o konuda.

Başlıktaki sorunun kendimce cevabı:
- Öğrenmesi, çalması, çaldıktan sonra bu gamı kullanarak güzel duyulabilecek şeyler üretmesi kolay,
- Her yere, her türe, şarkının her bölümüne uyum sağlayabilyor,
- Bu gamı farklı ve diğerlerinden daha verimli kullanmak için ciddi ustalaşmak gerekiyor, nerede kullanılacağı çok önemli ve hayati bir konu. Bu işi iyi başaran gitaristler genelde hep büyük gitarist oluyor benim gözümde.
Benim için önemi aslında 1. madde. Armonik bilgimi 4 yılda neredeyse hiç geliştirmeme, tıkanma durumunu aşıp biraz da olsa ilerleyebilmemi sağlan şey minör pentatonik gamdır. Hocaların Majörle, minörle başlatmak yerine direk minör pentatonik ile gamlara girmesi bence daha mantıklı. (benim 2-3 ay ders aldığım hocalar majör minörle daldılar, arkasında sweep picking verdiler üzdüler beni)

Aslında herkes için değil rock müzisyenleri ve hatta rock gitarcıları için böyle. Yeni başlayan bir rock gitaristi için iyi bir başlangıç noktası. Görsel ve işitsel olarak ezberlemesi ve hızlı bir şekilde çalabilmesi gitarda kolay bir gam. Rock ve metalde bu kadar çok kullanılması bu yüzden. Bu gam kolay olmasına rağmen klişelere saplanmayan bir şekilde çalması oldukça zordur. Özellikle metal (özellikle thrash metal )gitaristleri çok kalıp şeklinde çalarlar bunu, bu da bir yerden sonra hep aynı duyum getiriyor tabii.

Bir de bu kolay çalım durumu ele bir yapıştı mı kurtulmak da zordur .Öyle ki gitarı elip alıp şöyle bir takılayım diyen ve pentatonik ( her zaman la ) çalmayan pek az gitarist gördüm. O yüzden neredeyse elli yıldır durmadan dinlediğimiz gamın artık o kadar da ''tercih'' edilesi olduğunu düşünüyorum. Zaten efsane dediğimiz soloların rifflerin pek az kısmı saf pentatonik şeklinde.

Geri