Gitar perdelerinin çok kalın olması

Merhaba. Yamaha Aes 720 var bende. Gitar perdeleri çok kalın. Geçiş yaparken sanki arabayla tümsekten geçiyorum. Bunun önüne geçmelik bir şey yapabilir miyim? Ayrıca en alt telde, ince perdelerin bazılarına çok sert basmadıkça ses çıkmıyor. Bu sorunu da tel değişimiyle çözebilir miyim?

Merhaba. Yamaha Aes 720 var bende. Gitar perdeleri çok kalın. Geçiş yaparken sanki arabayla tümsekten geçiyorum. Bunun önüne geçmelik bir şey yapabilir miyim? Ayrıca en alt telde, ince perdelerin bazılarına çok sert basmadıkça ses çıkmıyor. Bu sorunu da tel değişimiyle çözebilir miyim?
Fretler jumbodur alışamamışsındır bence tam anlayamadım açıkcası klavye kavrayış mı kalın yoksa Fretler mi?

Fret yanlışlıkla kalın olmaz, kalın olana zaten jumbo denir. Fret yüksek demek istiyorsun sanırım? Tel değişimi (ince veya kalın) de konuyla ilgisiz, sorununu çözmez. Son fretlerde ses çıkmaması köprüden yapabileceğin "action" yani tellerin klavyeye yüksekliği ile alakalı, bastığının dışında da fretlere temas ediyordur.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fretler jumbodur alışamamışsındır bence tam anlayamadım açıkcası klavye kavrayış mı kalın yoksa Fretler mi?
Evet fretler doğru dediniz. Cahilliğime verin.
Fret yanlışlıkla kalın olmaz, kalın olana zaten jumbo denir. Fret yüksek demek istiyorsun sanırım? Tel değişimi (ince veya kalın) de konuyla ilgisiz, sorununu çözmez. Son fretlerde ses çıkmaması köprüden yapabileceğin "action" yani tellerin klavyeye yüksekliği ile alakalı, bastığının dışında da fretlere temas ediyordur.
Teşekkürler. Low Medium High Jumbo şeklinde gidiyor sanırım. Değiştirmeli miyim? Bana çok kalın geliyor. Daha düz klavye tercih ederim. Önceden bağlama çalıyordum sanırım ondan da bir alışkanlık var. Köprü, manyetik, manyetik kolu vs için zaten gitarımın sağlam bir bakıma ihtiyacı var. 2. el almıştım. Satan arkadaş gitar konusunda fazla bilgili değildi sanırım.

Dostum kavramlar net değil sanırım, biraz araştır.
Fret yüksekliği başka bir şey kalınlığı başka, klavye düzlüğü ise bambaşka.
Manyetik kolu dediğin de tremolo kolu olmalı?
Ayrıca o seviye bir gitar için yeniden fretleme maliyeti ve uygulanabilirliğini de araştır derim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum kavramlar net değil sanırım, biraz araştır.
Fret yüksekliği başka bir şey kalınlığı başka, klavye düzlüğü ise bambaşka.
Manyetik kolu dediğin de tremolo kolu olmalı?
Ayrıca o seviye bir gitar için yeniden fretleme maliyeti ve uygulanabilirliğini de araştır derim.
Hm. Bana yüksek geliyor gitarımın fretleri. Klavyenin daha düz olmasını istiyorum derken fretlerin yüksek olmamasından bahsetmiştim. Manyetik kolu derken yine benim hatam, manyetikler arasında geçiş sağlayan tuş doğrusu. Yuvası kırık net geçiş yapmıyor. O seviye gitar derken ne demek istediniz masrafı mı çok olur? Masrafı çok olursa benim için sıkıntı. Sadece gitar bakım, onarım masrafı 300 TL çıkmıştı. Ayrıca köprü ayarından da bahsettiniz vs... Tümsekten geçiyormuş gibi hissettiriyor gerçekten, benim için çok sıkıntı.

Hm. Bana yüksek geliyor gitarımın fretleri. Klavyenin daha düz olmasını istiyorum derken fretlerin yüksek olmamasından bahsetmiştim. Manyetik kolu derken yine benim hatam, manyetikler arasında geçiş sağlayan tuş doğrusu. Yuvası kırık net geçiş yapmıyor. O seviye gitar derken ne demek istediniz masrafı mı çok olur? Masrafı çok olursa benim için sıkıntı. Sadece gitar bakım, onarım masrafı 300 TL çıkmıştı. Ayrıca köprü ayarından da bahsettiniz vs... Tümsekten geçiyormuş gibi hissettiriyor gerçekten, benim için çok sıkıntı.
Manyetikler arası geçiş yapan tuş derken switch kast ediyorsunuz sanırım. Elektronik sorunların giderilmesi zor değil. Ancak fretleri değiştirmek isterseniz maliyetli olacaktır. Ben en son araştırdığımda çelik fret olmamasına rağmen 1000 TL civarında bir maliyet çıkmıştı sadece fret değişimi için.

Manyetikler arası geçiş yapan tuş derken switch kast ediyorsunuz sanırım. Elektronik sorunların giderilmesi zor değil. Ancak fretleri değiştirmek isterseniz maliyetli olacaktır. Ben en son araştırdığımda çelik fret olmamasına rağmen 1000 TL civarında bir maliyet çıkmıştı sadece fret değişimi için.
1000 TL mi? Hocam emin misiniz? Gitarı 1250'ye aldım ben.

1000 TL mi? Hocam emin misiniz? Gitarı 1250'ye aldım ben.
Sadece gitar bakım, onarım masrafı 300 TL çıkmıştı.
Gitarın iki tozunu alıp, sap ve entonasyon ayarını yapıp, belki bir iki de lehim yapıp 300 lira alınan yerde fret değişimi için 1000 lira ucuz kalır. İnce iştir ama aynı zamanda bilek gücü de ister, düzgün yapılmazsa gitarın anasını ağlatır.

Boşuna mı yazdım bunu?
Elimdeki gitar çok iyi de, ben mi farkında değilim anlamadım. @Ketamin 'in dediği gibi ince bir iş fakat bu kadar maliyetli olması saçma. Malzemesini ben alsam, yeni bir gitar yaptırsam daha ucuza tutar bune. Üstelik parça değişimi de yok, dolar vs diyesin.
Gitarın iki tozunu alıp, sap ve entonasyon ayarını yapıp, belki bir iki de lehim yapıp 300 lira alınan yerde fret değişimi için 1000 lira ucuz kalır. İnce iştir ama aynı zamanda bilek gücü de ister, düzgün yapılmazsa gitarın anasını ağlatır.
Yazdıklarınızı okuyunca canım sıkıldı.

Bir kere sadece perdeyi alsanız 150vtl gibi bir masrafı var. Ikincisi işi yapacak kişinin kullanacağı sarf malzemesi ve ekipman yıpranma masrafı var. Son olarak işçilik var. Refret epey zaman alan bir is. 1000tl biraz skalanin üst tarafında ama 800 civari normal. Refret işleminin maliyeti gitarın kalitesine göre değişen bir şey değil. Hatta ucuz gitarlarda Refret sırasında adam edilmesi gereken daha çok şey çıkar bir bakmışsınız 500 liralık sunta gitara 1000tl maliyet çıkmış 🤷‍♂️

Bir kere sadece perdeyi alsanız 150vtl gibi bir masrafı var. Ikincisi işi yapacak kişinin kullanacağı sarf malzemesi ve ekipman yıpranma masrafı var. Son olarak işçilik var. Refret epey zaman alan bir is. 1000tl biraz skalanin üst tarafında ama 800 civari normal. Refret işleminin maliyeti gitarın kalitesine göre değişen bir şey değil. Hatta ucuz gitarlarda Refret sırasında adam edilmesi gereken daha çok şey çıkar bir bakmışsınız 500 liralık sunta gitara 1000tl maliyet çıkmış 🤷‍♂️
Bu şey gibi daha çok; 2. el otomobil almaya parası yetmeyen Yakup Aslan, sıfır araç almak zorunda kaldı... Aynen böyle saçma bir olay.

Bu şey gibi daha çok; 2. el otomobil almaya parası yetmeyen Yakup Aslan, sıfır araç almak zorunda kaldı... Aynen böyle saçma bir olay.
Pek değil aslında. Anladığım gitarınızin refret ihtiyacı yok. Belki basit bir tesfiye ile hallolabilecek bir mesele sizinkisi. Keyfi olarak gitarinizda ki perdeleri değiştirmek isterseniz o daha çok aldığı aracın döşemelerini sevmeyen bilmemkim baştan hepsini değiştirtti gibi olur. :)

Sence ne kadar olmalı fiyat?
Fiyat veremem, bilgim yok. Ama sizce ne kadar mantıklı? İkinci el temiz ya da sıfır beğendiğim bir gitar ile bunu halledebilirim. Gitarıma muhtaç değilim ama seviyorum. Şahsi düşüncem bu işi yapan fazla kişi olmadığından kabarık fiyat çıkıyor. İşi gücü bırakıp gitar tamircisinin yanında çırak olarak başlasam 3 yıla zengin olurum böyle bir durumda. Gitar bakım, onarım gibi işlerin, gitar fiyatının üzerinde çıkmasını mantıksız ve saçma buluyorum. Bağlama da çalıyorum ve böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Hatta yapılacak bir şey varsa kendi hocam ayarlıyordu. Bu tamamiyle bilen kişi az olduğundan kaynaklı olmalı.

İşte bilgin olsa fiyatı eleştirmezdin zaten. :) Üstte @agackakan da demiş, gitarın fiyatı ile yapılan işlemin alakası yok. 50.000 liralık gitar götürsen de aynı parayı verirsin, 500 liralık gitar götürsen de.

Gitarında binding yok, biraz araştırıp sorarsan 750 liraya yapan birileri çıkabilir, daha aşağısı zor maalesef.

Bu öyle sap ayarı gibi bir şey değil ki hoca ayarlasın. En iyi gitar hocalarına götür, re-fret yapan kaç tane çıkar mesela? Bağlamada misinayı kesiyorsun, yenisini alıp düğüm atıyorsun, oluyor sana re-fret. Elektro gitarda klavye ağacına zarar vermeden freti sökmek ayrı dert, söktükten sonra fret boşluklarını temizlemek ayrı dert, freti çakmak yine kolay ama çaktıktan sonra fret tesviyesi, mesela fret uçlarını yuvarlamak ayrı dert. Kolay iş değil.

Fiyat veremem, bilgim yok. Ama sizce ne kadar mantıklı? İkinci el temiz ya da sıfır beğendiğim bir gitar ile bunu halledebilirim. Gitarıma muhtaç değilim ama seviyorum. Şahsi düşüncem bu işi yapan fazla kişi olmadığından kabarık fiyat çıkıyor. İşi gücü bırakıp gitar tamircisinin yanında çırak olarak başlasam 3 yıla zengin olurum böyle bir durumda. Gitar bakım, onarım gibi işlerin, gitar fiyatının üzerinde çıkmasını mantıksız ve saçma buluyorum. Bağlama da çalıyorum ve böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. Hatta yapılacak bir şey varsa kendi hocam ayarlıyordu. Bu tamamiyle bilen kişi az olduğundan kaynaklı olmalı.
Bakın ABD'de ortalama refret fiyatı 200 ila 400 dolar arasındaymış. Bizim gitar teknisyenleri hem perdeleri hem de alet edavatı ithal olarak almalarına rağmane bunun yarısına yapıyorlar. Maliyet hesabı sadece perde fiyatı değil. Aleti edevatı (refret çok eskitir, özellikle çelik perde direk öldürür), dükkan kirası vb.... Üstüne bir de bu işi yapan arada yemek vs. yemesi gereken, belki çocuk okutan bir insan. Fiyatta bir sorun yok.

Ayrıca öyle ha deyince refret yapılmaz. Bazısı gitarına bakar, telleri eskimeden değiştirir, tuşesi tüy gibidir vs. aynı perderle on yıllar gider. Bende 35 senelik gitar var, 20 sene her gün çaldım, hala refret yapmadım (artık zamanı geldi gerçi). Ayrıca yukarıda da yazdım, sizin gitarınızın perde değişimini konuşmak için erken. Götürün ayar yapsınlar, gerekirse tesfiye yapsınlar. Sonra da çalın. Size kalın gelen perdelere alışıırsınız.

Geri